Weststellingwerf: bevolking en statistieken
Weststellingwerf telt 26.622 inwoners (2026) op 220,1 km², oftewel 121 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 216 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,3% tussen 2016 en 2026.
- 26.622 inwoners
- 220,1 km²
- 121 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Weststellingwerf op rang 11 qua bevolking.
Woningen met zonnestroom: 61% in Weststellingwerf, tegenover gemiddeld 48% in Fryslân en 38% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,3 km in Weststellingwerf, tegenover gemiddeld 1,6 km in Fryslân en 1,1 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 14,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.018 kWh per jaar.
Weststellingwerf in cijfers
Weststellingwerf op de kaart
De naburige gemeenten
- Heerenveen9,8 km · 51.955
- Steenwijkerland14 km · 45.926
- Opsterland14 km · 30.068
- Westerveld20 km · 20.035
- De Fryske Marren22 km · 52.248
- Ooststellingwerf23 km · 25.898
- Meppel24 km · 36.616
- Smallingerland25 km · 57.188
Alle gemeenten in Zuidoost-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Weststellingwerf
Weststellingwerf telde 25.520 inwoners in 2016 en 26.622 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 26.130 |
| 2022 | 26.278 |
| 2023 | 26.467 |
| 2024 | 26.487 |
| 2025 | 26.596 |
| 2026 | 26.622 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 30.826 voetbalvelden.
- 4,5 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Weststellingwerf
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,5% | 23,9% | 23,6% | rang 68 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,3% | 14,6% | 14,8% | rang 219 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −5,2 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 301 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,3 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 92 van 342 |
Wonen
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.042 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 210 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 24,8% | 21,7% | 13,1% | rang 28 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,2% | 17,1% | 19,9% | rang 226 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 87,9% | 80,0% | 79,5% | rang 32 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,4% | 62,6% | 66,7% | rang 195 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 26,4% | 26,2% | 23,7% | rang 123 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 362.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 286 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 16,8 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 184 van 341 |
Energie
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 980 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 67 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.770 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 190 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 7% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 61% | 48% | 46% | rang 5 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 12% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 13 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 66 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 93,8% | 89,5% | 90,3% | rang 19 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.610 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 50 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.893 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 28 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 298,5 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 11 van 342 |
Economie
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 55.200 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 294 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.615 | 88.090 | 2.612.530 | rang 216 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 135,8 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 168 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,1% | 4,1% | 2,3% | rang 97 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 557 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 58 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,3 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 155 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,0% | 38,2% | 33,3% | rang 152 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 22,1 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 292 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,6 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 282 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 2,2 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 8 van 342 |
Milieu
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 656 kg | 595 kg | 468 kg | rang 18 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 5,8% | 11,6% | 16,8% | rang 331 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 81,3% | 77,6% | 58,8% | rang 34 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 11,8% | 8,6% | 11,7% | rang 168 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,3 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 7 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Weststellingwerf | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 23,5% | 26,5% | 28,5% | rang 287 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Weststellingwerf
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
93,8% in 2022, tegenover 96,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.893 Wp in 2025, tegenover 1.019 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
298,5 ‰ in 2025, tegenover 75,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
22,1 ‰ in 2025, tegenover 33,1 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,6 ‰ in 2025, tegenover 9,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Weststellingwerf
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,4 |
| februari | 36 | 3,5 |
| maart | 80 | 5,7 |
| april | 128 | 9,3 |
| mei | 155 | 13,1 |
| juni | 164 | 16,4 |
| juli | 161 | 18,1 |
| augustus | 136 | 17,6 |
| september | 94 | 15,1 |
| oktober | 54 | 11,5 |
| november | 25 | 7,1 |
| december | 16 | 4,5 |
Economische sectoren: Weststellingwerf
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel14,5% ×1,1
- Specialistische zakelijke diensten14,4% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij13,2% ×4,3
- Bouwnijverheid12,7% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg8,3% ×0,8
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Onderwijs5,3% ×0,9
- Industrie4,7% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Weststellingwerf?
Weststellingwerf telt 26.622 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 216 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Weststellingwerf?
Weststellingwerf beslaat 220,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 121 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Weststellingwerf?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Weststellingwerf van 25.520 naar 26.622, oftewel +4,3%.
Waar ligt Weststellingwerf?
Weststellingwerf ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,883, lengtegraad 6,000.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Weststellingwerf?
In Weststellingwerf bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 61% (2025), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Weststellingwerf?
In Weststellingwerf bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,3 km (2025), rang 7 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Weststellingwerf?
In Weststellingwerf produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.018 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Weststellingwerf?
Het dichtst bij Weststellingwerf liggen Heerenveen (9,8 km), Steenwijkerland (14 km), Opsterland (14 km), Westerveld (20 km), De Fryske Marren (22 km).