Breda: bevolking en statistieken
Breda telt 190.204 inwoners (2026) op 125,7 km², oftewel 1.513 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 9 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,7% tussen 2016 en 2026.
- 190.204 inwoners
- 125,7 km²
- 1.513 inw./km²
- 9 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Breda op rang 3 qua bevolking.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 25,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.031 kWh per jaar.
Breda in cijfers
Breda op de kaart
De naburige gemeenten
- Oosterhout8,4 km · 58.726
- Etten-Leur9,8 km · 46.117
- Gilze en Rijen11 km · 28.437
- Alphen-Chaam12 km · 10.495
- Drimmelen12 km · 28.402
- Dongen12 km · 27.673
- Geertruidenberg14 km · 21.914
- Zundert15 km · 23.088
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in West-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Breda
Breda telde 181.611 inwoners in 2016 en 190.204 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 184.126 |
| 2022 | 184.702 |
| 2023 | 186.438 |
| 2024 | 188.078 |
| 2025 | 188.779 |
| 2026 | 190.204 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Brabant voor de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”.
- “Woningvoorraad”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Aardgasvrije woningen”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 17.602 voetbalvelden.
- 2,8 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Oosterhout, op 8,4 km.
Alle indicatoren van Breda
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 19,8% | 22,0% | 23,6% | rang 293 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,1% | 14,4% | 14,8% | rang 230 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,1 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 160 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 4,9 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 207 van 342 |
Wonen
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 88.201 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 9 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,9% | 10,8% | 13,1% | rang 132 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,9% | 21,5% | 19,9% | rang 137 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 59,5% | 74,1% | 79,5% | rang 305 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 55,4% | 61,6% | 66,7% | rang 302 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,4% | 26,6% | 23,7% | rang 78 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 462.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 135 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 18,7 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 147 van 341 |
Energie
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 660 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 322 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.550 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 272 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 26% | 13% | 7% | rang 11 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 28% | 42% | 46% | rang 318 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 13% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 34 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 29 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 67,2% | 84,3% | 90,3% | rang 330 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 22,1% | 5,8% | 0,1% | rang 10 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 700 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 298 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.214 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 251 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 144,1 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 315 van 342 |
Economie
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 63.100 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 173 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 30.280 | 375.525 | 2.612.530 | rang 8 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 159,2 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 51 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,8% | 1,6% | 1,5% | rang 28 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,8% | 2,9% | 2,3% | rang 56 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 444 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 285 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,2 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 219 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,0 personen | 2,1 | 2,2 | rang 293 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 44,0% | 37,2% | 33,3% | rang 24 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 61,6 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 13 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 27,6 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 17 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,9 ‰ | 4,4 ‰ | 3,8 ‰ | rang 5 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 6,4 ‰ | 5,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 13 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 474 kg | 457 kg | 468 kg | rang 161 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 37,2% | 28,1% | 16,8% | rang 70 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 44,1% | 50,6% | 58,8% | rang 238 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 12,5% | 16,0% | 11,7% | rang 162 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Breda | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 41,3% | 32,2% | 28,5% | rang 41 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Breda
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
67,2% in 2022, tegenover 68,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
22,1% in 2022, tegenover 21,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.214 Wp in 2025, tegenover 230 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
144,1 ‰ in 2025, tegenover 35,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
61,6 ‰ in 2025, tegenover 61,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
27,6 ‰ in 2025, tegenover 27,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,9 ‰ in 2025, tegenover 4,9 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
6,4 ‰ in 2025, tegenover 7,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Breda
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,8 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 82 | 6,5 |
| april | 128 | 10,1 |
| mei | 155 | 13,8 |
| juni | 164 | 17,2 |
| juli | 159 | 18,8 |
| augustus | 136 | 18,1 |
| september | 99 | 15,6 |
| oktober | 58 | 12,1 |
| november | 29 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Breda
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten25,5% ×1,2
- Handel13,3% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg11,6% ×1,1
- Bouwnijverheid7,2% ×0,7
- Onderwijs6,6% ×1,1
- Informatie en communicatie6,0% ×1,1
- Cultuur, sport en recreatie5,5% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Breda?
Breda telt 190.204 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 9 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Breda?
Breda beslaat 125,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.513 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Breda?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Breda van 181.611 naar 190.204, oftewel +4,7%.
Waar ligt Breda?
Breda ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van West-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,587, lengtegraad 4,775.
Woningvoorraad: wat is de waarde in Breda?
In Breda bedraagt de indicator “Woningvoorraad” 88.201 woningen (2025), rang 9 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14.880 woningen.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Breda?
In Breda bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 30.280 (2026), rang 8 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Breda?
In Breda produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.031 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Breda?
Het dichtst bij Breda liggen Oosterhout (8,4 km), Etten-Leur (9,8 km), Gilze en Rijen (11 km), Alphen-Chaam (12 km), Drimmelen (12 km).