Tiel: bevolking en statistieken
Tiel telt 42.524 inwoners (2026) op 32,8 km², oftewel 1.295 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 132 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,4% tussen 2016 en 2026.
- 42.524 inwoners
- 32,8 km²
- 1.295 inw./km²
- 8 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Tiel op rang 17 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 1,7 km in Tiel, tegenover gemiddeld 4,0 km in Gelderland en 5,2 km voor het hele land.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 5,8 ‰ in Tiel, tegenover gemiddeld 4,0 ‰ in Gelderland en 4,4 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.050 kWh per jaar.
Tiel in cijfers
Tiel op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Tiel
Tiel telde 41.510 inwoners in 2016 en 42.524 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 41.920 |
| 2022 | 42.277 |
| 2023 | 42.604 |
| 2024 | 42.370 |
| 2025 | 42.575 |
| 2026 | 42.524 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: hoger dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 4.599 voetbalvelden.
- 2,4 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is West Maas en Waal, op 5,2 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Oss (95.549 inwoners), op 14 km.
Alle indicatoren van Tiel
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,4% | 22,4% | 23,6% | rang 278 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,3% | 14,9% | 14,8% | rang 219 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,8 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 149 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,7 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 189 van 342 |
Wonen
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 18.752 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 133 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,0% | 15,1% | 13,1% | rang 147 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,7% | 21,5% | 19,9% | rang 237 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 72,9% | 73,5% | 79,5% | rang 243 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 56,6% | 61,6% | 66,7% | rang 293 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 33,8% | 26,3% | 23,7% | rang 25 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 395.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 240 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 10,4 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 276 van 341 |
Energie
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 840 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 224 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.680 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 225 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 10% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 40% | 43% | 46% | rang 242 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 11% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 87,9% | 85,9% | 90,3% | rang 243 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 1,7% | 4,2% | 0,1% | rang 70 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 930 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 251 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.341 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 230 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 187,8 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 257 van 342 |
Economie
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 57.700 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 262 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 5.250 | 298.620 | 2.612.530 | rang 143 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 123,5 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 261 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,4% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,9% | 3,1% | 2,3% | rang 51 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 480 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 232 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,7 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 324 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,8% | 36,8% | 33,3% | rang 79 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 46,1 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 48 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 18,9 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 53 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,8 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 9 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,6 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 66 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 414 kg | 438 kg | 468 kg | rang 271 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 40,5% | 22,9% | 16,8% | rang 55 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 50,4% | 45,1% | 58,8% | rang 215 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 3,3% | 26,8% | 11,7% | rang 280 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Tiel | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 26,8% | 31,9% | 28,5% | rang 215 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Tiel
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
87,9% in 2022, tegenover 89,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
1,7% in 2022, tegenover 1,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.341 Wp in 2025, tegenover 344 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
187,8 ‰ in 2025, tegenover 48,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
46,1 ‰ in 2025, tegenover 62,1 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
18,9 ‰ in 2025, tegenover 26,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,8 ‰ in 2025, tegenover 7,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,6 ‰ in 2025, tegenover 7,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Tiel
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,6 |
| februari | 40 | 3,9 |
| maart | 83 | 6,4 |
| april | 132 | 10,0 |
| mei | 158 | 13,8 |
| juni | 168 | 17,2 |
| juli | 164 | 18,8 |
| augustus | 138 | 18,1 |
| september | 99 | 15,5 |
| oktober | 58 | 11,9 |
| november | 29 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: Tiel
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,8% ×0,9
- Handel17,2% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg11,7% ×1,1
- Bouwnijverheid11,6% ×1,1
- Overige dienstverlening6,5% ×1,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,9% ×1,1
- Onderwijs4,9% ×0,8
- Industrie4,5% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Tiel?
Tiel telt 42.524 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 132 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Tiel?
Tiel beslaat 32,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.295 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Tiel?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Tiel van 41.510 naar 42.524, oftewel +2,4%.
Waar ligt Tiel?
Tiel ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Gelderland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,883, lengtegraad 5,433.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Tiel?
In Tiel bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 1,7 km (2025), rang 324 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Tiel?
In Tiel bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 5,8 ‰ (2025), rang 9 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Tiel?
In Tiel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.050 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Tiel?
Het dichtst bij Tiel liggen West Maas en Waal (5,2 km), Buren (7,5 km), West Betuwe (10 km), Druten (12 km), Wijk bij Duurstede (12 km).