Leeuwarden: bevolking en statistieken
Leeuwarden telt 130.162 inwoners (2026) op 237,4 km², oftewel 548 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 22 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,3% tussen 2018 en 2026.
- 130.162 inwoners
- 237,4 km²
- 548 inw./km²
- 3 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Leeuwarden op rang 1 qua bevolking.
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar: 6,4% in Leeuwarden, tegenover gemiddeld 4,1% in Fryslân en 3,5% voor het hele land.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: 50.400 € in Leeuwarden, tegenover gemiddeld 55.151 € in Fryslân en 61.843 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.033 kWh per jaar.
Leeuwarden in cijfers
Leeuwarden op de kaart
De naburige gemeenten
- Tytsjerksteradiel14 km · 32.874
- Dantumadiel16 km · 19.231
- Waadhoeke16 km · 47.158
- Noardeast-Fryslân23 km · 45.935
- Achtkarspelen23 km · 28.254
- Harlingen23 km · 16.270
- Smallingerland24 km · 57.188
- Súdwest-Fryslân27 km · 90.521
Alle gemeenten in Noord-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Leeuwarden
Leeuwarden telde 122.415 inwoners in 2018 en 130.162 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 124.481 |
| 2022 | 125.504 |
| 2023 | 127.073 |
| 2024 | 128.810 |
| 2025 | 129.973 |
| 2026 | 130.162 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Bevolking”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Bevolkingsontwikkeling over 10 jaar”.
- “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 33.244 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Tytsjerksteradiel, op 14,4 km.
Alle indicatoren van Leeuwarden
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,2% | 23,9% | 23,6% | rang 283 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,9% | 14,6% | 14,8% | rang 242 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,2 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 122 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,3 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 92 van 342 |
Wonen
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 65.879 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 20 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 27,2% | 21,7% | 13,1% | rang 22 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,8% | 17,1% | 19,9% | rang 213 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 62,6% | 80,0% | 79,5% | rang 295 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 51,0% | 62,6% | 66,7% | rang 319 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 27,7% | 26,2% | 23,7% | rang 96 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 282.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 333 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 17,0 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 179 van 341 |
Energie
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 780 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 271 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.230 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 331 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 11% | 7% | 7% | rang 52 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 35% | 48% | 46% | rang 282 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 12% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 44 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 22 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 82,1% | 89,5% | 90,3% | rang 290 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 3,2% | 0,8% | 0,1% | rang 57 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 840 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 274 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.447 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 209 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 193,0 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 243 van 342 |
Economie
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 50.400 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 328 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 16.560 | 88.090 | 2.612.530 | rang 25 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 127,2 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 235 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,9% | 1,6% | 1,5% | rang 14 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 6,4% | 4,1% | 2,3% | rang 3 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 428 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 305 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,3 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 210 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,9 personen | 2,1 | 2,2 | rang 320 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 49,0% | 38,2% | 33,3% | rang 15 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 54,9 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 27 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 25,0 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 26 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 5,7 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 12 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,6 ‰ | 4,1 ‰ | 3,9 ‰ | rang 32 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,9 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 198 van 342 |
Milieu
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 471 kg | 595 kg | 468 kg | rang 165 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 17,0% | 11,6% | 16,8% | rang 165 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 73,9% | 77,6% | 58,8% | rang 87 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 5,6% | 8,6% | 11,7% | rang 249 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Leeuwarden | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,4% | 26,5% | 28,5% | rang 105 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Leeuwarden
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
82,1% in 2022, tegenover 85,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
3,2% in 2022, tegenover 3,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.447 Wp in 2025, tegenover 497 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
193,0 ‰ in 2025, tegenover 84,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
54,9 ‰ in 2025, tegenover 53,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
25,0 ‰ in 2025, tegenover 22,8 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
5,7 ‰ in 2025, tegenover 4,9 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,6 ‰ in 2025, tegenover 6,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Leeuwarden
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,8 |
| februari | 37 | 3,8 |
| maart | 82 | 5,7 |
| april | 130 | 9,0 |
| mei | 158 | 12,6 |
| juni | 164 | 15,8 |
| juli | 161 | 17,8 |
| augustus | 136 | 17,5 |
| september | 93 | 15,3 |
| oktober | 53 | 11,8 |
| november | 25 | 7,6 |
| december | 16 | 5,0 |
Economische sectoren: Leeuwarden
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,9% ×1,0
- Handel14,1% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg10,6% ×1,0
- Bouwnijverheid8,1% ×0,8
- Cultuur, sport en recreatie7,3% ×1,3
- Onderwijs6,8% ×1,2
- Overige dienstverlening6,5% ×1,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Leeuwarden?
Leeuwarden telt 130.162 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 22 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Leeuwarden?
Leeuwarden beslaat 237,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 548 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Leeuwarden?
Tussen 2018 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Leeuwarden van 122.415 naar 130.162, oftewel +6,3%.
Waar ligt Leeuwarden?
Leeuwarden ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,200, lengtegraad 5,783.
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar: wat is de waarde in Leeuwarden?
In Leeuwarden bedraagt de indicator “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar” 6,4% (2026), rang 3 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,3%.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: wat is de waarde in Leeuwarden?
In Leeuwarden bedraagt de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden” 50.400 € (2024), rang 328 van de 336 gemeenten; de mediaan van het land is 63.450 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Leeuwarden?
In Leeuwarden produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.033 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Leeuwarden?
Het dichtst bij Leeuwarden liggen Tytsjerksteradiel (14 km), Dantumadiel (16 km), Waadhoeke (16 km), Noardeast-Fryslân (23 km), Achtkarspelen (23 km).