Oirschot: bevolking en statistieken
Oirschot telt 19.801 inwoners (2026) op 101,8 km², oftewel 194 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 279 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,8% tussen 2016 en 2026.
- 19.801 inwoners
- 101,8 km²
- 194 inw./km²
- 18 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Oirschot op rang 46 qua bevolking.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 12,8% in Oirschot, tegenover gemiddeld 26,6% in Noord-Brabant en 27,9% voor het hele land.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): 17,2 ‰ in Oirschot, tegenover gemiddeld 8,1 ‰ in Noord-Brabant en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.038 kWh per jaar.
Oirschot in cijfers
Oirschot op de kaart
De naburige gemeenten
- Best5,5 km · 31.699
- Boxtel9,7 km · 34.302
- Veldhoven11 km · 47.918
- Oisterwijk12 km · 33.356
- Hilvarenbeek12 km · 16.315
- Son en Breugel13 km · 18.140
- Eindhoven14 km · 249.783
- Nuenen, Gerwen en Nederwetten15 km · 24.473
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in Zuidoost-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Oirschot
Oirschot telde 18.199 inwoners in 2016 en 19.801 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.842 |
| 2022 | 19.061 |
| 2023 | 19.217 |
| 2024 | 19.280 |
| 2025 | 19.536 |
| 2026 | 19.801 |
Wist u dat?
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 14.258 voetbalvelden.
- 2,8 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Best (31.699 inwoners), op 5,5 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.152 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Oirschot
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,5% | 22,0% | 23,6% | rang 95 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,9% | 14,4% | 14,8% | rang 242 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,9 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 273 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 17,2 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 18 van 342 |
Wonen
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.544 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 279 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,1% | 10,8% | 13,1% | rang 190 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,7% | 21,5% | 19,9% | rang 120 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 82,3% | 74,1% | 79,5% | rang 136 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 75,4% | 61,6% | 66,7% | rang 15 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 12,8% | 26,6% | 23,7% | rang 328 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 552.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 40 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 25,2 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 63 van 341 |
Energie
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 940 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 115 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.260 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 21 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 13% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 46% | 42% | 46% | rang 168 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 13% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,4% | 84,3% | 90,3% | rang 235 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 5,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.610 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 50 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.410 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 93 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 222,8 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 171 van 342 |
Economie
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 72.900 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 50 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.270 | 375.525 | 2.612.530 | rang 239 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 165,1 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 38 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,6% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,7% | 2,9% | 2,3% | rang 284 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 569 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 38 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 8,3 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 92 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,6% | 37,2% | 33,3% | rang 289 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 33,4 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 133 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,9 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 112 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,7 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 31 van 342 |
Milieu
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 415 kg | 457 kg | 468 kg | rang 269 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,5% | 28,1% | 16,8% | rang 256 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 55,8% | 50,6% | 58,8% | rang 188 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 32,0% | 16,0% | 11,7% | rang 50 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,5 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 73 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Oirschot | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,2% | 32,2% | 28,5% | rang 178 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Oirschot
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,4% in 2022, tegenover 92,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.410 Wp in 2025, tegenover 682 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
222,8 ‰ in 2025, tegenover 64,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
33,4 ‰ in 2025, tegenover 33,8 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,9 ‰ in 2025, tegenover 16,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Oirschot
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,6 |
| februari | 40 | 4,0 |
| maart | 82 | 6,5 |
| april | 129 | 10,2 |
| mei | 156 | 14,0 |
| juni | 166 | 17,5 |
| juli | 162 | 19,0 |
| augustus | 137 | 18,3 |
| september | 101 | 15,6 |
| oktober | 59 | 12,0 |
| november | 30 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: Oirschot
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,5% ×0,9
- Handel13,7% ×1,1
- Bouwnijverheid11,0% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij9,5% ×3,1
- Gezondheids- en welzijnszorg8,7% ×0,8
- Industrie5,5% ×1,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Overige dienstverlening5,0% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Oirschot?
Oirschot telt 19.801 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 279 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Oirschot?
Oirschot beslaat 101,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 194 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Oirschot?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Oirschot van 18.199 naar 19.801, oftewel +8,8%.
Waar ligt Oirschot?
Oirschot ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,505, lengtegraad 5,313.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Oirschot?
In Oirschot bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 12,8% (2024), rang 328 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Oirschot?
In Oirschot bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” 17,2 ‰ (2024), rang 18 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Oirschot?
In Oirschot produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.038 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Oirschot?
Het dichtst bij Oirschot liggen Best (5,5 km), Boxtel (9,7 km), Veldhoven (11 km), Oisterwijk (12 km), Hilvarenbeek (12 km).