Hattem: bevolking en statistieken
Hattem telt 12.822 inwoners (2026) op 23,1 km², oftewel 555 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 318 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +7,8% tussen 2016 en 2026.
- 12.822 inwoners
- 23,1 km²
- 555 inw./km²
- 6 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Hattem op rang 48 qua bevolking.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: 17,8 ‰ in Hattem, tegenover gemiddeld 36,1 ‰ in Gelderland en 45,2 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 23,3% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.022 kWh per jaar.
Hattem in cijfers
Hattem op de kaart
De naburige gemeenten
- Zwolle5,1 km · 134.147
- Heerde8,3 km · 19.325
- Oldebroek10 km · 24.535
- Zwartewaterland12 km · 23.733
- Dalfsen13 km · 30.264
- Kampen14 km · 56.835
- Elburg16 km · 24.039
- Olst-Wijhe16 km · 19.079
Alle gemeenten in Veluwe (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Hattem
Hattem telde 11.890 inwoners in 2016 en 12.822 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 12.228 |
| 2022 | 12.307 |
| 2023 | 12.563 |
| 2024 | 12.624 |
| 2025 | 12.745 |
| 2026 | 12.822 |
Wist u dat?
- “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- “Woningvoorraad”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.235 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Zwolle (134.147 inwoners), op 5,1 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.088 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Hattem
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,3% | 22,4% | 23,6% | rang 191 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 16,9% | 14,9% | 14,8% | rang 42 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −0,6 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 140 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 10,2 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 77 van 342 |
Wonen
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 5.558 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 319 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 18,7% | 15,1% | 13,1% | rang 94 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 16,6% | 21,5% | 19,9% | rang 241 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 82,2% | 73,5% | 79,5% | rang 137 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 66,5% | 61,6% | 66,7% | rang 176 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 26,2% | 26,3% | 23,7% | rang 127 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 492.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 98 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,0 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 106 van 341 |
Energie
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 940 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 115 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.840 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 151 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 10% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 43% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 11% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 90,1% | 85,9% | 90,3% | rang 175 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 4,2% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.290 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 154 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.170 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 261 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 233,8 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 139 van 342 |
Economie
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 66.400 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 102 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 1.615 | 298.620 | 2.612.530 | rang 322 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 126,0 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 246 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,4% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,2% | 3,1% | 2,3% | rang 180 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 503 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 182 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,6 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 148 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,2 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,9% | 36,8% | 33,3% | rang 276 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 17,8 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 327 van 338 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 384 kg | 438 kg | 468 kg | rang 300 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 20,8% | 22,9% | 16,8% | rang 132 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 32,7% | 45,1% | 58,8% | rang 270 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 40,3% | 26,8% | 11,7% | rang 33 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Hattem | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 33,3% | 31,9% | 28,5% | rang 90 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Hattem
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
90,1% in 2022, tegenover 92,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.170 Wp in 2025, tegenover 276 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
233,8 ‰ in 2025, tegenover 64,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
17,8 ‰ in 2025, tegenover 23,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,6 ‰ in 2024, tegenover 10,6 ‰ in 2022
Zon en temperaturen: Hattem
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 3,3 |
| februari | 38 | 3,5 |
| maart | 81 | 5,9 |
| april | 128 | 9,6 |
| mei | 155 | 13,4 |
| juni | 165 | 16,9 |
| juli | 160 | 18,5 |
| augustus | 135 | 17,8 |
| september | 96 | 15,1 |
| oktober | 56 | 11,5 |
| november | 27 | 7,0 |
| december | 17 | 4,4 |
Economische sectoren: Hattem
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten23,3% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg14,3% ×1,4
- Handel11,8% ×0,9
- Bouwnijverheid8,4% ×0,8
- Onderwijs6,8% ×1,2
- Overige dienstverlening5,3% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie5,0% ×0,9
- Informatie en communicatie4,3% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Hattem?
Hattem telt 12.822 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 318 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Hattem?
Hattem beslaat 23,1 km², met een bevolkingsdichtheid van 555 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Hattem?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Hattem van 11.890 naar 12.822, oftewel +7,8%.
Waar ligt Hattem?
Hattem ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Veluwe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,474, lengtegraad 6,070.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Hattem?
In Hattem bedraagt de indicator “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners” 17,8 ‰ (2025), rang 327 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 30,9 ‰.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Hattem?
In Hattem bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 1.615 (2026), rang 322 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Hattem?
In Hattem produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.022 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Hattem?
Het dichtst bij Hattem liggen Zwolle (5,1 km), Heerde (8,3 km), Oldebroek (10 km), Zwartewaterland (12 km), Dalfsen (13 km).