West Maas en Waal: bevolking en statistieken
West Maas en Waal telt 20.843 inwoners (2026) op 75,9 km², oftewel 274 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 271 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +11,5% tussen 2016 en 2026.
- 20.843 inwoners
- 75,9 km²
- 274 inw./km²
- 5 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat West Maas en Waal op rang 43 qua bevolking.
Woningen met zonnestroom: 62% in West Maas en Waal, tegenover gemiddeld 43% in Gelderland en 38% voor het hele land.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 32,5 ‰ in West Maas en Waal, tegenover gemiddeld 18,1 ‰ in Gelderland en 19,7 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.053 kWh per jaar.
West Maas en Waal in cijfers
West Maas en Waal op de kaart
De naburige gemeenten
- Tiel5,2 km · 42.524
- Druten9,2 km · 20.019
- Oss9,5 km · 95.549
- Buren12 km · 28.095
- Rhenen13 km · 20.457
- Neder-Betuwe14 km · 25.925
- Maasdriel14 km · 26.225
- West Betuwe14 km · 53.445
Alle gemeenten in Zuidwest-Gelderland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van West Maas en Waal
West Maas en Waal telde 18.693 inwoners in 2016 en 20.843 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 19.581 |
| 2022 | 19.675 |
| 2023 | 20.065 |
| 2024 | 20.330 |
| 2025 | 20.594 |
| 2026 | 20.843 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Woningen met zonnestroom”.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 10.634 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Tiel (42.524 inwoners), op 5,2 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.212 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van West Maas en Waal
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,9% | 22,4% | 23,6% | rang 160 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,5% | 14,9% | 14,8% | rang 197 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,2 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 122 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 13,2 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 39 van 342 |
Wonen
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.896 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 273 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 17,5% | 15,1% | 13,1% | rang 110 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 23,8% | 21,5% | 19,9% | rang 74 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,4% | 73,5% | 79,5% | rang 79 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 71,9% | 61,6% | 66,7% | rang 73 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 19,5% | 26,3% | 23,7% | rang 258 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 479.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 115 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 32,5 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 20 van 341 |
Energie
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 950 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 103 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.340 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 13 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 10% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 62% | 43% | 46% | rang 3 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 11% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 6 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 100 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,5% | 85,9% | 90,3% | rang 158 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 4,2% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.750 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 26 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.601 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 76 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 286,3 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 27 van 342 |
Economie
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 64.000 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 156 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.240 | 298.620 | 2.612.530 | rang 241 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 155,4 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 66 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,4% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,8% | 3,1% | 2,3% | rang 258 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 583 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 21 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 11,9 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 49 van 342 |
Samenleving
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,8% | 36,8% | 33,3% | rang 279 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 20,2 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 307 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,6 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 282 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,8 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 24 van 342 |
Milieu
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 490 kg | 438 kg | 468 kg | rang 137 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 12,3% | 22,9% | 16,8% | rang 219 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 76,2% | 45,1% | 58,8% | rang 70 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,6% | 26,8% | 11,7% | rang 223 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,6 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 56 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | West Maas en Waal | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,4% | 31,9% | 28,5% | rang 249 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van West Maas en Waal
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,5% in 2022, tegenover 93,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.601 Wp in 2025, tegenover 994 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
286,3 ‰ in 2025, tegenover 128,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
20,2 ‰ in 2025, tegenover 28,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,6 ‰ in 2025, tegenover 11,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: West Maas en Waal
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,6 |
| februari | 40 | 3,9 |
| maart | 83 | 6,4 |
| april | 132 | 10,0 |
| mei | 159 | 13,8 |
| juni | 168 | 17,2 |
| juli | 164 | 18,8 |
| augustus | 138 | 18,1 |
| september | 99 | 15,5 |
| oktober | 58 | 11,9 |
| november | 29 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: West Maas en Waal
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,4% ×0,9
- Handel14,2% ×1,1
- Bouwnijverheid13,5% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg8,8% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij7,6% ×2,5
- Overige dienstverlening6,2% ×1,2
- Industrie6,0% ×1,7
- Onderwijs4,3% ×0,7
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft West Maas en Waal?
West Maas en Waal telt 20.843 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 271 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van West Maas en Waal?
West Maas en Waal beslaat 75,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 274 inwoners per km².
Groeit de bevolking van West Maas en Waal?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van West Maas en Waal van 18.693 naar 20.843, oftewel +11,5%.
Waar ligt West Maas en Waal?
West Maas en Waal ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Gelderland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,850, lengtegraad 5,486.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in West Maas en Waal?
In West Maas en Waal bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 62% (2025), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in West Maas en Waal?
In West Maas en Waal bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 32,5 ‰ (2025), rang 20 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in West Maas en Waal?
In West Maas en Waal produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.053 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van West Maas en Waal?
Het dichtst bij West Maas en Waal liggen Tiel (5,2 km), Druten (9,2 km), Oss (9,5 km), Buren (12 km), Rhenen (13 km).