Stadskanaal: bevolking en statistieken
Stadskanaal telt 32.110 inwoners (2026) op 117,8 km², oftewel 273 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 180 van de 342 gemeenten. De bevolking krimpt: −1,6% tussen 2016 en 2026.
- 32.110 inwoners
- 117,8 km²
- 273 inw./km²
- 7 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Stadskanaal op rang 7 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 2,3 ‰ in Stadskanaal, tegenover gemiddeld 21,1 ‰ in Groningen en 19,7 ‰ voor het hele land.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: 17,5% in Stadskanaal, tegenover gemiddeld 31,4% in Groningen en 33,2% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 18,1% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.007 kWh per jaar.
Stadskanaal in cijfers
Stadskanaal op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Stadskanaal
Stadskanaal telde 32.621 inwoners in 2016 en 32.110 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 31.754 |
| 2022 | 31.851 |
| 2023 | 32.135 |
| 2024 | 32.013 |
| 2025 | 32.038 |
| 2026 | 32.110 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Oppervlakte zonneparken”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 16.493 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Pekela, op 10,9 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Emmen (109.881 inwoners), op 23 km.
Alle indicatoren van Stadskanaal
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,7% | 21,7% | 23,6% | rang 61 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,7% | 13,0% | 14,8% | rang 258 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −5,8 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 313 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,7 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 159 van 342 |
Wonen
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 15.189 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 165 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 21,6% | 25,6% | 13,1% | rang 57 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 12,9% | 18,1% | 19,9% | rang 302 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,6% | 65,2% | 79,5% | rang 181 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 60,8% | 55,1% | 66,7% | rang 259 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,9% | 27,9% | 23,7% | rang 59 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 314.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 322 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 2,3 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 339 van 341 |
Energie
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.010 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 36 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.740 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 202 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 8% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 46% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 13% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 102 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 7 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,2% | 86,6% | 90,3% | rang 172 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,2% | 1,6% | 0,1% | rang 143 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.340 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 135 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 6.163 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 7 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 248,6 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 90 van 342 |
Economie
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 51.000 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 326 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 3.315 | 71.990 | 2.612.530 | rang 235 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 103,2 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 326 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,3% | 4,6% | 2,3% | rang 35 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 547 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 78 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 17,5 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 21 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 37,1% | 45,9% | 33,3% | rang 88 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 35,7 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 109 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,1 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 250 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,2 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 64 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,6 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 66 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 557 kg | 463 kg | 468 kg | rang 64 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 13,4% | 18,7% | 16,8% | rang 205 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 78,8% | 71,2% | 58,8% | rang 55 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 4,7% | 6,2% | 11,7% | rang 260 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Stadskanaal | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 17,5% | 31,4% | 28,5% | rang 337 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Stadskanaal
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,2% in 2022, tegenover 92,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,2% in 2022, tegenover 1,2% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
6.163 Wp in 2025, tegenover 1.018 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
248,6 ‰ in 2025, tegenover 66,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
35,7 ‰ in 2025, tegenover 35,8 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,1 ‰ in 2025, tegenover 12,4 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,2 ‰ in 2025, tegenover 4,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,6 ‰ in 2025, tegenover 4,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Stadskanaal
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 2,9 |
| februari | 36 | 3,2 |
| maart | 79 | 5,6 |
| april | 126 | 9,5 |
| mei | 154 | 13,2 |
| juni | 163 | 16,5 |
| juli | 160 | 18,1 |
| augustus | 135 | 17,6 |
| september | 95 | 15,0 |
| oktober | 54 | 11,3 |
| november | 25 | 6,7 |
| december | 15 | 4,1 |
Economische sectoren: Stadskanaal
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel18,1% ×1,4
- Specialistische zakelijke diensten14,3% ×0,7
- Bouwnijverheid13,7% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg10,1% ×1,0
- Overige dienstverlening8,3% ×1,5
- Landbouw, bosbouw en visserij5,1% ×1,7
- Industrie5,0% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,0% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Stadskanaal?
Stadskanaal telt 32.110 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 180 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Stadskanaal?
Stadskanaal beslaat 117,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 273 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Stadskanaal?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Stadskanaal van 32.621 naar 32.110, oftewel −1,6%.
Waar ligt Stadskanaal?
Stadskanaal ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 52,986, lengtegraad 6,959.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Stadskanaal?
In Stadskanaal bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 2,3 ‰ (2025), rang 339 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: wat is de waarde in Stadskanaal?
In Stadskanaal bedraagt de indicator “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding” 17,5% (2024), rang 337 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 28,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Stadskanaal?
In Stadskanaal produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.007 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Stadskanaal?
Het dichtst bij Stadskanaal liggen Pekela (11 km), Veendam (14 km), Aa en Hunze (14 km), Borger-Odoorn (15 km), Westerwolde (16 km).