De Ronde Venen: bevolking en statistieken
De Ronde Venen telt 45.749 inwoners (2026) op 99,7 km², oftewel 459 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 119 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,5% tussen 2016 en 2026.
- 45.749 inwoners
- 99,7 km²
- 459 inw./km²
- −8 m
Het belangrijkste
Van de 26 gemeenten in Utrecht staat De Ronde Venen op rang 12 qua bevolking.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: 181,8 ‰ in De Ronde Venen, tegenover gemiddeld 157,5 ‰ in Utrecht en 144,1 ‰ voor het hele land.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: 2,5 ‰ in De Ronde Venen, tegenover gemiddeld 4,0 ‰ in Utrecht en 5,2 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 24,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.051 kWh per jaar.
De Ronde Venen in cijfers
De Ronde Venen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van De Ronde Venen
De Ronde Venen telde 42.576 inwoners in 2016 en 45.749 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 44.720 |
| 2022 | 44.955 |
| 2023 | 45.572 |
| 2024 | 45.813 |
| 2025 | 45.921 |
| 2026 | 45.749 |
Wist u dat?
- “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: hoger dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 13.968 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Uithoorn, op 5,7 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Amstelveen (95.840 inwoners), op 10 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.204 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van De Ronde Venen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,4% | 18,8% | 23,6% | rang 181 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,7% | 16,1% | 14,8% | rang 100 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,1 ‰ | 2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 116 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,5 ‰ | 4,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 267 van 342 |
Wonen
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 19.070 woningen | 620.065 | 8.274.510 | rang 129 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 8,1% | 16,8% | 13,1% | rang 273 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,6% | 23,5% | 19,9% | rang 241 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,8% | 61,5% | 79,5% | rang 177 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 66,5% | 58,3% | 66,7% | rang 176 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 23,7% | 26,7% | 23,7% | rang 170 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 583.000 € | 534.331 € | 438.000 € | rang 23 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 10,1 ‰ | 21,3 ‰ | 17,4 ‰ | rang 279 van 341 |
Energie
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 910 m³ | 723 m³ | 900 m³ | rang 153 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.870 kWh | 2.549 kWh | 2.810 kWh | rang 144 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 18% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 38% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 9% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 80 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,5% | 77,0% | 90,3% | rang 158 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,6% | 12,9% | 0,1% | rang 99 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.200 kWh | 847 kWh | 1.245 kWh | rang 187 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.128 Wp | 1.120 Wp | 1.707 Wp | rang 266 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 229,4 ‰ | 180,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 153 van 342 |
Economie
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 78.100 € | 67.245 € | 63.450 € | rang 19 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.315 | 222.825 | 2.612.530 | rang 74 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 181,8 ‰ | 157,5 ‰ | 135,6 ‰ | rang 15 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 2,9% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 519 ‰ | 417 ‰ | 508 ‰ | rang 156 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 9,2 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 77 van 342 |
Samenleving
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,2 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 31,9% | 39,1% | 33,3% | rang 217 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 30,1 ‰ | 45,5 ‰ | 30,9 ‰ | rang 184 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 9,9 ‰ | 23,3 ‰ | 11,7 ‰ | rang 210 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 3,8 ‰ | rang 130 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,5 ‰ | 4,0 ‰ | 3,9 ‰ | rang 166 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 490 kg | 431 kg | 468 kg | rang 137 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 13,4% | 38,0% | 16,8% | rang 205 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 80,6% | 41,7% | 58,8% | rang 42 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,3% | 12,1% | 11,7% | rang 300 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | De Ronde Venen | Utrecht | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 35,9% | 41,9% | 28,5% | rang 70 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van De Ronde Venen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,5% in 2022, tegenover 92,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,6% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.128 Wp in 2025, tegenover 348 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
229,4 ‰ in 2025, tegenover 84,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
30,1 ‰ in 2025, tegenover 32,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
9,9 ‰ in 2025, tegenover 10,0 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,9 ‰ in 2025, tegenover 2,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,5 ‰ in 2025, tegenover 2,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: De Ronde Venen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,0 |
| februari | 39 | 4,0 |
| maart | 83 | 6,2 |
| april | 132 | 9,7 |
| mei | 160 | 13,3 |
| juni | 169 | 16,5 |
| juli | 165 | 18,3 |
| augustus | 138 | 17,8 |
| september | 98 | 15,4 |
| oktober | 56 | 12,0 |
| november | 27 | 7,6 |
| december | 17 | 5,0 |
Economische sectoren: De Ronde Venen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten24,3% ×1,2
- Handel13,0% ×1,0
- Bouwnijverheid10,5% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,2% ×0,8
- Onderwijs5,6% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Informatie en communicatie4,9% ×0,9
- Overige dienstverlening4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft De Ronde Venen?
De Ronde Venen telt 45.749 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 119 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van De Ronde Venen?
De Ronde Venen beslaat 99,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 459 inwoners per km².
Groeit de bevolking van De Ronde Venen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van De Ronde Venen van 42.576 naar 45.749, oftewel +7,5%.
Waar ligt De Ronde Venen?
De Ronde Venen ligt in Utrecht (provincie). Het maakt deel uit van Utrecht (COROP-gebied). Breedtegraad 52,212, lengtegraad 4,891.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: wat is de waarde in De Ronde Venen?
In De Ronde Venen bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners” 181,8 ‰ (2026), rang 15 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 135,6 ‰.
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in De Ronde Venen?
In De Ronde Venen bedraagt de indicator “Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners” 2,5 ‰ (2025), rang 166 van de 178 gemeenten; de mediaan van het land is 3,9 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in De Ronde Venen?
In De Ronde Venen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.051 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van De Ronde Venen?
Het dichtst bij De Ronde Venen liggen Uithoorn (5,7 km), Ouder-Amstel (8,9 km), Stichtse Vecht (9,9 km), Amstelveen (10 km), Aalsmeer (11 km).