Harlingen: bevolking en statistieken
Harlingen telt 16.270 inwoners (2026) op 25,0 km², oftewel 652 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 303 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,9% tussen 2016 en 2026.
- 16.270 inwoners
- 25,0 km²
- 652 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Harlingen op rang 14 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 1,5 km in Harlingen, tegenover gemiddeld 8,8 km in Fryslân en 5,2 km voor het hele land.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: 51.300 € in Harlingen, tegenover gemiddeld 55.151 € in Fryslân en 61.843 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 41° produceert hier ongeveer 1.093 kWh per jaar.
Harlingen in cijfers
Harlingen op de kaart
De naburige gemeenten
- Waadhoeke7,1 km · 47.158
- Súdwest-Fryslân22 km · 90.521
- Leeuwarden23 km · 130.162
- Terschelling25 km · 4.834
- Vlieland33 km · 1.202
- De Fryske Marren33 km · 52.248
- Ameland37 km · 3.816
- Tytsjerksteradiel38 km · 32.874
Alle gemeenten in Noord-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Harlingen
Harlingen telde 15.813 inwoners in 2016 en 16.270 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 15.807 |
| 2022 | 15.904 |
| 2023 | 16.188 |
| 2024 | 16.229 |
| 2025 | 16.210 |
| 2026 | 16.270 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Bevolkingsdichtheid”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties”.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.496 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Waadhoeke (47.158 inwoners), op 7,1 km.
Alle indicatoren van Harlingen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 28,1% | 23,9% | 23,6% | rang 34 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,4% | 14,6% | 14,8% | rang 281 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,3 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 282 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,1 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 246 van 342 |
Wonen
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.124 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 288 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 22,7% | 21,7% | 13,1% | rang 48 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,9% | 17,1% | 19,9% | rang 137 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 76,5% | 80,0% | 79,5% | rang 203 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 56,3% | 62,6% | 66,7% | rang 295 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 32,1% | 26,2% | 23,7% | rang 33 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 293.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 329 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 22,8 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 91 van 341 |
Energie
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 830 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 230 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.350 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 313 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 7% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 54% | 48% | 46% | rang 54 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 12% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 3 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 123 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 87,8% | 89,5% | 90,3% | rang 245 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 0,8% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.240 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 172 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.738 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 168 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 292,4 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 19 van 342 |
Economie
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 51.300 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 325 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.095 | 88.090 | 2.612.530 | rang 310 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 128,8 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 224 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,8% | 1,6% | 1,5% | rang 28 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,7% | 4,1% | 2,3% | rang 20 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 474 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 240 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,5 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 332 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,0 personen | 2,1 | 2,2 | rang 293 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 40,5% | 38,2% | 33,3% | rang 49 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 29,8 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 189 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,8 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 236 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 579 kg | 595 kg | 468 kg | rang 56 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 30,0% | 11,6% | 16,8% | rang 96 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 65,9% | 77,6% | 58,8% | rang 134 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 1,3% | 8,6% | 11,7% | rang 321 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Harlingen | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 23,3% | 26,5% | 28,5% | rang 291 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Harlingen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
87,8% in 2022, tegenover 90,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.738 Wp in 2025, tegenover 828 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
292,4 ‰ in 2025, tegenover 163,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
29,8 ‰ in 2025, tegenover 32,4 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,8 ‰ in 2025, tegenover 10,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Harlingen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,4 |
| februari | 37 | 4,1 |
| maart | 85 | 5,9 |
| april | 133 | 9,0 |
| mei | 164 | 12,5 |
| juni | 170 | 15,7 |
| juli | 168 | 17,7 |
| augustus | 141 | 17,8 |
| september | 96 | 15,7 |
| oktober | 55 | 12,3 |
| november | 25 | 8,3 |
| december | 16 | 5,7 |
Economische sectoren: Harlingen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten16,7% ×0,8
- Handel13,4% ×1,0
- Bouwnijverheid10,5% ×1,0
- Vervoer en opslag7,7% ×2,7
- Gezondheids- en welzijnszorg7,7% ×0,7
- Industrie6,7% ×1,9
- Overige dienstverlening6,5% ×1,2
- Onderwijs5,5% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Harlingen?
Harlingen telt 16.270 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 303 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Harlingen?
Harlingen beslaat 25,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 652 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Harlingen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Harlingen van 15.813 naar 16.270, oftewel +2,9%.
Waar ligt Harlingen?
Harlingen ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,183, lengtegraad 5,433.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Harlingen?
In Harlingen bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 1,5 km (2025), rang 332 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: wat is de waarde in Harlingen?
In Harlingen bedraagt de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden” 51.300 € (2024), rang 325 van de 336 gemeenten; de mediaan van het land is 63.450 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Harlingen?
In Harlingen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 41°, ongeveer 1.093 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Harlingen?
Het dichtst bij Harlingen liggen Waadhoeke (7,1 km), Súdwest-Fryslân (22 km), Leeuwarden (23 km), Terschelling (25 km), Vlieland (33 km).