Krimpenerwaard: bevolking en statistieken
Krimpenerwaard telt 57.898 inwoners (2026) op 149,2 km², oftewel 388 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 79 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,9% tussen 2016 en 2026.
- 57.898 inwoners
- 149,2 km²
- 388 inw./km²
- −3 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Krimpenerwaard op rang 21 qua bevolking.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): 86,5% in Krimpenerwaard, tegenover gemiddeld 28,5% in Zuid-Holland en 44,5% voor het hele land.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): −1,2 ‰ in Krimpenerwaard, tegenover gemiddeld 5,3 ‰ in Zuid-Holland en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.060 kWh per jaar.
Krimpenerwaard in cijfers
Krimpenerwaard op de kaart
De naburige gemeenten
- Gouda6,6 km · 77.818
- Oudewater7,7 km · 10.513
- Bodegraven-Reeuwijk9,6 km · 37.291
- Molenlanden11 km · 45.625
- Lopik11 km · 14.802
- Waddinxveen12 km · 35.542
- Zuidplas12 km · 49.291
- Woerden13 km · 54.199
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Krimpenerwaard
Krimpenerwaard telde 54.653 inwoners in 2016 en 57.898 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 56.622 |
| 2022 | 57.062 |
| 2023 | 57.700 |
| 2024 | 57.785 |
| 2025 | 57.798 |
| 2026 | 57.898 |
Wist u dat?
- “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 20.892 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Gouda, op 6,6 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Alphen aan den Rijn (117.284 inwoners), op 19 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.240 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Krimpenerwaard
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,0% | 19,5% | 23,6% | rang 207 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,3% | 15,5% | 14,8% | rang 60 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 1,5 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 56 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −1,2 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 318 van 342 |
Wonen
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 24.661 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 81 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,3% | 19,8% | 13,1% | rang 102 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,6% | 20,3% | 19,9% | rang 147 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 79,5% | 49,2% | 79,5% | rang 171 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 67,0% | 53,3% | 66,7% | rang 164 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 25,9% | 31,1% | 23,7% | rang 132 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 465.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 130 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 14,6 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 226 van 341 |
Energie
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 860 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 205 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.710 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 214 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 45% | 28% | 46% | rang 183 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 8% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,9% | 78,8% | 90,3% | rang 82 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 7,7% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.130 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 207 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.420 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 219 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 213,1 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 201 van 342 |
Economie
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 68.200 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 88 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 8.060 | 563.040 | 2.612.530 | rang 76 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 139,2 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 142 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,5% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,4% | 4,1% | 2,3% | rang 151 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 481 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 229 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 10,9 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 60 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,1% | 40,7% | 33,3% | rang 210 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 25,2 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 252 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,1 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 292 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,1 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 116 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,4 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 120 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 454 kg | 421 kg | 468 kg | rang 205 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,0% | 52,0% | 16,8% | rang 267 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 86,5% | 28,5% | 58,8% | rang 11 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,0% | 7,6% | 11,7% | rang 311 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Krimpenerwaard | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 26,8% | 33,2% | 28,5% | rang 215 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Krimpenerwaard
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,9% in 2022, tegenover 93,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.420 Wp in 2025, tegenover 261 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
213,1 ‰ in 2025, tegenover 47,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
25,2 ‰ in 2025, tegenover 23,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,1 ‰ in 2025, tegenover 6,9 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,1 ‰ in 2025, tegenover 3,0 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,4 ‰ in 2025, tegenover 2,3 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Krimpenerwaard
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 83 | 6,4 |
| april | 133 | 9,8 |
| mei | 161 | 13,5 |
| juni | 169 | 16,8 |
| juli | 165 | 18,4 |
| augustus | 139 | 17,9 |
| september | 98 | 15,4 |
| oktober | 58 | 11,9 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,8 |
Economische sectoren: Krimpenerwaard
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,4% ×0,9
- Bouwnijverheid15,7% ×1,5
- Handel13,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,4% ×0,8
- Overige dienstverlening5,3% ×1,0
- Industrie5,0% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij4,8% ×1,6
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Krimpenerwaard?
Krimpenerwaard telt 57.898 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 79 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Krimpenerwaard?
Krimpenerwaard beslaat 149,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 388 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Krimpenerwaard?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Krimpenerwaard van 54.653 naar 57.898, oftewel +5,9%.
Waar ligt Krimpenerwaard?
Krimpenerwaard ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 51,982, lengtegraad 4,782.
Aandeel agrarisch terrein (excl. water): wat is de waarde in Krimpenerwaard?
In Krimpenerwaard bedraagt de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)” 86,5% (2022), rang 11 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 58,8%.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Krimpenerwaard?
In Krimpenerwaard bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” −1,2 ‰ (2024), rang 318 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Krimpenerwaard?
In Krimpenerwaard produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.060 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Krimpenerwaard?
Het dichtst bij Krimpenerwaard liggen Gouda (6,6 km), Oudewater (7,7 km), Bodegraven-Reeuwijk (9,6 km), Molenlanden (11 km), Lopik (11 km).