Groningen: bevolking en statistieken
Groningen telt 244.427 inwoners (2026) op 184,9 km², oftewel 1.322 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 6 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,7% tussen 2019 en 2026.
- 244.427 inwoners
- 184,9 km²
- 1.322 inw./km²
- 12 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Groningen op rang 1 qua bevolking.
Eenpersoonshuishoudens: 60,7% in Groningen, tegenover gemiddeld 45,9% in Groningen en 39,3% voor het hele land.
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: 15,9% in Groningen, tegenover gemiddeld 21,7% in Groningen en 21,1% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 22,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 997 kWh per jaar.
Groningen in cijfers
Groningen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Groningen
Groningen telde 231.299 inwoners in 2019 en 244.427 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 233.273 |
| 2022 | 234.950 |
| 2023 | 238.147 |
| 2024 | 243.768 |
| 2025 | 244.441 |
| 2026 | 244.427 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Bevolking”.
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Bevolkingsdichtheid”.
- “Eenpersoonshuishoudens”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningvoorraad”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 25.899 voetbalvelden.
- 2,5 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Groningen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 15,9% | 21,7% | 23,6% | rang 337 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 11,4% | 13,0% | 14,8% | rang 331 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,0 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 111 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,9 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 254 van 342 |
Wonen
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 125.028 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 5 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 28,1% | 25,6% | 13,1% | rang 21 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,9% | 18,1% | 19,9% | rang 168 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 38,7% | 65,2% | 79,5% | rang 333 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 40,9% | 55,1% | 66,7% | rang 335 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 31,4% | 27,9% | 23,7% | rang 41 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 346.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 298 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,5 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 103 van 341 |
Energie
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 750 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 287 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.060 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 340 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 11% | 8% | 7% | rang 52 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 33% | 46% | 46% | rang 295 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 13% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 48 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 20 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 80,8% | 86,6% | 90,3% | rang 297 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 3,8% | 1,6% | 0,1% | rang 51 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 650 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 315 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.585 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 181 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 185,3 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 264 van 342 |
Economie
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 49.300 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 332 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 32.545 | 71.990 | 2.612.530 | rang 7 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 133,1 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 185 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 5,4% | 4,6% | 2,3% | rang 10 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 329 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 334 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,6 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 254 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,7 personen | 2,0 | 2,2 | rang 336 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 60,7% | 45,9% | 33,3% | rang 2 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 61,2 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 14 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 34,1 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 8 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,1 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 27 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,6 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 32 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 366 kg | 463 kg | 468 kg | rang 320 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 30,0% | 18,7% | 16,8% | rang 96 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 55,2% | 71,2% | 58,8% | rang 192 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 8,1% | 6,2% | 11,7% | rang 211 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Groningen | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 44,8% | 31,4% | 28,5% | rang 27 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Groningen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
80,8% in 2022, tegenover 82,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
3,8% in 2022, tegenover 1,8% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.585 Wp in 2025, tegenover 351 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
185,3 ‰ in 2025, tegenover 62,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
61,2 ‰ in 2025, tegenover 59,4 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
34,1 ‰ in 2025, tegenover 29,5 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,1 ‰ in 2025, tegenover 5,9 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,6 ‰ in 2025, tegenover 6,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Groningen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,2 |
| februari | 36 | 3,4 |
| maart | 79 | 5,6 |
| april | 126 | 9,1 |
| mei | 153 | 12,8 |
| juni | 160 | 16,1 |
| juli | 157 | 17,9 |
| augustus | 132 | 17,5 |
| september | 92 | 15,1 |
| oktober | 52 | 11,5 |
| november | 24 | 7,0 |
| december | 15 | 4,4 |
Economische sectoren: Groningen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten22,2% ×1,1
- Handel11,6% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg11,6% ×1,1
- Cultuur, sport en recreatie9,6% ×1,7
- Onderwijs7,8% ×1,3
- Informatie en communicatie7,1% ×1,4
- Bouwnijverheid6,0% ×0,6
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Groningen?
Groningen telt 244.427 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 6 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Groningen?
Groningen beslaat 184,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.322 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Groningen?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Groningen van 231.299 naar 244.427, oftewel +5,7%.
Waar ligt Groningen?
Groningen ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Overig Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 53,217, lengtegraad 6,567.
Eenpersoonshuishoudens: wat is de waarde in Groningen?
In Groningen bedraagt de indicator “Eenpersoonshuishoudens” 60,7% (2025), rang 2 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 33,3%.
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder: wat is de waarde in Groningen?
In Groningen bedraagt de indicator “Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder” 15,9% (2026), rang 337 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 23,6%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Groningen?
In Groningen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 997 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Groningen?
Het dichtst bij Groningen liggen Noordenveld (14 km), Westerkwartier (14 km), Midden-Groningen (14 km), Tynaarlo (15 km), Eemsdelta (22 km).