Kerkrade: bevolking en statistieken
Kerkrade telt 45.824 inwoners (2026) op 21,9 km², oftewel 2.089 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 117 van de 342 gemeenten. De bevolking is stabiel: −0,4% tussen 2016 en 2026.
- 45.824 inwoners
- 21,9 km²
- 2.089 inw./km²
- 158 m
Het belangrijkste
Van de 31 gemeenten in Limburg staat Kerkrade op rang 7 qua bevolking.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: 241.000 € in Kerkrade, tegenover gemiddeld 351.319 € in Limburg en 440.410 € voor het hele land.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: 46.600 € in Kerkrade, tegenover gemiddeld 56.081 € in Limburg en 61.843 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 18,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.072 kWh per jaar.
Kerkrade in cijfers
Kerkrade op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Kerkrade
Kerkrade telde 46.023 inwoners in 2016 en 45.824 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 45.442 |
| 2022 | 45.324 |
| 2023 | 45.620 |
| 2024 | 45.311 |
| 2025 | 45.490 |
| 2026 | 45.824 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Limburg voor de indicator “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.073 voetbalvelden.
- 3,9 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Landgraaf, op 5,3 km.
Alle indicatoren van Kerkrade
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 27,4% | 26,2% | 23,6% | rang 45 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 12,3% | 12,6% | 14,8% | rang 315 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −8,9 ‰ | −4,3 ‰ | −1,3 ‰ | rang 337 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 13,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,5 ‰ | rang 42 van 342 |
Wonen
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 24.035 woningen | 551.489 | 8.274.510 | rang 84 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 20,4% | 15,4% | 13,1% | rang 72 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 10,1% | 14,5% | 19,9% | rang 327 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 64,3% | 72,3% | 79,5% | rang 287 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 53,1% | 61,1% | 66,7% | rang 315 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 31,8% | 25,2% | 23,7% | rang 36 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 241.000 € | 351.319 € | 438.000 € | rang 341 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 9,6 ‰ | 13,8 ‰ | 17,4 ‰ | rang 288 van 341 |
Energie
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 870 m³ | 887 m³ | 900 m³ | rang 193 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.550 kWh | 2.783 kWh | 2.810 kWh | rang 272 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 3% | 6% | 7% | rang 318 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 39% | 44% | 46% | rang 251 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 7% | 11% | 12% | rang 306 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 14 ha | 112 ha | 3.475 ha | rang 62 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,6% | 88,3% | 90,3% | rang 225 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 1,1% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 930 kWh | 1.254 kWh | 1.245 kWh | rang 251 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.509 Wp | 1.958 Wp | 1.707 Wp | rang 193 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 217,3 ‰ | 225,6 ‰ | 222,7 ‰ | rang 189 van 342 |
Economie
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 46.600 € | 56.081 € | 63.450 € | rang 335 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.065 | 133.200 | 2.612.530 | rang 192 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 88,7 ‰ | 117,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 339 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,8% | 1,9% | 1,5% | rang 28 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 5,1% | 3,6% | 2,3% | rang 14 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 528 ‰ | 520 ‰ | 508 ‰ | rang 137 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,7 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 324 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,9 personen | 2,0 | 2,2 | rang 320 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 42,8% | 39,8% | 33,3% | rang 30 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 50,5 ‰ | 45,6 ‰ | 30,9 ‰ | rang 38 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 16,3 ‰ | 17,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 78 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,7 ‰ | 4,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 37 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,3 ‰ | 5,4 ‰ | 3,9 ‰ | rang 40 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 484 kg | 489 kg | 468 kg | rang 147 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 62,1% | 32,1% | 16,8% | rang 19 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 16,8% | 46,3% | 58,8% | rang 308 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 11,0% | 15,4% | 11,7% | rang 178 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Kerkrade | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 18,7% | 28,5% | 28,5% | rang 333 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Kerkrade
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,6% in 2022, tegenover 86,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.509 Wp in 2025, tegenover 360 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
217,3 ‰ in 2025, tegenover 101,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
50,5 ‰ in 2025, tegenover 54,4 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
16,3 ‰ in 2025, tegenover 22,5 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,7 ‰ in 2025, tegenover 6,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,3 ‰ in 2025, tegenover 6,4 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Kerkrade
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 25 | 2,6 |
| februari | 42 | 3,2 |
| maart | 84 | 5,8 |
| april | 129 | 9,5 |
| mei | 157 | 13,3 |
| juni | 167 | 16,9 |
| juli | 166 | 18,5 |
| augustus | 138 | 17,8 |
| september | 104 | 15,0 |
| oktober | 62 | 11,4 |
| november | 32 | 6,7 |
| december | 21 | 3,9 |
Economische sectoren: Kerkrade
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel18,2% ×1,4
- Specialistische zakelijke diensten13,5% ×0,6
- Bouwnijverheid13,2% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg11,8% ×1,1
- Overige dienstverlening9,2% ×1,7
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
- Onderwijs4,4% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Kerkrade?
Kerkrade telt 45.824 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 117 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Kerkrade?
Kerkrade beslaat 21,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.089 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Kerkrade?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Kerkrade van 46.023 naar 45.824, oftewel −0,4%.
Waar ligt Kerkrade?
Kerkrade ligt in Limburg (provincie). Het maakt deel uit van Zuid-Limburg (COROP-gebied). Breedtegraad 50,867, lengtegraad 6,067.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: wat is de waarde in Kerkrade?
In Kerkrade bedraagt de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen” 241.000 € (2026), rang 341 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 438.000 €.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: wat is de waarde in Kerkrade?
In Kerkrade bedraagt de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden” 46.600 € (2024), rang 335 van de 336 gemeenten; de mediaan van het land is 63.450 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Kerkrade?
In Kerkrade produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.072 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Kerkrade?
Het dichtst bij Kerkrade liggen Landgraaf (5,3 km), Heerlen (6,1 km), Simpelveld (6,9 km), Voerendaal (11 km), Vaals (11 km).