Rucphen: bevolking en statistieken
Rucphen telt 23.973 inwoners (2026) op 64,4 km², oftewel 372 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 248 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,6% tussen 2016 en 2026.
- 23.973 inwoners
- 64,4 km²
- 372 inw./km²
- 11 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Rucphen op rang 37 qua bevolking.
Eengezinswoningen: 91,2% in Rucphen, tegenover gemiddeld 74,1% in Noord-Brabant en 64,0% voor het hele land.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: 3.350 kWh in Rucphen, tegenover gemiddeld 2.814 kWh in Noord-Brabant en 2.598 kWh voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 20,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.048 kWh per jaar.
Rucphen in cijfers
Rucphen op de kaart
De naburige gemeenten
- Etten-Leur6,8 km · 46.117
- Halderberge6,8 km · 31.484
- Roosendaal7,2 km · 78.165
- Zundert9,8 km · 23.088
- Moerdijk14 km · 38.467
- Breda16 km · 190.204
- Bergen op Zoom18 km · 70.692
- Woensdrecht21 km · 22.301
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in West-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Rucphen
Rucphen telde 22.276 inwoners in 2016 en 23.973 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 23.080 |
| 2022 | 23.326 |
| 2023 | 23.636 |
| 2024 | 23.920 |
| 2025 | 23.995 |
| 2026 | 23.973 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Brabant voor de indicator “Eengezinswoningen”.
- “Eengezinswoningen”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 9.017 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Etten-Leur (46.117 inwoners), op 6,8 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.192 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Rucphen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,1% | 22,0% | 23,6% | rang 152 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,8% | 14,4% | 14,8% | rang 253 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,0 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 275 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 7,1 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 150 van 342 |
Wonen
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 10.307 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 249 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 6,0% | 10,8% | 13,1% | rang 305 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 18,8% | 21,5% | 19,9% | rang 192 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 91,2% | 74,1% | 79,5% | rang 6 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 67,2% | 61,6% | 66,7% | rang 159 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,1% | 26,6% | 23,7% | rang 86 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 434.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 177 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,3 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 104 van 341 |
Energie
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.000 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 47 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.350 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 12 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 42% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 13% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 94,6% | 84,3% | 90,3% | rang 12 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 5,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.520 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 77 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.446 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 210 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 230,8 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 150 van 342 |
Economie
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 61.400 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 205 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.345 | 375.525 | 2.612.530 | rang 233 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 139,5 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 141 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,6% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,8% | 2,9% | 2,3% | rang 115 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 573 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 31 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,5 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 129 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,2% | 37,2% | 33,3% | rang 299 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 40,1 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 78 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 15,1 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 92 van 320 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 69 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 463 kg | 457 kg | 468 kg | rang 188 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 14,2% | 28,1% | 16,8% | rang 197 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 65,0% | 50,6% | 58,8% | rang 141 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 19,2% | 16,0% | 11,7% | rang 106 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,5 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 73 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Rucphen | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 19,3% | 32,2% | 28,5% | rang 326 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Rucphen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
94,6% in 2022, tegenover 96,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.446 Wp in 2025, tegenover 326 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
230,8 ‰ in 2025, tegenover 55,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
40,1 ‰ in 2025, tegenover 32,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
15,1 ‰ in 2025, tegenover 11,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Rucphen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 24 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,2 |
| maart | 84 | 6,5 |
| april | 131 | 10,1 |
| mei | 158 | 13,7 |
| juni | 166 | 17,2 |
| juli | 161 | 18,8 |
| augustus | 136 | 18,1 |
| september | 100 | 15,6 |
| oktober | 59 | 12,1 |
| november | 29 | 7,6 |
| december | 19 | 4,8 |
Economische sectoren: Rucphen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid20,7% ×2,0
- Specialistische zakelijke diensten14,5% ×0,7
- Handel14,2% ×1,1
- Overige dienstverlening8,4% ×1,6
- Gezondheids- en welzijnszorg7,3% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij5,5% ×1,8
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Industrie4,6% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Rucphen?
Rucphen telt 23.973 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 248 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Rucphen?
Rucphen beslaat 64,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 372 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Rucphen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Rucphen van 22.276 naar 23.973, oftewel +7,6%.
Waar ligt Rucphen?
Rucphen ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van West-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,532, lengtegraad 4,560.
Eengezinswoningen: wat is de waarde in Rucphen?
In Rucphen bedraagt de indicator “Eengezinswoningen” 91,2% (2024), rang 6 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 79,5%.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: wat is de waarde in Rucphen?
In Rucphen bedraagt de indicator “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning” 3.350 kWh (2025), rang 12 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2.810 kWh.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Rucphen?
In Rucphen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.048 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Rucphen?
Het dichtst bij Rucphen liggen Etten-Leur (6,8 km), Halderberge (6,8 km), Roosendaal (7,2 km), Zundert (9,8 km), Moerdijk (14 km).