Hardinxveld-Giessendam: bevolking en statistieken
Hardinxveld-Giessendam telt 19.402 inwoners (2026) op 16,8 km², oftewel 1.152 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 281 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +9,2% tussen 2016 en 2026.
- 19.402 inwoners
- 16,8 km²
- 1.152 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Hardinxveld-Giessendam op rang 48 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 1,1 km in Hardinxveld-Giessendam, tegenover gemiddeld 5,6 km in Zuid-Holland en 5,2 km voor het hele land.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 0,8% in Hardinxveld-Giessendam, tegenover gemiddeld 1,5% in Zuid-Holland en 1,6% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.063 kWh per jaar.
Hardinxveld-Giessendam in cijfers
Hardinxveld-Giessendam op de kaart
De naburige gemeenten
- Sliedrecht6,6 km · 26.531
- Gorinchem7,2 km · 39.060
- Molenlanden7,2 km · 45.625
- Altena9,7 km · 58.946
- Papendrecht13 km · 32.267
- Dordrecht14 km · 122.991
- Geertruidenberg14 km · 21.914
- Alblasserdam15 km · 20.250
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Hardinxveld-Giessendam
Hardinxveld-Giessendam telde 17.774 inwoners in 2016 en 19.402 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 18.413 |
| 2022 | 18.511 |
| 2023 | 18.681 |
| 2024 | 18.762 |
| 2025 | 19.123 |
| 2026 | 19.402 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte”.
- Nr. 1 van Zuid-Holland voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 2.359 voetbalvelden.
- 2,1 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Hardinxveld-Giessendam
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 19,1% | 19,5% | 23,6% | rang 304 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 19,0% | 15,5% | 14,8% | rang 14 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 4,2 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 14 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 14,9 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 24 van 342 |
Wonen
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 7.745 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 292 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,5% | 19,8% | 13,1% | rang 96 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,0% | 20,3% | 19,9% | rang 134 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 74,8% | 49,2% | 79,5% | rang 222 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,8% | 53,3% | 66,7% | rang 188 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 27,6% | 31,1% | 23,7% | rang 101 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 405.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 224 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 19,1 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 136 van 341 |
Energie
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 790 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 259 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.640 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 239 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 13% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 28% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 8% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,7% | 78,8% | 90,3% | rang 222 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 7,7% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.050 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 224 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.287 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 240 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 234,3 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 138 van 342 |
Economie
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 67.900 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 91 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.575 | 563.040 | 2.612.530 | rang 293 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 132,7 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 189 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 0,8% | 1,5% | 1,5% | rang 337 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 4,1% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 444 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 285 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,1 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 341 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,5 personen | 2,1 | 2,2 | rang 7 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,6% | 40,7% | 33,3% | rang 289 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 27,0 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 229 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 9,8 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 212 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 441 kg | 421 kg | 468 kg | rang 225 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 30,9% | 52,0% | 16,8% | rang 89 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 63,2% | 28,5% | 58,8% | rang 150 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 3,6% | 7,6% | 11,7% | rang 276 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 24 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Hardinxveld-Giessendam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 20,9% | 33,2% | 28,5% | rang 317 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Hardinxveld-Giessendam
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,7% in 2022, tegenover 89,1% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.287 Wp in 2025, tegenover 384 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
234,3 ‰ in 2025, tegenover 83,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
27,0 ‰ in 2025, tegenover 24,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
9,8 ‰ in 2025, tegenover 8,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Hardinxveld-Giessendam
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,5 |
| april | 132 | 10,0 |
| mei | 160 | 13,6 |
| juni | 170 | 17,0 |
| juli | 164 | 18,6 |
| augustus | 140 | 18,0 |
| september | 100 | 15,5 |
| oktober | 58 | 12,0 |
| november | 29 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Hardinxveld-Giessendam
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,2% ×1,0
- Bouwnijverheid18,4% ×1,8
- Handel11,8% ×0,9
- Industrie6,6% ×1,9
- Gezondheids- en welzijnszorg6,6% ×0,6
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,4% ×1,0
- Financiële dienstverlening5,0% ×1,8
- Vervoer en opslag4,8% ×1,7
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Hardinxveld-Giessendam?
Hardinxveld-Giessendam telt 19.402 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 281 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Hardinxveld-Giessendam?
Hardinxveld-Giessendam beslaat 16,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.152 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Hardinxveld-Giessendam?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Hardinxveld-Giessendam van 17.774 naar 19.402, oftewel +9,2%.
Waar ligt Hardinxveld-Giessendam?
Hardinxveld-Giessendam ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,830, lengtegraad 4,870.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Hardinxveld-Giessendam?
In Hardinxveld-Giessendam bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 1,1 km (2025), rang 341 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Hardinxveld-Giessendam?
In Hardinxveld-Giessendam bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 0,8% (2026), rang 337 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Hardinxveld-Giessendam?
In Hardinxveld-Giessendam produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.063 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Hardinxveld-Giessendam?
Het dichtst bij Hardinxveld-Giessendam liggen Sliedrecht (6,6 km), Gorinchem (7,2 km), Molenlanden (7,2 km), Altena (9,7 km), Papendrecht (13 km).