Heemskerk: bevolking en statistieken
Heemskerk telt 39.529 inwoners (2026) op 27,3 km², oftewel 1.449 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 139 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +0,6% tussen 2016 en 2026.
- 39.529 inwoners
- 27,3 km²
- 1.449 inw./km²
- 2 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Heemskerk op rang 19 qua bevolking.
Woningen gebouwd voor 1946: 2,6% in Heemskerk, tegenover gemiddeld 25,0% in Noord-Holland en 18,0% voor het hele land.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 41,3% in Heemskerk, tegenover gemiddeld 11,0% in Noord-Holland en 13,5% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.077 kWh per jaar.
Heemskerk in cijfers
Heemskerk op de kaart
De naburige gemeenten
- Beverwijk2,9 km · 43.052
- Uitgeest3,3 km · 13.489
- Castricum4,6 km · 37.077
- Velsen6,2 km · 70.361
- Zaanstad8,4 km · 165.201
- Heiloo10 km · 24.613
- Bloemendaal12 km · 23.554
- Wormerland13 km · 16.328
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in IJmond (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Heemskerk
Heemskerk telde 39.299 inwoners in 2016 en 39.529 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 39.191 |
| 2022 | 39.189 |
| 2023 | 39.431 |
| 2024 | 39.452 |
| 2025 | 39.380 |
| 2026 | 39.529 |
Wist u dat?
- “Woningen gebouwd voor 1946”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: lager dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.821 voetbalvelden.
- 2,7 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Beverwijk, op 2,9 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Velsen (70.361 inwoners), op 6,2 km.
Alle indicatoren van Heemskerk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,9% | 19,4% | 23,6% | rang 119 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 14,5% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,3 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 214 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 0,4 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 298 van 342 |
Wonen
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 18.025 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 140 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 2,6% | 25,0% | 13,1% | rang 331 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,8% | 20,8% | 19,9% | rang 95 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 65,2% | 50,2% | 79,5% | rang 283 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 59,7% | 51,8% | 66,7% | rang 269 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 32,0% | 30,5% | 23,7% | rang 34 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 441.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 167 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 12,6 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 250 van 341 |
Energie
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 790 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 259 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.370 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 310 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 41% | 28% | 46% | rang 231 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 8% | 8% | 12% | rang 285 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,7% | 80,6% | 90,3% | rang 188 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 8,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 910 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 258 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 847 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 300 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 198,3 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 236 van 342 |
Economie
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 60.500 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 221 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.410 | 533.195 | 2.612.530 | rang 177 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 111,6 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 313 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,7% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,7% | 3,5% | 2,3% | rang 62 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 483 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 225 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,5 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 267 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,9% | 43,0% | 33,3% | rang 127 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,6 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 177 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,7 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 158 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,0 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 123 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,7 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 162 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 529 kg | 445 kg | 468 kg | rang 90 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 26,8% | 44,6% | 16,8% | rang 108 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 22,4% | 33,6% | 58,8% | rang 295 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 41,3% | 11,0% | 11,7% | rang 29 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Heemskerk | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 26,2% | 39,0% | 28,5% | rang 226 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Heemskerk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,7% in 2022, tegenover 89,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
847 Wp in 2025, tegenover 268 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
198,3 ‰ in 2025, tegenover 68,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,6 ‰ in 2025, tegenover 32,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,7 ‰ in 2025, tegenover 14,9 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,0 ‰ in 2025, tegenover 3,3 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,7 ‰ in 2025, tegenover 3,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Heemskerk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,7 |
| februari | 39 | 4,4 |
| maart | 85 | 6,2 |
| april | 134 | 9,3 |
| mei | 166 | 12,7 |
| juni | 173 | 15,9 |
| juli | 169 | 17,8 |
| augustus | 139 | 17,8 |
| september | 95 | 15,8 |
| oktober | 54 | 12,6 |
| november | 26 | 8,5 |
| december | 17 | 5,9 |
Economische sectoren: Heemskerk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,7% ×0,9
- Handel14,7% ×1,1
- Bouwnijverheid13,5% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg9,6% ×0,9
- Onderwijs6,5% ×1,1
- Overige dienstverlening6,5% ×1,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,0% ×1,1
- Informatie en communicatie4,6% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Heemskerk?
Heemskerk telt 39.529 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 139 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Heemskerk?
Heemskerk beslaat 27,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.449 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Heemskerk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Heemskerk van 39.299 naar 39.529, oftewel +0,6%.
Waar ligt Heemskerk?
Heemskerk ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van IJmond (COROP-gebied). Breedtegraad 52,511, lengtegraad 4,673.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Heemskerk?
In Heemskerk bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 2,6% (2024), rang 331 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Heemskerk?
In Heemskerk bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 41,3% (2022), rang 29 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Heemskerk?
In Heemskerk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.077 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Heemskerk?
Het dichtst bij Heemskerk liggen Beverwijk (2,9 km), Uitgeest (3,3 km), Castricum (4,6 km), Velsen (6,2 km), Zaanstad (8,4 km).