Papendrecht: bevolking en statistieken
Papendrecht telt 32.267 inwoners (2026) op 9,3 km², oftewel 3.455 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 178 van de 342 gemeenten. De bevolking is stabiel: +0,1% tussen 2016 en 2026.
- 32.267 inwoners
- 9,3 km²
- 3.455 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Papendrecht op rang 35 qua bevolking.
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd: 5% in Papendrecht, tegenover gemiddeld 8% in Zuid-Holland en 10% voor het hele land.
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water): 67,1% in Papendrecht, tegenover gemiddeld 52,0% in Zuid-Holland en 34,3% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 20,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.049 kWh per jaar.
Papendrecht in cijfers
Papendrecht op de kaart
De naburige gemeenten
- Alblasserdam3,9 km · 20.250
- Hendrik-Ido-Ambacht4,1 km · 33.100
- Dordrecht4,2 km · 122.991
- Zwijndrecht5,0 km · 44.819
- Sliedrecht6,4 km · 26.531
- Ridderkerk6,8 km · 48.084
- Barendrecht10 km · 48.701
- Krimpen aan den IJssel11 km · 29.864
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Papendrecht
Papendrecht telde 32.248 inwoners in 2016 en 32.267 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 32.171 |
| 2022 | 32.208 |
| 2023 | 32.277 |
| 2024 | 32.178 |
| 2025 | 32.299 |
| 2026 | 32.267 |
Wist u dat?
- “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 1.308 voetbalvelden.
- 6,4 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Alblasserdam, op 3,9 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Dordrecht (122.991 inwoners), op 4,2 km.
Alle indicatoren van Papendrecht
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,4% | 19,5% | 23,6% | rang 181 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,4% | 15,5% | 14,8% | rang 114 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 0,7 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 80 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,1 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 246 van 342 |
Wonen
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 14.553 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 174 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 3,2% | 19,8% | 13,1% | rang 325 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 15,8% | 20,3% | 19,9% | rang 253 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 66,1% | 49,2% | 79,5% | rang 277 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,6% | 53,3% | 66,7% | rang 193 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 28,1% | 31,1% | 23,7% | rang 86 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 395.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 240 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 7,7 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 310 van 341 |
Energie
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 690 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 315 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.580 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 259 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 12% | 13% | 7% | rang 47 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 31% | 28% | 46% | rang 302 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 5% | 8% | 12% | rang 336 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 79,1% | 78,8% | 90,3% | rang 304 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 7,5% | 7,7% | 0,1% | rang 30 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 730 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 294 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 724 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 315 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 148,7 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 308 van 342 |
Economie
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 62.500 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 185 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.650 | 563.040 | 2.612.530 | rang 212 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 113,1 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 307 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,5% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,0% | 4,1% | 2,3% | rang 105 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 477 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 237 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,0 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 185 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 33,3% | 40,7% | 33,3% | rang 170 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,4 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 160 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 9,1 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 227 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,9 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 77 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 69 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 467 kg | 421 kg | 468 kg | rang 172 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 67,1% | 52,0% | 16,8% | rang 12 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 17,1% | 28,5% | 58,8% | rang 306 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 3,3% | 7,6% | 11,7% | rang 280 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Papendrecht | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 24,5% | 33,2% | 28,5% | rang 267 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Papendrecht
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
79,1% in 2022, tegenover 79,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
7,5% in 2022, tegenover 8,5% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
724 Wp in 2025, tegenover 180 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
148,7 ‰ in 2025, tegenover 39,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,4 ‰ in 2025, tegenover 31,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
9,1 ‰ in 2025, tegenover 13,3 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,9 ‰ in 2025, tegenover 5,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,5 ‰ in 2025, tegenover 3,0 ‰ in 2020
Zon en temperaturen: Papendrecht
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,4 |
| april | 130 | 9,9 |
| mei | 159 | 13,6 |
| juni | 167 | 16,9 |
| juli | 162 | 18,6 |
| augustus | 137 | 17,9 |
| september | 99 | 15,5 |
| oktober | 57 | 12,0 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Papendrecht
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten20,0% ×1,0
- Handel15,3% ×1,2
- Bouwnijverheid11,5% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg10,7% ×1,0
- Overige dienstverlening7,4% ×1,4
- Onderwijs6,0% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
- Informatie en communicatie4,9% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Papendrecht?
Papendrecht telt 32.267 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 178 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Papendrecht?
Papendrecht beslaat 9,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 3.455 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Papendrecht?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Papendrecht van 32.248 naar 32.267, oftewel +0,1%.
Waar ligt Papendrecht?
Papendrecht ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,833, lengtegraad 4,683.
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd: wat is de waarde in Papendrecht?
In Papendrecht bedraagt de indicator “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd” 5% (2025), rang 336 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 12%.
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water): wat is de waarde in Papendrecht?
In Papendrecht bedraagt de indicator “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)” 67,1% (2022), rang 12 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 16,8%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Papendrecht?
In Papendrecht produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.049 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Papendrecht?
Het dichtst bij Papendrecht liggen Alblasserdam (3,9 km), Hendrik-Ido-Ambacht (4,1 km), Dordrecht (4,2 km), Zwijndrecht (5,0 km), Sliedrecht (6,4 km).