Noardeast-Fryslân: bevolking en statistieken
Noardeast-Fryslân telt 45.935 inwoners (2026) op 375,8 km², oftewel 122 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 114 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,7% tussen 2019 en 2026.
- 45.935 inwoners
- 375,8 km²
- 122 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Noardeast-Fryslân op rang 7 qua bevolking.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: 5,2 ‰ in Noardeast-Fryslân, tegenover gemiddeld 11,8 ‰ in Fryslân en 19,8 ‰ voor het hele land.
Woningen gebouwd voor 1946: 28,6% in Noardeast-Fryslân, tegenover gemiddeld 21,7% in Fryslân en 18,0% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 15,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.036 kWh per jaar.
Noardeast-Fryslân in cijfers
Noardeast-Fryslân op de kaart
De naburige gemeenten
- Dantumadiel7,4 km · 19.231
- Achtkarspelen14 km · 28.254
- Tytsjerksteradiel15 km · 32.874
- Schiermonnikoog21 km · 972
- Leeuwarden23 km · 130.162
- Ameland23 km · 3.816
- Westerkwartier24 km · 65.067
- Smallingerland26 km · 57.188
Alle gemeenten in Noord-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Noardeast-Fryslân
Noardeast-Fryslân telde 45.181 inwoners in 2019 en 45.935 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 45.481 |
| 2022 | 45.593 |
| 2023 | 45.812 |
| 2024 | 45.866 |
| 2025 | 45.864 |
| 2026 | 45.935 |
Wist u dat?
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 52.636 voetbalvelden.
- 4,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Dantumadiel, op 7,4 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Leeuwarden (130.162 inwoners), op 23 km.
Alle indicatoren van Noardeast-Fryslân
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,5% | 23,9% | 23,6% | rang 178 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,3% | 14,6% | 14,8% | rang 127 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,7 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 190 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 1,7 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 277 van 342 |
Wonen
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 21.001 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 110 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 28,6% | 21,7% | 13,1% | rang 17 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 13,4% | 17,1% | 19,9% | rang 289 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 88,5% | 80,0% | 79,5% | rang 28 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 66,9% | 62,6% | 66,7% | rang 167 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 23,6% | 26,2% | 23,7% | rang 173 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 323.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 319 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 8,6 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 299 van 341 |
Energie
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 970 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 78 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.600 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 255 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 7% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 48% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 12% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 22 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 43 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,9% | 89,5% | 90,3% | rang 82 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,3% | 0,8% | 0,1% | rang 125 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.420 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 111 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.182 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 114 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 264,1 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 58 van 342 |
Economie
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 53.900 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 309 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 5.700 | 88.090 | 2.612.530 | rang 122 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 124,1 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 254 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,6% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,5% | 4,1% | 2,3% | rang 71 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 541 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 94 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 11,7 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 52 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 35,2% | 38,2% | 33,3% | rang 122 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 22,4 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 288 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 5,2 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 306 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,9 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 130 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,1 ‰ | 4,1 ‰ | 3,9 ‰ | rang 82 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,8 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 24 van 342 |
Milieu
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 638 kg | 595 kg | 468 kg | rang 24 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,5% | 11,6% | 16,8% | rang 316 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 78,8% | 77,6% | 58,8% | rang 55 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 13,7% | 8,6% | 11,7% | rang 152 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,0 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 19 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Noardeast-Fryslân | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 20,2% | 26,5% | 28,5% | rang 320 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Noardeast-Fryslân
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,9% in 2022, tegenover 94,5% in 2019
Woningen met stadsverwarming
0,3% in 2022, tegenover 0,3% in 2019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.182 Wp in 2025, tegenover 544 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
264,1 ‰ in 2025, tegenover 75,3 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
22,4 ‰ in 2025, tegenover 20,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
5,2 ‰ in 2025, tegenover 5,3 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,9 ‰ in 2025, tegenover 3,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,1 ‰ in 2025, tegenover 2,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Noardeast-Fryslân
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,7 |
| februari | 36 | 3,7 |
| maart | 82 | 5,6 |
| april | 131 | 8,9 |
| mei | 160 | 12,4 |
| juni | 164 | 15,7 |
| juli | 162 | 17,7 |
| augustus | 135 | 17,5 |
| september | 94 | 15,3 |
| oktober | 53 | 11,8 |
| november | 25 | 7,5 |
| december | 15 | 4,9 |
Economische sectoren: Noardeast-Fryslân
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel15,4% ×1,2
- Specialistische zakelijke diensten13,3% ×0,6
- Bouwnijverheid13,1% ×1,2
- Landbouw, bosbouw en visserij11,8% ×3,8
- Gezondheids- en welzijnszorg9,1% ×0,9
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Industrie5,6% ×1,6
- Cultuur, sport en recreatie4,7% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Noardeast-Fryslân?
Noardeast-Fryslân telt 45.935 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 114 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Noardeast-Fryslân?
Noardeast-Fryslân beslaat 375,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 122 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Noardeast-Fryslân?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Noardeast-Fryslân van 45.181 naar 45.935, oftewel +1,7%.
Waar ligt Noardeast-Fryslân?
Noardeast-Fryslân ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,335, lengtegraad 6,047.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Noardeast-Fryslân?
In Noardeast-Fryslân bedraagt de indicator “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners” 5,2 ‰ (2025), rang 306 van de 320 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7 ‰.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Noardeast-Fryslân?
In Noardeast-Fryslân bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 28,6% (2024), rang 17 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Noardeast-Fryslân?
In Noardeast-Fryslân produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.036 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Noardeast-Fryslân?
Het dichtst bij Noardeast-Fryslân liggen Dantumadiel (7,4 km), Achtkarspelen (14 km), Tytsjerksteradiel (15 km), Schiermonnikoog (21 km), Leeuwarden (23 km).