Steenwijkerland: bevolking en statistieken
Steenwijkerland telt 45.926 inwoners (2026) op 288,2 km², oftewel 159 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 115 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,0% tussen 2016 en 2026.
- 45.926 inwoners
- 288,2 km²
- 159 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Steenwijkerland op rang 8 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,0 km in Steenwijkerland, tegenover gemiddeld 1,3 km in Overijssel en 1,1 km voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: 1,8 km in Steenwijkerland, tegenover gemiddeld 1,1 km in Overijssel en 1,0 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,1% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.028 kWh per jaar.
Steenwijkerland in cijfers
Steenwijkerland op de kaart
De naburige gemeenten
- Westerveld8,1 km · 20.035
- Meppel10 km · 36.616
- Weststellingwerf14 km · 26.622
- Staphorst18 km · 18.219
- Heerenveen21 km · 51.955
- Zwartewaterland22 km · 23.733
- De Wolden24 km · 24.819
- Hoogeveen25 km · 56.781
Alle gemeenten in Noord-Overijssel (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Steenwijkerland
Steenwijkerland telde 43.333 inwoners in 2016 en 45.926 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 44.341 |
| 2022 | 44.741 |
| 2023 | 45.376 |
| 2024 | 45.472 |
| 2025 | 45.716 |
| 2026 | 45.926 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: lager dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 40.363 voetbalvelden.
- 3,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Westerveld, op 8,1 km.
Alle indicatoren van Steenwijkerland
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,8% | 21,4% | 23,6% | rang 127 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 15,2% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,8 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 194 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 7,2 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 148 van 342 |
Wonen
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 20.632 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 114 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 19,5% | 16,1% | 13,1% | rang 80 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,4% | 21,1% | 19,9% | rang 125 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 84,5% | 74,8% | 79,5% | rang 99 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 66,3% | 61,9% | 66,7% | rang 181 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 25,0% | 26,3% | 23,7% | rang 142 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 374.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 270 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 16,2 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 197 van 341 |
Energie
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 960 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 92 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.840 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 151 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 9% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 47% | 45% | 46% | rang 158 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 12% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 1 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 149 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,5% | 86,8% | 90,3% | rang 99 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 3,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.380 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 121 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.245 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 107 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 234,8 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 136 van 342 |
Economie
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 58.900 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 249 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.330 | 149.080 | 2.612.530 | rang 107 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 137,8 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 152 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,5% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,1% | 3,4% | 2,3% | rang 97 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 539 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 102 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 7,5 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 107 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,5% | 36,1% | 33,3% | rang 138 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,7 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 174 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,1 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 204 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,3 ‰ | 4,3 ‰ | 3,8 ‰ | rang 106 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,2 ‰ | 4,3 ‰ | 3,9 ‰ | rang 134 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,8 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 24 van 342 |
Milieu
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 428 kg | 429 kg | 468 kg | rang 249 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 7,3% | 20,9% | 16,8% | rang 305 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 56,0% | 60,0% | 58,8% | rang 187 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 34,8% | 14,8% | 11,7% | rang 44 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,0 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 19 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Steenwijkerland | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,5% | 29,5% | 28,5% | rang 245 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Steenwijkerland
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,5% in 2022, tegenover 94,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.245 Wp in 2025, tegenover 427 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
234,8 ‰ in 2025, tegenover 77,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,7 ‰ in 2025, tegenover 34,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,1 ‰ in 2025, tegenover 11,2 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,3 ‰ in 2025, tegenover 4,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,2 ‰ in 2025, tegenover 4,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Steenwijkerland
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,3 |
| februari | 37 | 3,5 |
| maart | 81 | 5,8 |
| april | 129 | 9,5 |
| mei | 156 | 13,2 |
| juni | 166 | 16,5 |
| juli | 163 | 18,2 |
| augustus | 137 | 17,6 |
| september | 96 | 15,2 |
| oktober | 54 | 11,5 |
| november | 26 | 7,1 |
| december | 16 | 4,4 |
Economische sectoren: Steenwijkerland
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten16,1% ×0,8
- Handel13,6% ×1,1
- Bouwnijverheid11,0% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij9,9% ×3,2
- Gezondheids- en welzijnszorg8,2% ×0,8
- Overige dienstverlening5,7% ×1,1
- Horeca5,6% ×1,6
- Onderwijs5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Steenwijkerland?
Steenwijkerland telt 45.926 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 115 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Steenwijkerland?
Steenwijkerland beslaat 288,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 159 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Steenwijkerland?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Steenwijkerland van 43.333 naar 45.926, oftewel +6,0%.
Waar ligt Steenwijkerland?
Steenwijkerland ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,783, lengtegraad 6,117.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Steenwijkerland?
In Steenwijkerland bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,0 km (2025), rang 19 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt: wat is de waarde in Steenwijkerland?
In Steenwijkerland bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt” 1,8 km (2025), rang 24 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,0 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Steenwijkerland?
In Steenwijkerland produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.028 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Steenwijkerland?
Het dichtst bij Steenwijkerland liggen Westerveld (8,1 km), Meppel (10 km), Weststellingwerf (14 km), Staphorst (18 km), Heerenveen (21 km).