Heumen: bevolking en statistieken
Heumen telt 16.978 inwoners (2026) op 39,7 km², oftewel 427 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 298 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +3,8% tussen 2016 en 2026.
- 16.978 inwoners
- 39,7 km²
- 427 inw./km²
- 11 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Heumen op rang 46 qua bevolking.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: 48,1% in Heumen, tegenover gemiddeld 31,9% in Gelderland en 33,2% voor het hele land.
Woningen gebouwd voor 1946: 6,2% in Heumen, tegenover gemiddeld 15,1% in Gelderland en 18,0% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.032 kWh per jaar.
Heumen in cijfers
Heumen op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Heumen
Heumen telde 16.360 inwoners in 2016 en 16.978 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 16.569 |
| 2022 | 17.175 |
| 2023 | 16.824 |
| 2024 | 16.836 |
| 2025 | 16.861 |
| 2026 | 16.978 |
Wist u dat?
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: hoger dan in 96% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: lager dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.563 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Mook en Middelaar, op 3,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Berg en Dal (35.700 inwoners), op 9,1 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.128 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Heumen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 27,1% | 22,4% | 23,6% | rang 51 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,3% | 14,9% | 14,8% | rang 219 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,9 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 294 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,5 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 167 van 342 |
Wonen
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 7.497 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 297 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 6,2% | 15,1% | 13,1% | rang 303 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,5% | 21,5% | 19,9% | rang 220 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 81,9% | 73,5% | 79,5% | rang 144 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 71,2% | 61,6% | 66,7% | rang 83 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 19,1% | 26,3% | 23,7% | rang 268 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 503.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 85 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 12,0 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 258 van 341 |
Energie
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 960 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 92 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.960 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 112 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 10% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 55% | 43% | 46% | rang 45 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 12% | 11% | 12% | rang 140 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,5% | 85,9% | 90,3% | rang 55 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,2% | 4,2% | 0,1% | rang 143 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.490 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 91 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.423 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 217 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 257,7 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 73 van 342 |
Economie
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 69.100 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 80 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.270 | 298.620 | 2.612.530 | rang 303 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 133,7 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 183 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,4% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,8% | 3,1% | 2,3% | rang 115 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 524 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 144 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 4,2 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 179 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 32,7% | 36,8% | 33,3% | rang 191 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 32,3 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 143 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 16,3 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 78 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,3 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 85 van 342 |
Milieu
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 454 kg | 438 kg | 468 kg | rang 205 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 15,0% | 22,9% | 16,8% | rang 188 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 58,3% | 45,1% | 58,8% | rang 174 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 24,3% | 26,8% | 11,7% | rang 83 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Heumen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 48,1% | 31,9% | 28,5% | rang 13 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Heumen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,5% in 2022, tegenover 95,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,2% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.423 Wp in 2025, tegenover 451 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
257,7 ‰ in 2025, tegenover 93,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
32,3 ‰ in 2025, tegenover 35,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
16,3 ‰ in 2025, tegenover 18,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Heumen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,5 |
| februari | 39 | 3,9 |
| maart | 82 | 6,4 |
| april | 128 | 10,1 |
| mei | 156 | 13,9 |
| juni | 166 | 17,4 |
| juli | 162 | 19,0 |
| augustus | 137 | 18,2 |
| september | 98 | 15,6 |
| oktober | 58 | 11,9 |
| november | 29 | 7,3 |
| december | 18 | 4,6 |
Economische sectoren: Heumen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg15,9% ×1,5
- Handel12,8% ×1,0
- Bouwnijverheid7,9% ×0,8
- Overige dienstverlening6,6% ×1,2
- Onderwijs6,2% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,8% ×0,9
- Informatie en communicatie4,2% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Heumen?
Heumen telt 16.978 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 298 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Heumen?
Heumen beslaat 39,7 km², met een bevolkingsdichtheid van 427 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Heumen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Heumen van 16.360 naar 16.978, oftewel +3,8%.
Waar ligt Heumen?
Heumen ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Arnhem/Nijmegen (COROP-gebied). Breedtegraad 51,766, lengtegraad 5,843.
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding: wat is de waarde in Heumen?
In Heumen bedraagt de indicator “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding” 48,1% (2024), rang 13 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 28,5%.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Heumen?
In Heumen bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 6,2% (2024), rang 303 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Heumen?
In Heumen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.032 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Heumen?
Het dichtst bij Heumen liggen Mook en Middelaar (3,0 km), Berg en Dal (9,1 km), Nijmegen (9,2 km), Wijchen (9,6 km), Gennep (12 km).