Kampen: bevolking en statistieken
Kampen telt 56.835 inwoners (2026) op 140,4 km², oftewel 405 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 81 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +9,4% tussen 2016 en 2026.
- 56.835 inwoners
- 140,4 km²
- 405 inw./km²
- −2 m
Het belangrijkste
Van de 25 gemeenten in Overijssel staat Kampen op rang 7 qua bevolking.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 17,9% in Kampen, tegenover gemiddeld 15,2% in Overijssel en 14,8% voor het hele land.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: 2,3 ‰ in Kampen, tegenover gemiddeld 4,3 ‰ in Overijssel en 4,4 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.032 kWh per jaar.
Kampen in cijfers
Kampen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Kampen
Kampen telde 51.950 inwoners in 2016 en 56.835 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 54.474 |
| 2022 | 54.791 |
| 2023 | 55.614 |
| 2024 | 56.177 |
| 2025 | 56.547 |
| 2026 | 56.835 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Overijssel voor de indicator “Woningen gebouwd voor 1946”.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 19.665 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Oldebroek, op 9,3 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Zwolle (134.147 inwoners), op 14 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.128 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Kampen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 18,7% | 21,4% | 23,6% | rang 309 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 17,9% | 15,2% | 14,8% | rang 21 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 3,6 ‰ | −0,5 ‰ | −1,3 ‰ | rang 20 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,9 ‰ | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 254 van 342 |
Wonen
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 23.734 woningen | 531.844 | 8.274.510 | rang 88 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 24,0% | 16,1% | 13,1% | rang 36 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 24,9% | 21,1% | 19,9% | rang 58 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 75,7% | 74,8% | 79,5% | rang 215 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 63,7% | 61,9% | 66,7% | rang 228 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,8% | 26,3% | 23,7% | rang 145 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 395.000 € | 395.811 € | 438.000 € | rang 240 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 18,5 ‰ | 18,2 ‰ | 17,4 ‰ | rang 151 van 341 |
Energie
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 850 m³ | 877 m³ | 900 m³ | rang 215 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.620 kWh | 2.784 kWh | 2.810 kWh | rang 247 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 9% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 45% | 45% | 46% | rang 183 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 12% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 295 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 91,8% | 86,8% | 90,3% | rang 90 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 3,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.160 kWh | 1.244 kWh | 1.245 kWh | rang 198 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.968 Wp | 2.004 Wp | 1.707 Wp | rang 135 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 204,3 ‰ | 214,3 ‰ | 222,7 ‰ | rang 220 van 342 |
Economie
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.100 € | 60.610 € | 63.450 € | rang 243 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.685 | 149.080 | 2.612.530 | rang 101 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 117,6 ‰ | 124,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 293 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,5% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,5% | 3,4% | 2,3% | rang 139 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 437 ‰ | 482 ‰ | 508 ‰ | rang 299 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,3 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 281 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,7% | 36,1% | 33,3% | rang 191 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 28,1 ‰ | 37,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 210 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 9,0 ‰ | 16,5 ‰ | 11,7 ‰ | rang 231 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,3 ‰ | 4,3 ‰ | 3,8 ‰ | rang 158 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 2,9 ‰ | 4,3 ‰ | 3,9 ‰ | rang 153 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,1 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 134 van 342 |
Milieu
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 407 kg | 429 kg | 468 kg | rang 280 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 12,6% | 20,9% | 16,8% | rang 218 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 75,6% | 60,0% | 58,8% | rang 75 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 9,7% | 14,8% | 11,7% | rang 196 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,5 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 73 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Kampen | Overijssel | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 25,9% | 29,5% | 28,5% | rang 229 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Kampen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
91,8% in 2022, tegenover 93,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.968 Wp in 2025, tegenover 591 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
204,3 ‰ in 2025, tegenover 77,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
28,1 ‰ in 2025, tegenover 32,4 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
9,0 ‰ in 2025, tegenover 12,7 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,3 ‰ in 2025, tegenover 2,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
2,9 ‰ in 2025, tegenover 3,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Kampen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,4 |
| februari | 38 | 3,6 |
| maart | 82 | 5,9 |
| april | 129 | 9,6 |
| mei | 156 | 13,4 |
| juni | 165 | 16,7 |
| juli | 161 | 18,4 |
| augustus | 136 | 17,8 |
| september | 96 | 15,2 |
| oktober | 56 | 11,6 |
| november | 27 | 7,1 |
| december | 17 | 4,5 |
Economische sectoren: Kampen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,0% ×0,9
- Handel14,6% ×1,1
- Bouwnijverheid12,4% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg9,0% ×0,9
- Landbouw, bosbouw en visserij6,7% ×2,2
- Overige dienstverlening5,9% ×1,1
- Onderwijs5,3% ×0,9
- Cultuur, sport en recreatie4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Kampen?
Kampen telt 56.835 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 81 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Kampen?
Kampen beslaat 140,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 405 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Kampen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Kampen van 51.950 naar 56.835, oftewel +9,4%.
Waar ligt Kampen?
Kampen ligt in Overijssel (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Overijssel (COROP-gebied). Breedtegraad 52,550, lengtegraad 5,900.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Kampen?
In Kampen bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 17,9% (2026), rang 21 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Kampen?
In Kampen bedraagt de indicator “Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners” 2,3 ‰ (2025), rang 158 van de 171 gemeenten; de mediaan van het land is 3,8 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Kampen?
In Kampen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.032 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Kampen?
Het dichtst bij Kampen liggen Oldebroek (9,3 km), Zwartewaterland (13 km), Dronten (13 km), Elburg (13 km), Zwolle (14 km).