Noordenveld: bevolking en statistieken
Noordenveld telt 31.737 inwoners (2026) op 199,0 km², oftewel 160 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 184 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,2% tussen 2016 en 2026.
- 31.737 inwoners
- 199,0 km²
- 160 inw./km²
- 7 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Noordenveld op rang 8 qua bevolking.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: 4,6 ‰ in Noordenveld, tegenover gemiddeld 11,1 ‰ in Drenthe en 19,8 ‰ voor het hele land.
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners: 296,6 ‰ in Noordenveld, tegenover gemiddeld 268,2 ‰ in Drenthe en 183,6 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 994 kWh per jaar.
Noordenveld in cijfers
Noordenveld op de kaart
De naburige gemeenten
- Westerkwartier11 km · 65.067
- Tynaarlo13 km · 35.116
- Groningen14 km · 244.427
- Assen18 km · 70.769
- Ooststellingwerf18 km · 25.898
- Achtkarspelen21 km · 28.254
- Smallingerland21 km · 57.188
- Midden-Groningen22 km · 61.346
Alle gemeenten in Noord-Drenthe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Noordenveld
Noordenveld telde 31.039 inwoners in 2016 en 31.737 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 31.214 |
| 2022 | 31.238 |
| 2023 | 31.591 |
| 2024 | 31.686 |
| 2025 | 31.751 |
| 2026 | 31.737 |
Wist u dat?
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 27.877 voetbalvelden.
- 3,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Westerkwartier (65.067 inwoners), op 11 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 3.976 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Noordenveld
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 29,6% | 25,6% | 23,6% | rang 21 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,7% | 14,0% | 14,8% | rang 258 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,6 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 287 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,6 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 165 van 342 |
Wonen
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 15.140 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 167 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,3% | 13,5% | 13,1% | rang 185 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 15,7% | 18,2% | 19,9% | rang 254 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,6% | 80,9% | 79,5% | rang 78 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 71,2% | 66,8% | 66,7% | rang 83 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 18,8% | 23,9% | 23,7% | rang 274 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 434.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 177 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 14,0 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 233 van 341 |
Energie
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.010 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 36 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.760 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 192 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 6% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 58% | 54% | 46% | rang 29 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 13% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,8% | 90,8% | 90,3% | rang 148 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.550 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 65 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.282 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 42 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 296,6 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 13 van 342 |
Economie
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 60.400 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 224 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.060 | 60.970 | 2.612.530 | rang 193 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 127,9 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 231 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,6% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,5% | 3,3% | 2,3% | rang 139 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 565 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 39 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 14,6 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 33 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,7% | 34,8% | 33,3% | rang 191 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 17,4 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 331 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 4,6 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 316 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,5 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 53 van 342 |
Milieu
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 584 kg | 560 kg | 468 kg | rang 52 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 7,6% | 14,3% | 16,8% | rang 300 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 63,4% | 66,3% | 58,8% | rang 148 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 26,4% | 15,8% | 11,7% | rang 76 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,6 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 56 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Noordenveld | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 34,8% | 26,9% | 28,5% | rang 75 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Noordenveld
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,8% in 2022, tegenover 94,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.282 Wp in 2025, tegenover 505 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
296,6 ‰ in 2025, tegenover 108,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
17,4 ‰ in 2025, tegenover 22,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
4,6 ‰ in 2025, tegenover 6,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Noordenveld
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,2 |
| februari | 36 | 3,4 |
| maart | 78 | 5,5 |
| april | 126 | 9,1 |
| mei | 153 | 12,8 |
| juni | 161 | 16,1 |
| juli | 157 | 17,9 |
| augustus | 133 | 17,4 |
| september | 92 | 15,0 |
| oktober | 52 | 11,4 |
| november | 25 | 6,9 |
| december | 15 | 4,3 |
Economische sectoren: Noordenveld
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,7% ×1,0
- Handel14,3% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg10,8% ×1,0
- Bouwnijverheid9,4% ×0,9
- Onderwijs6,2% ×1,1
- Landbouw, bosbouw en visserij5,8% ×1,9
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Noordenveld?
Noordenveld telt 31.737 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 184 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Noordenveld?
Noordenveld beslaat 199,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 160 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Noordenveld?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Noordenveld van 31.039 naar 31.737, oftewel +2,2%.
Waar ligt Noordenveld?
Noordenveld ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 53,133, lengtegraad 6,417.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Noordenveld?
In Noordenveld bedraagt de indicator “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners” 4,6 ‰ (2025), rang 316 van de 320 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7 ‰.
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Noordenveld?
In Noordenveld bedraagt de indicator “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners” 296,6 ‰ (2025), rang 13 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 222,7 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Noordenveld?
In Noordenveld produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 994 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Noordenveld?
Het dichtst bij Noordenveld liggen Westerkwartier (11 km), Tynaarlo (13 km), Groningen (14 km), Assen (18 km), Ooststellingwerf (18 km).