Opsterland: bevolking en statistieken
Opsterland telt 30.068 inwoners (2026) op 224,4 km², oftewel 134 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 192 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +0,8% tussen 2016 en 2026.
- 30.068 inwoners
- 224,4 km²
- 134 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Opsterland op rang 9 qua bevolking.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: 17,2 ‰ in Opsterland, tegenover gemiddeld 31,7 ‰ in Fryslân en 45,2 ‰ voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: 17,4 km in Opsterland, tegenover gemiddeld 8,8 km in Fryslân en 5,2 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,1% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.007 kWh per jaar.
Opsterland in cijfers
Opsterland op de kaart
De naburige gemeenten
- Heerenveen4,3 km · 51.955
- Smallingerland11 km · 57.188
- Weststellingwerf14 km · 26.622
- Ooststellingwerf15 km · 25.898
- Tytsjerksteradiel22 km · 32.874
- Achtkarspelen24 km · 28.254
- Steenwijkerland25 km · 45.926
- De Fryske Marren27 km · 52.248
Alle gemeenten in Zuidoost-Friesland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Opsterland
Opsterland telde 29.830 inwoners in 2016 en 30.068 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 29.812 |
| 2022 | 29.791 |
| 2023 | 30.054 |
| 2024 | 30.059 |
| 2025 | 30.012 |
| 2026 | 30.068 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”.
- “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: lager dan in 93% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 31.430 voetbalvelden.
- 4,0 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Heerenveen (51.955 inwoners), op 4,3 km.
Alle indicatoren van Opsterland
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,0% | 23,9% | 23,6% | rang 115 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,7% | 14,6% | 14,8% | rang 176 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,0 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 233 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 1,4 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 282 van 342 |
Wonen
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 13.509 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 191 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 22,1% | 21,7% | 13,1% | rang 52 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,9% | 17,1% | 19,9% | rang 168 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,4% | 80,0% | 79,5% | rang 79 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,1% | 62,6% | 66,7% | rang 110 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,3% | 26,2% | 23,7% | rang 223 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 397.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 236 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 14,5 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 227 van 341 |
Energie
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 980 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 67 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.880 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 139 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 7% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 49% | 48% | 46% | rang 133 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 12% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 4 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 117 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 89,3% | 89,5% | 90,3% | rang 202 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.500 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 86 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.659 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 66 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 236,4 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 130 van 342 |
Economie
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 60.900 € | 55.151 € | 63.450 € | rang 212 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.055 | 88.090 | 2.612.530 | rang 194 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 134,9 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 176 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,6% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,6% | 4,1% | 2,3% | rang 134 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 572 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 34 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 17,4 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 22 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,3 personen | 2,1 | 2,2 | rang 55 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 31,7% | 38,2% | 33,3% | rang 222 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 17,2 ‰ | 31,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 333 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 4,7 ‰ | 11,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 315 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,9 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 19 van 342 |
Milieu
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 624 kg | 595 kg | 468 kg | rang 29 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 6,5% | 11,6% | 16,8% | rang 316 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 75,8% | 77,6% | 58,8% | rang 74 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 16,4% | 8,6% | 11,7% | rang 131 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,5 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 73 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Opsterland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 28,9% | 26,5% | 28,5% | rang 162 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 36 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Opsterland
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
89,3% in 2022, tegenover 94,3% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.659 Wp in 2025, tegenover 611 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
236,4 ‰ in 2025, tegenover 88,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
17,2 ‰ in 2025, tegenover 20,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
4,7 ‰ in 2025, tegenover 5,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Opsterland
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,3 |
| februari | 36 | 3,5 |
| maart | 80 | 5,6 |
| april | 127 | 9,2 |
| mei | 155 | 12,8 |
| juni | 162 | 16,1 |
| juli | 159 | 17,9 |
| augustus | 134 | 17,4 |
| september | 93 | 15,0 |
| oktober | 53 | 11,4 |
| november | 25 | 7,0 |
| december | 16 | 4,4 |
Economische sectoren: Opsterland
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,1% ×0,9
- Handel14,1% ×1,1
- Bouwnijverheid11,1% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg11,0% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij9,5% ×3,1
- Overige dienstverlening5,6% ×1,0
- Industrie4,8% ×1,4
- Cultuur, sport en recreatie4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Opsterland?
Opsterland telt 30.068 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 192 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Opsterland?
Opsterland beslaat 224,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 134 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Opsterland?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Opsterland van 29.830 naar 30.068, oftewel +0,8%.
Waar ligt Opsterland?
Opsterland ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Zuidoost-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,004, lengtegraad 6,066.
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Opsterland?
In Opsterland bedraagt de indicator “Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners” 17,2 ‰ (2025), rang 333 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 30,9 ‰.
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation: wat is de waarde in Opsterland?
In Opsterland bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation” 17,4 km (2025), rang 22 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4,6 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Opsterland?
In Opsterland produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.007 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Opsterland?
Het dichtst bij Opsterland liggen Heerenveen (4,3 km), Smallingerland (11 km), Weststellingwerf (14 km), Ooststellingwerf (15 km), Tytsjerksteradiel (22 km).