Alphen-Chaam: bevolking en statistieken
Alphen-Chaam telt 10.495 inwoners (2026) op 93,0 km², oftewel 113 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 328 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,8% tussen 2016 en 2026.
- 10.495 inwoners
- 93,0 km²
- 113 inw./km²
- 12 m
Het belangrijkste
Van de 56 gemeenten in Noord-Brabant staat Alphen-Chaam op rang 55 qua bevolking.
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners: 608 ‰ in Alphen-Chaam, tegenover gemiddeld 494 ‰ in Noord-Brabant en 450 ‰ voor het hele land.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: 3.420 kWh in Alphen-Chaam, tegenover gemiddeld 2.814 kWh in Noord-Brabant en 2.598 kWh voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,5% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.042 kWh per jaar.
Alphen-Chaam in cijfers
Alphen-Chaam op de kaart
De naburige gemeenten
- Baarle-Nassau6,9 km · 7.256
- Gilze en Rijen8,1 km · 28.437
- Breda12 km · 190.204
- Goirle14 km · 24.886
- Dongen15 km · 27.673
- Zundert15 km · 23.088
- Oosterhout16 km · 58.726
- Tilburg16 km · 230.746
Alle gemeenten in Noord-Brabant
Alle gemeenten in Midden-Noord-Brabant (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Alphen-Chaam
Alphen-Chaam telde 9.924 inwoners in 2016 en 10.495 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 10.373 |
| 2022 | 10.425 |
| 2023 | 10.463 |
| 2024 | 10.455 |
| 2025 | 10.539 |
| 2026 | 10.495 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Brabant voor de indicator “Gemiddeld aardgasverbruik per woning”.
- Nr. 1 van Noord-Brabant voor de indicator “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”.
- “Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 13.022 voetbalvelden.
- 4,8 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Alphen-Chaam
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,2% | 22,0% | 23,6% | rang 78 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,1% | 14,4% | 14,8% | rang 230 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,6 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 186 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,6 ‰ | 8,1 ‰ | 6,5 ‰ | rang 85 van 342 |
Wonen
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 4.618 woningen | 1.201.666 | 8.274.510 | rang 329 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 13,3% | 10,8% | 13,1% | rang 164 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 25,8% | 21,5% | 19,9% | rang 49 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 89,0% | 74,1% | 79,5% | rang 23 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 75,4% | 61,6% | 66,7% | rang 15 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 12,8% | 26,6% | 23,7% | rang 328 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 501.000 € | 450.866 € | 438.000 € | rang 87 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 20,4 ‰ | 21,7 ‰ | 17,4 ‰ | rang 119 van 341 |
Energie
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.050 m³ | 824 m³ | 900 m³ | rang 21 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.420 kWh | 2.814 kWh | 2.810 kWh | rang 5 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 8% | 13% | 7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 46% | 42% | 46% | rang 168 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 13% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 319 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,1% | 84,3% | 90,3% | rang 175 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 5,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.650 kWh | 1.160 kWh | 1.245 kWh | rang 42 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.449 Wp | 1.877 Wp | 1.707 Wp | rang 90 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 222,4 ‰ | 203,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 174 van 342 |
Economie
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 73.500 € | 63.189 € | 63.450 € | rang 44 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 1.830 | 375.525 | 2.612.530 | rang 317 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 174,4 ‰ | 140,3 ‰ | 135,6 ‰ | rang 26 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,3% | 1,6% | 1,5% | rang 233 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,4% | 2,9% | 2,3% | rang 321 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 608 ‰ | 494 ‰ | 508 ‰ | rang 1 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 12,9 km | 6,3 km | 4,6 km | rang 42 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 27,4% | 37,2% | 33,3% | rang 329 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 29,0 ‰ | 44,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 204 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 11,2 ‰ | 19,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 171 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,5 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 53 van 342 |
Milieu
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 440 kg | 457 kg | 468 kg | rang 227 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 5,9% | 28,1% | 16,8% | rang 329 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 69,3% | 50,6% | 58,8% | rang 117 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 22,3% | 16,0% | 11,7% | rang 93 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,6 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 56 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Alphen-Chaam | Noord-Brabant | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,9% | 32,2% | 28,5% | rang 99 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Alphen-Chaam
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,1% in 2022, tegenover 94,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.449 Wp in 2025, tegenover 556 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
222,4 ‰ in 2025, tegenover 59,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
29,0 ‰ in 2025, tegenover 27,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
11,2 ‰ in 2025, tegenover 11,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Alphen-Chaam
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,7 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 83 | 6,6 |
| april | 130 | 10,1 |
| mei | 157 | 13,9 |
| juni | 167 | 17,3 |
| juli | 162 | 18,9 |
| augustus | 137 | 18,1 |
| september | 101 | 15,6 |
| oktober | 59 | 12,1 |
| november | 30 | 7,4 |
| december | 18 | 4,7 |
Economische sectoren: Alphen-Chaam
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,5% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij13,1% ×4,3
- Handel10,6% ×0,8
- Bouwnijverheid10,1% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,4% ×0,8
- Onderwijs4,9% ×0,8
- Industrie4,6% ×1,3
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,4% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Alphen-Chaam?
Alphen-Chaam telt 10.495 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 328 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Alphen-Chaam?
Alphen-Chaam beslaat 93,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 113 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Alphen-Chaam?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Alphen-Chaam van 9.924 naar 10.495, oftewel +5,8%.
Waar ligt Alphen-Chaam?
Alphen-Chaam ligt in Noord-Brabant (provincie). Het maakt deel uit van Midden-Noord-Brabant (COROP-gebied). Breedtegraad 51,499, lengtegraad 4,872.
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Alphen-Chaam?
In Alphen-Chaam bedraagt de indicator “Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners” 608 ‰ (2025), rang 1 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 508 ‰.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: wat is de waarde in Alphen-Chaam?
In Alphen-Chaam bedraagt de indicator “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning” 3.420 kWh (2025), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2.810 kWh.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Alphen-Chaam?
In Alphen-Chaam produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.042 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Alphen-Chaam?
Het dichtst bij Alphen-Chaam liggen Baarle-Nassau (6,9 km), Gilze en Rijen (8,1 km), Breda (12 km), Goirle (14 km), Dongen (15 km).