Texel: bevolking en statistieken
Texel telt 13.958 inwoners (2026) op 160,3 km², oftewel 87,1 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 309 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,8% tussen 2016 en 2026.
- 13.958 inwoners
- 160,3 km²
- 87 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Texel op rang 38 qua bevolking.
Huishoudelijk afval per inwoner: 1.102 kg in Texel, tegenover gemiddeld 445 kg in Noord-Holland en 455 kg voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,7 km in Texel, tegenover gemiddeld 0,9 km in Noord-Holland en 1,1 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 15,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.107 kWh per jaar.
Texel in cijfers
Texel op de kaart
De naburige gemeenten
- Den Helder12 km · 56.678
- Hollands Kroon21 km · 50.592
- Vlieland24 km · 1.202
- Schagen32 km · 48.778
- Medemblik39 km · 46.305
- Opmeer42 km · 12.669
- Harlingen44 km · 16.270
- Bergen (NH.)45 km · 29.653
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Texel
Texel telde 13.574 inwoners in 2016 en 13.958 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 13.656 |
| 2022 | 13.687 |
| 2023 | 13.979 |
| 2024 | 13.815 |
| 2025 | 13.846 |
| 2026 | 13.958 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”.
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Huishoudelijk afval per inwoner”.
- “Huishoudelijk afval per inwoner”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 22.447 voetbalvelden.
- 6,2 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Texel
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 28,8% | 19,4% | 23,6% | rang 27 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 12,8% | 14,5% | 14,8% | rang 302 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,6 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 224 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 4,8 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 209 van 342 |
Wonen
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 7.144 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 303 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 23,6% | 25,0% | 13,1% | rang 41 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,3% | 20,8% | 19,9% | rang 157 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,4% | 50,2% | 79,5% | rang 186 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,4% | 51,8% | 66,7% | rang 195 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 22,0% | 30,5% | 23,7% | rang 206 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 416.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 209 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 37,5 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 11 van 341 |
Energie
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 910 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 153 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.610 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 250 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 13% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 43% | 28% | 46% | rang 210 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 8% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 87,1% | 80,6% | 90,3% | rang 251 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 8,8% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.160 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 198 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.127 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 119 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 285,7 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 30 van 342 |
Economie
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 56.200 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 287 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.805 | 533.195 | 2.612.530 | rang 273 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 201,0 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 9 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,7% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,1% | 3,5% | 2,3% | rang 202 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 511 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 167 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 16,4 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 24 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,0 personen | 2,0 | 2,2 | rang 293 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 41,5% | 43,0% | 33,3% | rang 41 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,7 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 152 van 338 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 1.102 kg | 445 kg | 468 kg | rang 2 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 5,3% | 44,6% | 16,8% | rang 333 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 59,4% | 33,6% | 58,8% | rang 166 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 31,2% | 11,0% | 11,7% | rang 53 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,7 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 1 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Texel | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,5% | 39,0% | 28,5% | rang 245 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,2 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 12 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Texel
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
87,1% in 2022, tegenover 93,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.127 Wp in 2025, tegenover 750 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
285,7 ‰ in 2025, tegenover 107,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,7 ‰ in 2025, tegenover 33,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,1 ‰ in 2024, tegenover 8,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Texel
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 5,4 |
| februari | 38 | 4,8 |
| maart | 86 | 6,0 |
| april | 136 | 8,6 |
| mei | 169 | 11,9 |
| juni | 174 | 15,1 |
| juli | 173 | 17,4 |
| augustus | 143 | 17,8 |
| september | 95 | 16,3 |
| oktober | 54 | 13,2 |
| november | 25 | 9,5 |
| december | 16 | 6,8 |
Economische sectoren: Texel
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten15,2% ×0,7
- Horeca12,7% ×3,7
- Handel12,3% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij10,0% ×3,3
- Bouwnijverheid9,5% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg6,2% ×0,6
- Overige dienstverlening5,2% ×1,0
- Industrie4,6% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Texel?
Texel telt 13.958 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 309 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Texel?
Texel beslaat 160,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 87 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Texel?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Texel van 13.574 naar 13.958, oftewel +2,8%.
Waar ligt Texel?
Texel ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,067, lengtegraad 4,800.
Huishoudelijk afval per inwoner: wat is de waarde in Texel?
In Texel bedraagt de indicator “Huishoudelijk afval per inwoner” 1.102 kg (2024), rang 2 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 468 kg.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Texel?
In Texel bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,7 km (2025), rang 1 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Texel?
In Texel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.107 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Texel?
Het dichtst bij Texel liggen Den Helder (12 km), Hollands Kroon (21 km), Vlieland (24 km), Schagen (32 km), Medemblik (39 km).