Valkenburg aan de Geul: bevolking en statistieken
Valkenburg aan de Geul telt 16.481 inwoners (2026) op 36,7 km², oftewel 449 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 299 van de 342 gemeenten. De bevolking is stabiel: −0,2% tussen 2016 en 2026.
- 16.481 inwoners
- 36,7 km²
- 449 inw./km²
- 75 m
Het belangrijkste
Van de 31 gemeenten in Limburg staat Valkenburg aan de Geul op rang 23 qua bevolking.
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners: −12,2 ‰ in Valkenburg aan de Geul, tegenover gemiddeld −4,3 ‰ in Limburg en −0,3 ‰ voor het hele land.
Woningen gebouwd vanaf 2000: 9,8% in Valkenburg aan de Geul, tegenover gemiddeld 14,5% in Limburg en 20,4% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.072 kWh per jaar.
Valkenburg aan de Geul in cijfers
Valkenburg aan de Geul op de kaart
De naburige gemeenten
- Meerssen6,0 km · 18.454
- Voerendaal6,4 km · 12.432
- Gulpen-Wittem7,2 km · 13.945
- Beek (L.)8,7 km · 16.141
- Beekdaelen9,6 km · 35.903
- Eijsden-Margraten9,6 km · 26.350
- Maastricht10 km · 126.026
- Heerlen11 km · 87.764
Alle gemeenten in Zuid-Limburg (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Valkenburg aan de Geul
Valkenburg aan de Geul telde 16.518 inwoners in 2016 en 16.481 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 16.365 |
| 2022 | 16.167 |
| 2023 | 16.423 |
| 2024 | 16.431 |
| 2025 | 16.464 |
| 2026 | 16.481 |
Wist u dat?
- “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd vanaf 2000”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.144 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Meerssen, op 6,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Beekdaelen (35.903 inwoners), op 9,6 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.288 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Valkenburg aan de Geul
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 32,3% | 26,2% | 23,6% | rang 4 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 10,9% | 12,6% | 14,8% | rang 337 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −12,2 ‰ | −4,3 ‰ | −1,3 ‰ | rang 341 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 14,2 ‰ | 6,2 ‰ | 6,5 ‰ | rang 30 van 342 |
Wonen
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 8.400 woningen | 551.489 | 8.274.510 | rang 283 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 23,5% | 15,4% | 13,1% | rang 44 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 9,8% | 14,5% | 19,9% | rang 330 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 64,3% | 72,3% | 79,5% | rang 287 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 60,3% | 61,1% | 66,7% | rang 261 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 17,9% | 25,2% | 23,7% | rang 284 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 376.000 € | 351.319 € | 438.000 € | rang 265 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 5,2 ‰ | 13,8 ‰ | 17,4 ‰ | rang 320 van 341 |
Energie
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 990 m³ | 887 m³ | 900 m³ | rang 58 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.730 kWh | 2.783 kWh | 2.810 kWh | rang 207 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 3% | 6% | 7% | rang 318 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 38% | 44% | 46% | rang 260 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 8% | 11% | 12% | rang 285 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 112 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,4% | 88,3% | 90,3% | rang 235 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 1,1% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.230 kWh | 1.254 kWh | 1.245 kWh | rang 176 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.259 Wp | 1.958 Wp | 1.707 Wp | rang 243 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 210,5 ‰ | 225,6 ‰ | 222,7 ‰ | rang 210 van 342 |
Economie
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 56.700 € | 56.081 € | 63.450 € | rang 276 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.290 | 133.200 | 2.612.530 | rang 301 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 138,9 ‰ | 117,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 146 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 2,0% | 1,9% | 1,5% | rang 10 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,8% | 3,6% | 2,3% | rang 115 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 546 ‰ | 520 ‰ | 508 ‰ | rang 82 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,5 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 332 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,0 personen | 2,0 | 2,2 | rang 293 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 39,9% | 39,8% | 33,3% | rang 53 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 43,8 ‰ | 45,6 ‰ | 30,9 ‰ | rang 60 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 20,3 ‰ | 17,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 41 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 457 kg | 489 kg | 468 kg | rang 197 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 15,0% | 32,1% | 16,8% | rang 188 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 58,0% | 46,3% | 58,8% | rang 178 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 22,9% | 15,4% | 11,7% | rang 89 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Valkenburg aan de Geul | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 33,4% | 28,5% | 28,5% | rang 88 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,1 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 24 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Valkenburg aan de Geul
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,4% in 2022, tegenover 88,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.259 Wp in 2025, tegenover 373 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
210,5 ‰ in 2025, tegenover 74,8 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
43,8 ‰ in 2025, tegenover 50,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
20,3 ‰ in 2025, tegenover 23,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Valkenburg aan de Geul
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 25 | 2,7 |
| februari | 42 | 3,3 |
| maart | 84 | 5,9 |
| april | 131 | 9,6 |
| mei | 160 | 13,4 |
| juni | 169 | 17,0 |
| juli | 167 | 18,6 |
| augustus | 139 | 17,9 |
| september | 104 | 15,1 |
| oktober | 62 | 11,6 |
| november | 31 | 6,8 |
| december | 20 | 4,0 |
Economische sectoren: Valkenburg aan de Geul
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,4% ×0,9
- Horeca12,2% ×3,5
- Handel11,8% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg11,6% ×1,1
- Bouwnijverheid7,6% ×0,7
- Overige dienstverlening6,8% ×1,3
- Cultuur, sport en recreatie6,6% ×1,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,6% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Valkenburg aan de Geul?
Valkenburg aan de Geul telt 16.481 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 299 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Valkenburg aan de Geul?
Valkenburg aan de Geul beslaat 36,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 449 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Valkenburg aan de Geul?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Valkenburg aan de Geul van 16.518 naar 16.481, oftewel −0,2%.
Waar ligt Valkenburg aan de Geul?
Valkenburg aan de Geul ligt in Limburg (provincie). Het maakt deel uit van Zuid-Limburg (COROP-gebied). Breedtegraad 50,864, lengtegraad 5,831.
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Valkenburg aan de Geul?
In Valkenburg aan de Geul bedraagt de indicator “Geboorteoverschot per 1.000 inwoners” −12,2 ‰ (2024), rang 341 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is −1,3 ‰.
Woningen gebouwd vanaf 2000: wat is de waarde in Valkenburg aan de Geul?
In Valkenburg aan de Geul bedraagt de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000” 9,8% (2024), rang 330 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 19,9%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Valkenburg aan de Geul?
In Valkenburg aan de Geul produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.072 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Valkenburg aan de Geul?
Het dichtst bij Valkenburg aan de Geul liggen Meerssen (6,0 km), Voerendaal (6,4 km), Gulpen-Wittem (7,2 km), Beek (L.) (8,7 km), Beekdaelen (9,6 km).