Ede: bevolking en statistieken
Ede telt 125.331 inwoners (2026) op 318,1 km², oftewel 394 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 24 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +11,5% tussen 2016 en 2026.
- 125.331 inwoners
- 318,1 km²
- 394 inw./km²
- 23 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Ede op rang 4 qua bevolking.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): 54,5% in Ede, tegenover gemiddeld 26,8% in Gelderland en 13,5% voor het hele land.
Woningen met stadsverwarming: 12,6% in Ede, tegenover gemiddeld 4,2% in Gelderland en 6,7% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,6% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.003 kWh per jaar.
Ede in cijfers
Ede op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Ede
Ede telde 112.427 inwoners in 2016 en 125.331 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 118.530 |
| 2022 | 119.986 |
| 2023 | 122.012 |
| 2024 | 123.532 |
| 2025 | 124.214 |
| 2026 | 125.331 |
Wist u dat?
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Woningen met stadsverwarming”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 44.555 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Veenendaal, op 8,1 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Nijmegen (189.871 inwoners), op 26 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.012 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Ede
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,0% | 22,4% | 23,6% | rang 286 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 17,4% | 14,9% | 14,8% | rang 28 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,9 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 28 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,7 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 262 van 342 |
Wonen
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 52.757 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 27 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 10,2% | 15,1% | 13,1% | rang 229 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 27,5% | 21,5% | 19,9% | rang 30 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 66,8% | 73,5% | 79,5% | rang 274 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,1% | 61,6% | 66,7% | rang 202 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 20,9% | 26,3% | 23,7% | rang 234 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 486.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 106 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 24,2 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 76 van 341 |
Energie
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 770 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 276 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.740 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 202 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 18% | 10% | 7% | rang 24 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 38% | 43% | 46% | rang 260 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 11% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 2 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 131 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 76,5% | 85,9% | 90,3% | rang 315 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 12,6% | 4,2% | 0,1% | rang 19 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 970 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 243 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.465 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 205 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 171,2 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 286 van 342 |
Economie
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 65.400 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 123 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 17.775 | 298.620 | 2.612.530 | rang 21 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 141,8 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 131 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,0% | 1,4% | 1,5% | rang 311 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,5% | 3,1% | 2,3% | rang 139 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 457 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 272 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,9 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 235 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 35,9% | 36,8% | 33,3% | rang 110 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 36,6 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 103 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 15,7 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 86 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 102 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,3 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 127 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 435 kg | 438 kg | 468 kg | rang 237 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,9% | 22,9% | 16,8% | rang 245 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 32,2% | 45,1% | 58,8% | rang 271 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 54,5% | 26,8% | 11,7% | rang 11 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Ede | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,6% | 31,9% | 28,5% | rang 103 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Ede
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
76,5% in 2022, tegenover 77,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
12,6% in 2022, tegenover 7,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.465 Wp in 2025, tegenover 419 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
171,2 ‰ in 2025, tegenover 64,2 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
36,6 ‰ in 2025, tegenover 43,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
15,7 ‰ in 2025, tegenover 19,4 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 5,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,3 ‰ in 2025, tegenover 3,9 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Ede
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 38 | 3,7 |
| maart | 80 | 6,2 |
| april | 126 | 9,9 |
| mei | 153 | 13,6 |
| juni | 162 | 17,1 |
| juli | 159 | 18,7 |
| augustus | 134 | 17,9 |
| september | 95 | 15,4 |
| oktober | 55 | 11,7 |
| november | 27 | 7,2 |
| december | 17 | 4,5 |
Economische sectoren: Ede
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,6% ×0,9
- Handel13,2% ×1,0
- Bouwnijverheid12,9% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg10,7% ×1,0
- Onderwijs5,4% ×0,9
- Informatie en communicatie5,1% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij5,0% ×1,6
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Ede?
Ede telt 125.331 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 24 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Ede?
Ede beslaat 318,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 394 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Ede?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Ede van 112.427 naar 125.331, oftewel +11,5%.
Waar ligt Ede?
Ede ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,050, lengtegraad 5,667.
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water): wat is de waarde in Ede?
In Ede bedraagt de indicator “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)” 54,5% (2022), rang 11 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7%.
Woningen met stadsverwarming: wat is de waarde in Ede?
In Ede bedraagt de indicator “Woningen met stadsverwarming” 12,6% (2022), rang 19 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 0,1%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Ede?
In Ede produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.003 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Ede?
Het dichtst bij Ede liggen Veenendaal (8,1 km), Renswoude (9,0 km), Wageningen (9,5 km), Renkum (10 km), Barneveld (11 km).