Nijmegen: bevolking en statistieken
Nijmegen telt 189.871 inwoners (2026) op 52,5 km², oftewel 3.615 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 10 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +10,3% tussen 2016 en 2026.
- 189.871 inwoners
- 52,5 km²
- 3.615 inw./km²
- 26 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Nijmegen op rang 1 qua bevolking.
Gemiddelde huishoudensgrootte: 1,8 personen in Nijmegen, tegenover gemiddeld 2,2 personen in Gelderland en 2,1 personen voor het hele land.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 38,5% in Nijmegen, tegenover gemiddeld 26,3% in Gelderland en 27,9% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Nijmegen in cijfers
Nijmegen op de kaart
De naburige gemeenten
- Berg en Dal4,8 km · 35.700
- Lingewaard6,4 km · 47.802
- Beuningen6,9 km · 26.868
- Overbetuwe7,7 km · 49.266
- Heumen9,2 km · 16.978
- Mook en Middelaar11 km · 8.192
- Wijchen11 km · 42.106
- Westervoort15 km · 15.253
Alle gemeenten in Arnhem/Nijmegen (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Nijmegen
Nijmegen telde 172.064 inwoners in 2016 en 189.871 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 177.359 |
| 2022 | 179.100 |
| 2023 | 182.480 |
| 2024 | 187.049 |
| 2025 | 189.007 |
| 2026 | 189.871 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Bevolking”.
- Nr. 1 van Gelderland voor de indicator “Bevolkingsdichtheid”.
- “Gemiddelde huishoudensgrootte”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 7.356 voetbalvelden.
- 6,7 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Nijmegen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 17,2% | 22,4% | 23,6% | rang 324 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,0% | 14,9% | 14,8% | rang 297 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,2 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 65 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,3 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 92 van 342 |
Wonen
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 87.825 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 10 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 19,5% | 15,1% | 13,1% | rang 80 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 23,6% | 21,5% | 19,9% | rang 82 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 52,7% | 73,5% | 79,5% | rang 321 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 43,9% | 61,6% | 66,7% | rang 331 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 38,5% | 26,3% | 23,7% | rang 8 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 426.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 192 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 27,5 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 42 van 341 |
Energie
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 710 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 307 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.250 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 330 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 16% | 10% | 7% | rang 28 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 30% | 43% | 46% | rang 309 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 8% | 11% | 12% | rang 285 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 7 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 97 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 78,6% | 85,9% | 90,3% | rang 305 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 9,3% | 4,2% | 0,1% | rang 27 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 580 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 321 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 988 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 282 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 142,9 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 316 van 342 |
Economie
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 52.700 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 316 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 25.190 | 298.620 | 2.612.530 | rang 15 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 132,7 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 189 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,4% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 5,5% | 3,1% | 2,3% | rang 9 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 373 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 328 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,8 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 315 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,8 personen | 2,2 | 2,2 | rang 332 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 55,5% | 36,8% | 33,3% | rang 8 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 64,0 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 11 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 34,2 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 7 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,7 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 37 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,5 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 35 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 365 kg | 438 kg | 468 kg | rang 322 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 67,3% | 22,9% | 16,8% | rang 11 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 10,0% | 45,1% | 58,8% | rang 327 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,3% | 26,8% | 11,7% | rang 225 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Nijmegen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 46,8% | 31,9% | 28,5% | rang 18 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Nijmegen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
78,6% in 2022, tegenover 81,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
9,3% in 2022, tegenover 5,9% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
988 Wp in 2025, tegenover 224 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
142,9 ‰ in 2025, tegenover 55,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
64,0 ‰ in 2025, tegenover 67,4 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
34,2 ‰ in 2025, tegenover 39,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,7 ‰ in 2025, tegenover 4,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,5 ‰ in 2025, tegenover 5,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Nijmegen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,8 |
| maart | 81 | 6,3 |
| april | 128 | 10,1 |
| mei | 155 | 13,9 |
| juni | 165 | 17,4 |
| juli | 162 | 18,9 |
| augustus | 136 | 18,2 |
| september | 98 | 15,6 |
| oktober | 57 | 11,9 |
| november | 29 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: Nijmegen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,5% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg18,1% ×1,7
- Handel10,9% ×0,8
- Onderwijs7,9% ×1,4
- Cultuur, sport en recreatie7,7% ×1,4
- Bouwnijverheid6,4% ×0,6
- Informatie en communicatie5,9% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Nijmegen?
Nijmegen telt 189.871 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 10 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Nijmegen?
Nijmegen beslaat 52,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 3.615 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Nijmegen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Nijmegen van 172.064 naar 189.871, oftewel +10,3%.
Waar ligt Nijmegen?
Nijmegen ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Arnhem/Nijmegen (COROP-gebied). Breedtegraad 51,847, lengtegraad 5,862.
Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Nijmegen?
In Nijmegen bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 1,8 personen (2025), rang 332 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Nijmegen?
In Nijmegen bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 38,5% (2024), rang 8 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Nijmegen?
In Nijmegen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.027 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Nijmegen?
Het dichtst bij Nijmegen liggen Berg en Dal (4,8 km), Lingewaard (6,4 km), Beuningen (6,9 km), Overbetuwe (7,7 km), Heumen (9,2 km).