Dalfsen: bevolking en statistieken
Dalfsen telt 30.264 inwoners (2026) op 165,0 km², oftewel 183 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 190 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,4% tussen 2016 en 2026.
- 30.264 inwoners
- 165,0 km²
- 183 inw./km²
- 4 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Dalfsen op rang 15 qua bevolking.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: 14,6 ‰ in Dalfsen, tegenover gemiddeld 37,7 ‰ in Overijssel en 45,2 ‰ voor het hele land.
Woningen met zonnestroom: 62% in Dalfsen, tegenover gemiddeld 45% in Overijssel en 38% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.017 kWh per jaar.
Dalfsen in cijfers
Dalfsen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Dalfsen
Dalfsen telde 27.916 inwoners in 2016 en 30.264 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 28.901 |
| 2022 | 29.162 |
| 2023 | 29.612 |
| 2024 | 29.683 |
| 2025 | 30.047 |
| 2026 | 30.264 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000”.
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”.
- “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 23.112 voetbalvelden.
- 2,9 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Dalfsen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,5% | 21,4% | 23,6% | rang 178 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,2% | 15,2% | 14,8% | rang 68 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,1 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 104 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 12,1 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 50 van 342 |
Wonen
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 12.599 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 202 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,5% | 16,1% | 13,1% | rang 178 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 27,5% | 21,1% | 19,9% | rang 30 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 86,2% | 74,8% | 79,5% | rang 61 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 74,4% | 61,9% | 66,7% | rang 33 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 17,4% | 26,3% | 23,7% | rang 289 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 492.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 98 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 24,4 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 73 van 341 |
Energie
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 970 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 78 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.080 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 55 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 9% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 62% | 45% | 46% | rang 3 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 17% | 12% | 12% | rang 19 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,3% | 86,8% | 90,3% | rang 202 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 3,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.850 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 11 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.485 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 86 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 279,7 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 40 van 342 |
Economie
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.200 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 128 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.950 | 149.080 | 2.612.530 | rang 198 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 130,5 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 210 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,5% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,5% | 3,4% | 2,3% | rang 311 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 575 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 28 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,5 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 129 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 28,5% | 36,1% | 33,3% | rang 314 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 14,6 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 337 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 4,1 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 320 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,6 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 42 van 342 |
Milieu
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 439 kg | 429 kg | 468 kg | rang 229 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 8,0% | 20,9% | 16,8% | rang 293 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 80,6% | 60,0% | 58,8% | rang 42 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 9,8% | 14,8% | 11,7% | rang 194 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,1 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 15 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Dalfsen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,0% | 29,5% | 28,5% | rang 184 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,1 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 24 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Dalfsen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,3% in 2022, tegenover 94,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.485 Wp in 2025, tegenover 908 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
279,7 ‰ in 2025, tegenover 128,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
14,6 ‰ in 2025, tegenover 15,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
4,1 ‰ in 2025, tegenover 4,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Dalfsen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,2 |
| februari | 38 | 3,5 |
| maart | 81 | 5,8 |
| april | 128 | 9,6 |
| mei | 155 | 13,4 |
| juni | 164 | 16,8 |
| juli | 161 | 18,4 |
| augustus | 135 | 17,7 |
| september | 96 | 15,1 |
| oktober | 55 | 11,5 |
| november | 26 | 6,9 |
| december | 17 | 4,3 |
Economische sectoren: Dalfsen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,8% ×0,9
- Handel14,7% ×1,1
- Landbouw, bosbouw en visserij11,9% ×3,9
- Gezondheids- en welzijnszorg9,5% ×0,9
- Bouwnijverheid9,2% ×0,9
- Overige dienstverlening5,7% ×1,1
- Onderwijs5,3% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,6% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Dalfsen?
Dalfsen telt 30.264 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 190 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Dalfsen?
Dalfsen beslaat 165,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 183 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Dalfsen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Dalfsen van 27.916 naar 30.264, oftewel +8,4%.
Waar ligt Dalfsen?
Dalfsen ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,503, lengtegraad 6,259.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Dalfsen?
In Dalfsen bedraagt de indicator “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners” 14,6 ‰ (2025), rang 337 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 30,9 ‰.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Dalfsen?
In Dalfsen bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 62% (2025), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Dalfsen?
In Dalfsen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.017 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Dalfsen?
Het dichtst bij Dalfsen liggen Ommen (11 km), Zwolle (11 km), Raalte (12 km), Hattem (13 km), Zwartewaterland (15 km).