Alblasserdam: bevolking en statistieken
Alblasserdam telt 20.250 inwoners (2026) op 8,8 km², oftewel 2.314 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 276 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,5% tussen 2016 en 2026.
- 20.250 inwoners
- 8,8 km²
- 2.314 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Alblasserdam op rang 47 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: 0,5 km in Alblasserdam, tegenover gemiddeld 0,7 km in Zuid-Holland en 0,8 km voor het hele land.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): −5,9 ‰ in Alblasserdam, tegenover gemiddeld 5,3 ‰ in Zuid-Holland en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.050 kWh per jaar.
Alblasserdam in cijfers
Alblasserdam op de kaart
De naburige gemeenten
- Hendrik-Ido-Ambacht3,1 km · 33.100
- Papendrecht3,9 km · 32.267
- Ridderkerk4,6 km · 48.084
- Zwijndrecht6,0 km · 44.819
- Krimpen aan den IJssel7,5 km · 29.864
- Dordrecht7,9 km · 122.991
- Sliedrecht8,9 km · 26.531
- Barendrecht9,3 km · 48.701
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Alblasserdam
Alblasserdam telde 19.955 inwoners in 2016 en 20.250 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 20.136 |
| 2022 | 20.087 |
| 2023 | 20.356 |
| 2024 | 20.314 |
| 2025 | 20.242 |
| 2026 | 20.250 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 1.225 voetbalvelden.
- 4,3 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Hendrik-Ido-Ambacht (33.100 inwoners), op 3,1 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.200 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Alblasserdam
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,9% | 19,5% | 23,6% | rang 264 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 18,2% | 15,5% | 14,8% | rang 19 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,5 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 34 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −5,9 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 339 van 342 |
Wonen
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.493 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 280 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,1% | 19,8% | 13,1% | rang 255 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,5% | 20,3% | 19,9% | rang 177 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 67,9% | 49,2% | 79,5% | rang 269 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 62,0% | 53,3% | 66,7% | rang 247 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 32,5% | 31,1% | 23,7% | rang 31 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 396.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 238 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 4,0 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 333 van 341 |
Energie
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 730 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 294 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.560 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 269 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 30% | 28% | 46% | rang 309 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 6% | 8% | 12% | rang 318 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,9% | 78,8% | 90,3% | rang 181 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 1,2% | 7,7% | 0,1% | rang 78 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 710 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 297 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.317 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 235 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 138,6 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 319 van 342 |
Economie
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 63.100 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 173 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.535 | 563.040 | 2.612.530 | rang 294 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 125,2 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 249 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,5% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,3% | 4,1% | 2,3% | rang 86 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 438 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 296 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 8,5 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 88 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,1 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,8% | 40,7% | 33,3% | rang 184 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,8 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 171 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,3 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 244 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 449 kg | 421 kg | 468 kg | rang 213 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 54,9% | 52,0% | 16,8% | rang 30 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 25,6% | 28,5% | 58,8% | rang 289 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 10,2% | 7,6% | 11,7% | rang 190 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Alblasserdam | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 22,6% | 33,2% | 28,5% | rang 300 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,5 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 339 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Alblasserdam
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,9% in 2022, tegenover 87,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
1,2% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.317 Wp in 2025, tegenover 171 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
138,6 ‰ in 2025, tegenover 33,4 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,8 ‰ in 2025, tegenover 30,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,3 ‰ in 2025, tegenover 12,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Alblasserdam
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,4 |
| april | 132 | 9,9 |
| mei | 159 | 13,6 |
| juni | 168 | 16,9 |
| juli | 162 | 18,6 |
| augustus | 138 | 17,9 |
| september | 98 | 15,5 |
| oktober | 57 | 12,0 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Alblasserdam
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,3% ×0,9
- Handel17,1% ×1,3
- Bouwnijverheid13,6% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg8,7% ×0,8
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,7% ×1,1
- Vervoer en opslag5,3% ×1,9
- Overige dienstverlening5,1% ×1,0
- Industrie4,9% ×1,4
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Alblasserdam?
Alblasserdam telt 20.250 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 276 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Alblasserdam?
Alblasserdam beslaat 8,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.314 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Alblasserdam?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Alblasserdam van 19.955 naar 20.250, oftewel +1,5%.
Waar ligt Alblasserdam?
Alblasserdam ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,867, lengtegraad 4,667.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: wat is de waarde in Alblasserdam?
In Alblasserdam bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school” 0,5 km (2025), rang 339 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 0,8 km.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Alblasserdam?
In Alblasserdam bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” −5,9 ‰ (2024), rang 339 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Alblasserdam?
In Alblasserdam produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.050 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Alblasserdam?
Het dichtst bij Alblasserdam liggen Hendrik-Ido-Ambacht (3,1 km), Papendrecht (3,9 km), Ridderkerk (4,6 km), Zwijndrecht (6,0 km), Krimpen aan den IJssel (7,5 km).