Zandvoort: bevolking en statistieken
Zandvoort telt 17.335 inwoners (2026) op 32,2 km², oftewel 539 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 296 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +3,2% tussen 2016 en 2026.
- 17.335 inwoners
- 32,2 km²
- 539 inw./km²
- 4 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Zandvoort op rang 35 qua bevolking.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 0,0% in Zandvoort, tegenover gemiddeld 33,6% in Noord-Holland en 44,5% voor het hele land.
Woningen met zonnestroom: 14% in Zandvoort, tegenover gemiddeld 28% in Noord-Holland en 38% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 23,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.086 kWh per jaar.
Zandvoort in cijfers
Zandvoort op de kaart
De naburige gemeenten
- Heemstede6,1 km · 27.556
- Haarlem7,1 km · 168.898
- Bloemendaal7,6 km · 23.554
- Hillegom8,9 km · 23.078
- Haarlemmermeer12 km · 166.978
- Lisse12 km · 23.842
- Velsen12 km · 70.361
- Beverwijk16 km · 43.052
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Agglomeratie Haarlem (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Zandvoort
Zandvoort telde 16.792 inwoners in 2016 en 17.335 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 17.168 |
| 2022 | 17.107 |
| 2023 | 17.542 |
| 2024 | 17.469 |
| 2025 | 17.374 |
| 2026 | 17.335 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”.
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen met zonnestroom”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 4.507 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Heemstede (27.556 inwoners), op 6,1 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.344 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Zandvoort
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 27,9% | 19,4% | 23,6% | rang 39 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 12,0% | 14,5% | 14,8% | rang 325 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −8,5 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 334 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,0 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 250 van 342 |
Wonen
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 9.882 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 257 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 20,5% | 25,0% | 13,1% | rang 71 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 14,1% | 20,8% | 19,9% | rang 278 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 47,1% | 50,2% | 79,5% | rang 329 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 54,5% | 51,8% | 66,7% | rang 305 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,7% | 30,5% | 23,7% | rang 60 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 508.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 75 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 11,5 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 264 van 341 |
Energie
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 870 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 193 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.440 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 302 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 10% | 13% | 7% | rang 61 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 14% | 28% | 46% | rang 339 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 6% | 8% | 12% | rang 318 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 69,7% | 80,6% | 90,3% | rang 326 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 6,3% | 8,8% | 0,1% | rang 37 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 360 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 336 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 380 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 340 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 87,4 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 338 van 342 |
Economie
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 64.600 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 140 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.110 | 533.195 | 2.612.530 | rang 256 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 179,4 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 17 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,9% | 1,7% | 1,5% | rang 14 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,7% | 3,5% | 2,3% | rang 62 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 450 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 278 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,2 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 339 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,9 personen | 2,0 | 2,2 | rang 320 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 45,6% | 43,0% | 33,3% | rang 23 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 63,7 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 12 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 28,4 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 13 van 320 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 6,8 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 6 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 457 kg | 445 kg | 468 kg | rang 197 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,8% | 44,6% | 16,8% | rang 248 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 0,0% | 33,6% | 58,8% | rang 341 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 81,9% | 11,0% | 11,7% | rang 4 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Zandvoort | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 33,3% | 39,0% | 28,5% | rang 90 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Zandvoort
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
69,7% in 2022, tegenover 70,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
6,3% in 2022, tegenover 5,9% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
380 Wp in 2025, tegenover 91 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
87,4 ‰ in 2025, tegenover 21,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
63,7 ‰ in 2025, tegenover 60,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
28,4 ‰ in 2025, tegenover 28,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,5 ‰ in 2024, tegenover 6,6 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
6,8 ‰ in 2025, tegenover 5,8 ‰ in 2020
Zon en temperaturen: Zandvoort
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,6 |
| februari | 39 | 4,4 |
| maart | 85 | 6,3 |
| april | 134 | 9,5 |
| mei | 166 | 12,9 |
| juni | 174 | 16,1 |
| juli | 169 | 18,0 |
| augustus | 140 | 17,9 |
| september | 95 | 15,9 |
| oktober | 54 | 12,5 |
| november | 26 | 8,4 |
| december | 17 | 5,7 |
Economische sectoren: Zandvoort
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten23,8% ×1,1
- Handel11,4% ×0,9
- Bouwnijverheid11,0% ×1,0
- Horeca9,0% ×2,6
- Gezondheids- en welzijnszorg6,9% ×0,7
- Cultuur, sport en recreatie6,4% ×1,2
- Onderwijs5,8% ×1,0
- Informatie en communicatie5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Zandvoort?
Zandvoort telt 17.335 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 296 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Zandvoort?
Zandvoort beslaat 32,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 539 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Zandvoort?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Zandvoort van 16.792 naar 17.335, oftewel +3,2%.
Waar ligt Zandvoort?
Zandvoort ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Agglomeratie Haarlem (COROP-gebied). Breedtegraad 52,367, lengtegraad 4,533.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Zandvoort?
In Zandvoort bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 0,0% (2022), rang 341 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Zandvoort?
In Zandvoort bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 14% (2025), rang 339 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Zandvoort?
In Zandvoort produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.086 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Zandvoort?
Het dichtst bij Zandvoort liggen Heemstede (6,1 km), Haarlem (7,1 km), Bloemendaal (7,6 km), Hillegom (8,9 km), Haarlemmermeer (12 km).