Tytsjerksteradiel: bevolking en statistieken
Tytsjerksteradiel telt 32.874 inwoners (2026) op 148,6 km², oftewel 221 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 175 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,5% tussen 2016 en 2026.
- 32.874 inwoners
- 148,6 km²
- 221 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Tytsjerksteradiel op rang 8 qua bevolking.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: 5,0 ‰ in Tytsjerksteradiel, tegenover gemiddeld 11,8 ‰ in Fryslân en 19,8 ‰ voor het hele land.
Huishoudelijk afval per inwoner: 640 kg in Tytsjerksteradiel, tegenover gemiddeld 595 kg in Fryslân en 455 kg voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.010 kWh per jaar.
Tytsjerksteradiel in cijfers
Tytsjerksteradiel op de kaart
De naburige gemeenten
- Dantumadiel9,0 km · 19.231
- Achtkarspelen9,1 km · 28.254
- Smallingerland13 km · 57.188
- Leeuwarden14 km · 130.162
- Noardeast-Fryslân15 km · 45.935
- Opsterland22 km · 30.068
- Westerkwartier24 km · 65.067
- Heerenveen26 km · 51.955
Alle gemeenten in Noord-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Tytsjerksteradiel
Tytsjerksteradiel telde 32.077 inwoners in 2016 en 32.874 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 32.060 |
| 2022 | 32.282 |
| 2023 | 32.408 |
| 2024 | 32.595 |
| 2025 | 32.821 |
| 2026 | 32.874 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Koopwoningen”.
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Huishoudelijk afval per inwoner”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 20.805 voetbalvelden.
- 2,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Dantumadiel, op 9,0 km.
Alle indicatoren van Tytsjerksteradiel
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,1% | 23,9% | 23,6% | rang 109 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,4% | 14,6% | 14,8% | rang 114 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,4 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 251 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 10,3 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 76 van 342 |
Wonen
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 14.377 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 178 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,9% | 21,7% | 13,1% | rang 89 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,2% | 17,1% | 19,9% | rang 226 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 87,4% | 80,0% | 79,5% | rang 40 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 72,1% | 62,6% | 66,7% | rang 68 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 18,7% | 26,2% | 23,7% | rang 275 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 346.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 298 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 11,0 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 273 van 341 |
Energie
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 970 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 78 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.730 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 207 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 7% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 54% | 48% | 46% | rang 54 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 12% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 16 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 58 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,8% | 89,5% | 90,3% | rang 148 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,4% | 0,8% | 0,1% | rang 116 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.430 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 108 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.888 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 146 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 257,7 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 73 van 342 |
Economie
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 58.400 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 254 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.910 | 88.090 | 2.612.530 | rang 200 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 118,9 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 287 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,6% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,8% | 4,1% | 2,3% | rang 115 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 546 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 82 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,2 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 160 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,5% | 38,2% | 33,3% | rang 199 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 20,5 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 301 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 5,0 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 312 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,4 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 68 van 342 |
Milieu
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 640 kg | 595 kg | 468 kg | rang 23 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,7% | 11,6% | 16,8% | rang 251 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 78,7% | 77,6% | 58,8% | rang 57 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 8,4% | 8,6% | 11,7% | rang 209 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,6 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 56 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Tytsjerksteradiel | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 27,0% | 26,5% | 28,5% | rang 210 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Tytsjerksteradiel
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,8% in 2022, tegenover 95,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,4% in 2022, tegenover 0,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.888 Wp in 2025, tegenover 867 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
257,7 ‰ in 2025, tegenover 104,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
20,5 ‰ in 2025, tegenover 21,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
5,0 ‰ in 2025, tegenover 6,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Tytsjerksteradiel
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,5 |
| februari | 36 | 3,6 |
| maart | 80 | 5,6 |
| april | 128 | 9,0 |
| mei | 156 | 12,6 |
| juni | 161 | 15,9 |
| juli | 160 | 17,8 |
| augustus | 134 | 17,4 |
| september | 93 | 15,1 |
| oktober | 52 | 11,6 |
| november | 25 | 7,2 |
| december | 15 | 4,6 |
Economische sectoren: Tytsjerksteradiel
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,9% ×0,9
- Handel13,7% ×1,1
- Bouwnijverheid12,5% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg10,1% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij7,3% ×2,4
- Overige dienstverlening6,8% ×1,3
- Onderwijs5,5% ×0,9
- Industrie4,7% ×1,3
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Tytsjerksteradiel?
Tytsjerksteradiel telt 32.874 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 175 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Tytsjerksteradiel?
Tytsjerksteradiel beslaat 148,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 221 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Tytsjerksteradiel?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Tytsjerksteradiel van 32.077 naar 32.874, oftewel +2,5%.
Waar ligt Tytsjerksteradiel?
Tytsjerksteradiel ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,200, lengtegraad 6,000.
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Tytsjerksteradiel?
In Tytsjerksteradiel bedraagt de indicator “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners” 5,0 ‰ (2025), rang 312 van de 320 gemeenten; de mediaan van het land is 11,7 ‰.
Huishoudelijk afval per inwoner: wat is de waarde in Tytsjerksteradiel?
In Tytsjerksteradiel bedraagt de indicator “Huishoudelijk afval per inwoner” 640 kg (2024), rang 23 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 468 kg.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Tytsjerksteradiel?
In Tytsjerksteradiel produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.010 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Tytsjerksteradiel?
Het dichtst bij Tytsjerksteradiel liggen Dantumadiel (9,0 km), Achtkarspelen (9,1 km), Smallingerland (13 km), Leeuwarden (14 km), Noardeast-Fryslân (15 km).