Wageningen: bevolking en statistieken
Wageningen telt 42.779 inwoners (2026) op 30,4 km², oftewel 1.408 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 131 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +13,1% tussen 2016 en 2026.
- 42.779 inwoners
- 30,4 km²
- 1.408 inw./km²
- 11 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Wageningen op rang 16 qua bevolking.
Gemiddelde huishoudensgrootte: 1,6 personen in Wageningen, tegenover gemiddeld 2,2 personen in Gelderland en 2,1 personen voor het hele land.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 40,8% in Wageningen, tegenover gemiddeld 26,3% in Gelderland en 27,9% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 27,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.028 kWh per jaar.
Wageningen in cijfers
Wageningen op de kaart
De naburige gemeenten
- Neder-Betuwe4,0 km · 25.925
- Renkum4,8 km · 31.356
- Rhenen6,5 km · 20.457
- Druten9,3 km · 20.019
- Ede9,5 km · 125.331
- Veenendaal10 km · 70.779
- Beuningen13 km · 26.868
- Overbetuwe14 km · 49.266
Alle gemeenten in Veluwe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Wageningen
Wageningen telde 37.837 inwoners in 2016 en 42.779 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 39.635 |
| 2022 | 39.939 |
| 2023 | 40.960 |
| 2024 | 42.579 |
| 2025 | 42.790 |
| 2026 | 42.779 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Eenpersoonshuishoudens”.
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties”.
- “Gemiddelde huishoudensgrootte”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 4.255 voetbalvelden.
- 2,6 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Wageningen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 17,6% | 22,4% | 23,6% | rang 323 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 11,3% | 14,9% | 14,8% | rang 335 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,7 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 266 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 8,7 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 109 van 342 |
Wonen
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 19.040 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 130 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 11,5% | 15,1% | 13,1% | rang 200 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 27,5% | 21,5% | 19,9% | rang 30 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 47,5% | 73,5% | 79,5% | rang 327 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 42,6% | 61,6% | 66,7% | rang 333 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 40,8% | 26,3% | 23,7% | rang 3 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 390.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 250 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,8 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 98 van 341 |
Energie
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 680 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 319 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.300 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 321 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 16% | 10% | 7% | rang 28 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 34% | 43% | 46% | rang 291 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 11% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 6 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 100 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 69,3% | 85,9% | 90,3% | rang 327 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 5,0% | 4,2% | 0,1% | rang 43 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 690 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 304 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 961 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 286 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 159,7 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 297 van 342 |
Economie
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 54.800 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 297 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.755 | 298.620 | 2.612.530 | rang 155 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 111,2 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 314 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,4% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,4% | 3,1% | 2,3% | rang 151 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 329 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 334 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,7 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 122 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,6 personen | 2,2 | 2,2 | rang 340 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 63,6% | 36,8% | 33,3% | rang 1 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 32,6 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 139 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,9 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 112 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,8 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 84 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,0 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 149 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 352 kg | 438 kg | 468 kg | rang 331 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 29,4% | 22,9% | 16,8% | rang 100 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 32,2% | 45,1% | 58,8% | rang 271 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 34,1% | 26,8% | 11,7% | rang 47 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Wageningen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 53,0% | 31,9% | 28,5% | rang 5 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Wageningen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
69,3% in 2022, tegenover 67,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
5,0% in 2022, tegenover 4,8% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
961 Wp in 2025, tegenover 323 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
159,7 ‰ in 2025, tegenover 74,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
32,6 ‰ in 2025, tegenover 32,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,9 ‰ in 2025, tegenover 14,9 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,8 ‰ in 2025, tegenover 4,5 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,0 ‰ in 2025, tegenover 3,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Wageningen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 81 | 6,3 |
| april | 129 | 10,0 |
| mei | 156 | 13,7 |
| juni | 166 | 17,2 |
| juli | 162 | 18,8 |
| augustus | 137 | 18,1 |
| september | 98 | 15,5 |
| oktober | 56 | 11,9 |
| november | 28 | 7,3 |
| december | 17 | 4,6 |
Economische sectoren: Wageningen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten27,6% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg11,4% ×1,1
- Handel10,1% ×0,8
- Onderwijs8,7% ×1,5
- Informatie en communicatie6,3% ×1,2
- Cultuur, sport en recreatie6,1% ×1,1
- Bouwnijverheid6,0% ×0,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,6% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Wageningen?
Wageningen telt 42.779 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 131 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Wageningen?
Wageningen beslaat 30,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.408 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Wageningen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Wageningen van 37.837 naar 42.779, oftewel +13,1%.
Waar ligt Wageningen?
Wageningen ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 51,964, lengtegraad 5,663.
Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Wageningen?
In Wageningen bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 1,6 personen (2025), rang 340 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Wageningen?
In Wageningen bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 40,8% (2024), rang 3 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Wageningen?
In Wageningen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.028 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Wageningen?
Het dichtst bij Wageningen liggen Neder-Betuwe (4,0 km), Renkum (4,8 km), Rhenen (6,5 km), Druten (9,3 km), Ede (9,5 km).