Locatiekaart: Westerveld
Gemeente · Zuidwest-Drenthe · Drenthe

Westerveld: bevolking en statistieken

Westerveld telt 20.035 inwoners (2026) op 278,4 km², oftewel 72,0 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 277 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,8% tussen 2016 en 2026.

  • 20.035 inwoners
  • 278,4 km²
  • 72 inw./km²
  • 15 m

Het belangrijkste

Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Westerveld op rang 12 qua bevolking.

Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: 1,6 km in Westerveld, tegenover gemiddeld 1,0 km in Drenthe en 0,8 km voor het hele land.

Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: 32,3% in Westerveld, tegenover gemiddeld 25,6% in Drenthe en 21,1% voor het hele land.

Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,2% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.018 kWh per jaar.

Westerveld in cijfers

Bevolking
20.035
rang 277 van 342
+5,8%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
72inw./km²
rang 337 van 342
Oppervlakte
278km²
rang 20 van 342
Hoogte
15m
rang 84 van 339
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school
1,6km
rang 1 van 342
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder
32,3%
rang 4 van 342
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)
3,9%
rang 337 van 341
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt
2,3km
rang 3 van 342

Westerveld op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Westerveld

18.50019.00019.50020.00020.500201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Westerveld telde 18.940 inwoners in 2016 en 20.035 in 2026.

JaarBevolking
202119.661
202219.854
202319.860
202420.003
202519.983
202620.035

Wist u dat?

Alle indicatoren van Westerveld

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

WesterveldLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)32,3%25,6%23,6%rang 4 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)12,3%14,0%14,8%rang 315 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)−6,1 ‰−4,0 ‰−1,3 ‰rang 316 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)5,4 ‰8,9 ‰6,5 ‰rang 193 van 342

Wonen

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)8.898 woningen230.3068.274.510rang 272 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)20,1%13,5%13,1%rang 75 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)12,4%18,2%19,9%rang 309 van 338
Eengezinswoningen (2024)90,4%80,9%79,5%rang 10 van 342
Koopwoningen (2024)75,5%66,8%66,7%rang 14 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)16,7%23,9%23,7%rang 298 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)462.000 €359.206 €438.000 €rang 135 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)16,6 ‰14,0 ‰17,4 ‰rang 188 van 341

Energie

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)1.070 m³961 m³900 m³rang 16 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)3.140 kWh2.818 kWh2.810 kWhrang 41 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)7%6%7%rang 133 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)60%54%46%rang 15 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)14%13%12%rang 62 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)0 ha531 ha3.475 harang 159 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)92,8%90,8%90,3%rang 42 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,0%0,3%0,1%rang 191 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)1.780 kWh1.460 kWh1.245 kWhrang 20 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)1.795 Wp3.582 Wp1.707 Wprang 160 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)292,0 ‰268,2 ‰222,7 ‰rang 21 van 342

Economie

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)62.900 €57.846 €63.450 €rang 175 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)3.02560.9702.612.530rang 263 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)151,0 ‰120,0 ‰135,6 ‰rang 84 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)1,4%1,6%1,5%rang 185 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)2,3%3,3%2,3%rang 164 van 342

Mobiliteit

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)594 ‰538 ‰508 ‰rang 9 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)12,0 km7,1 km4,6 kmrang 48 van 342

Samenleving

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)2,2 personen2,22,2rang 134 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)32,1%34,8%33,3%rang 210 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)18,8 ‰30,1 ‰30,9 ‰rang 320 van 338
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)2,3 km1,5 km1,0 kmrang 3 van 342

Milieu

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)587 kg560 kg468 kgrang 48 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)3,9%14,3%16,8%rang 337 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)52,0%66,3%58,8%rang 202 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)42,0%15,8%11,7%rang 27 van 341

Gezondheid

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)2,2 km1,6 km1,2 kmrang 10 van 342

Onderwijs

IndicatorWesterveldDrentheLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)30,9%26,9%28,5%rang 124 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)1,6 km1,0 km0,8 kmrang 1 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Westerveld

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−3,2 procentpunt

92,8% in 2022, tegenover 96,0% in 2017

929496202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

0,0 procentpunt

0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017

0,00,51,0202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+1.065 Wp+145,9%

1.795 Wp in 2025, tegenover 730 Wp in 2019

5001.0001.5002.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+135,4 ‰+86,5%

292,0 ‰ in 2025, tegenover 156,6 ‰ in 2019

1502002503002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−3,7 ‰−16,4%

18,8 ‰ in 2025, tegenover 22,5 ‰ in 2019

16182022242025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners

−1,7 ‰−24,6%

5,2 ‰ in 2024, tegenover 6,9 ‰ in 2019

45672024202120202019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (‰), 2019–2024

Zon en temperaturen: Westerveld

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.018kWh
voor 1 kWp met een helling van 40°
Warmste maand
18,3°C
juli
Koudste maand
3,3°C
januari
Productiefste maand
127kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari213,3
februari373,5
maart805,7
april1289,5
mei15613,3
juni16416,6
juli16218,3
augustus13617,7
september9515,1
oktober5411,5
november267,0
december164,4

Economische sectoren: Westerveld

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Westerveld?

Westerveld telt 20.035 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 277 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Westerveld?

Westerveld beslaat 278,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 72 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Westerveld?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Westerveld van 18.940 naar 20.035, oftewel +5,8%.

Waar ligt Westerveld?

Westerveld ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,767, lengtegraad 6,233.

Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: wat is de waarde in Westerveld?

In Westerveld bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school” 1,6 km (2025), rang 1 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 0,8 km.

Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: wat is de waarde in Westerveld?

In Westerveld bedraagt de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder” 32,3% (2026), rang 4 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 23,6%.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Westerveld?

In Westerveld produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.018 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Westerveld?

Het dichtst bij Westerveld liggen Meppel (7,6 km), Steenwijkerland (8,1 km), Staphorst (15 km), De Wolden (17 km), Hoogeveen (17 km).