Meppel: bevolking en statistieken
Meppel telt 36.616 inwoners (2026) op 55,5 km², oftewel 660 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 151 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +11,7% tussen 2016 en 2026.
- 36.616 inwoners
- 55,5 km²
- 660 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Meppel op rang 4 qua bevolking.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 1,9% in Meppel, tegenover gemiddeld 1,6% in Drenthe en 1,6% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: 1,1 km in Meppel, tegenover gemiddeld 1,0 km in Drenthe en 0,8 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.022 kWh per jaar.
Meppel in cijfers
Meppel op de kaart
De naburige gemeenten
- Westerveld7,6 km · 20.035
- Staphorst7,8 km · 18.219
- Steenwijkerland10 km · 45.926
- Zwartewaterland15 km · 23.733
- De Wolden16 km · 24.819
- Hoogeveen19 km · 56.781
- Zwolle22 km · 134.147
- Dalfsen23 km · 30.264
Alle gemeenten in Zuidwest-Drenthe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Meppel
Meppel telde 32.794 inwoners in 2016 en 36.616 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 34.386 |
| 2022 | 34.761 |
| 2023 | 35.464 |
| 2024 | 35.810 |
| 2025 | 36.271 |
| 2026 | 36.616 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Bevolkingsontwikkeling over 10 jaar”.
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners”.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 7.772 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Westerveld, op 7,6 km.
Alle indicatoren van Meppel
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 21,3% | 25,6% | 23,6% | rang 256 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 14,0% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,4 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 176 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 14,0 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 31 van 342 |
Wonen
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 16.783 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 146 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 16,5% | 13,5% | 13,1% | rang 124 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 24,6% | 18,2% | 19,9% | rang 61 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 73,1% | 80,9% | 79,5% | rang 241 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 58,0% | 66,8% | 66,7% | rang 285 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 30,8% | 23,9% | 23,7% | rang 47 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 347.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 296 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 20,6 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 115 van 341 |
Energie
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 820 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 240 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.500 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 286 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 6% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 42% | 54% | 46% | rang 222 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 13% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 84,9% | 90,8% | 90,3% | rang 274 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 2,4% | 0,3% | 0,1% | rang 67 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.090 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 216 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.210 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 254 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 214,4 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 198 van 342 |
Economie
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 57.600 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 265 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.315 | 60.970 | 2.612.530 | rang 181 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 117,8 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 292 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,9% | 1,6% | 1,5% | rang 14 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,1% | 3,3% | 2,3% | rang 97 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 486 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 217 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,6 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 254 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,2 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 39,5% | 34,8% | 33,3% | rang 58 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 33,3 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 134 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,9 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 155 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,3 ‰ | 4,6 ‰ | 3,8 ‰ | rang 106 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,8 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 58 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 425 kg | 560 kg | 468 kg | rang 254 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 23,2% | 14,3% | 16,8% | rang 122 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 70,7% | 66,3% | 58,8% | rang 110 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,8% | 15,8% | 11,7% | rang 291 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Meppel | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 29,3% | 26,9% | 28,5% | rang 156 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,1 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 24 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Meppel
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
84,9% in 2022, tegenover 89,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
2,4% in 2022, tegenover 0,6% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.210 Wp in 2025, tegenover 393 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
214,4 ‰ in 2025, tegenover 81,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
33,3 ‰ in 2025, tegenover 33,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,9 ‰ in 2025, tegenover 12,5 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,3 ‰ in 2025, tegenover 3,6 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,8 ‰ in 2025, tegenover 4,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Meppel
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,3 |
| februari | 37 | 3,5 |
| maart | 81 | 5,8 |
| april | 128 | 9,5 |
| mei | 156 | 13,2 |
| juni | 165 | 16,5 |
| juli | 161 | 18,2 |
| augustus | 136 | 17,6 |
| september | 96 | 15,2 |
| oktober | 55 | 11,5 |
| november | 26 | 7,1 |
| december | 16 | 4,4 |
Economische sectoren: Meppel
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,3% ×1,0
- Handel16,6% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg11,9% ×1,1
- Bouwnijverheid7,2% ×0,7
- Onderwijs6,5% ×1,1
- Overige dienstverlening5,9% ×1,1
- Cultuur, sport en recreatie5,3% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,1% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Meppel?
Meppel telt 36.616 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 151 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Meppel?
Meppel beslaat 55,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 660 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Meppel?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Meppel van 32.794 naar 36.616, oftewel +11,7%.
Waar ligt Meppel?
Meppel ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Zuidwest-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,703, lengtegraad 6,192.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Meppel?
In Meppel bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 1,9% (2026), rang 14 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: wat is de waarde in Meppel?
In Meppel bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school” 1,1 km (2025), rang 24 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 0,8 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Meppel?
In Meppel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.022 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Meppel?
Het dichtst bij Meppel liggen Westerveld (7,6 km), Staphorst (7,8 km), Steenwijkerland (10 km), Zwartewaterland (15 km), De Wolden (16 km).