Wormerland: bevolking en statistieken
Wormerland telt 16.328 inwoners (2026) op 38,4 km², oftewel 425 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 301 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,2% tussen 2016 en 2026.
- 16.328 inwoners
- 38,4 km²
- 425 inw./km²
- −2 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Wormerland op rang 36 qua bevolking.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): −4,4 ‰ in Wormerland, tegenover gemiddeld 4,6 ‰ in Noord-Holland en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.062 kWh per jaar.
Wormerland in cijfers
Wormerland op de kaart
De naburige gemeenten
- Purmerend6,3 km · 96.182
- Oostzaan7,6 km · 9.778
- Zaanstad7,7 km · 165.201
- Landsmeer9,3 km · 11.685
- Uitgeest11 km · 13.489
- Waterland12 km · 17.721
- Edam-Volendam13 km · 37.126
- Heemskerk13 km · 39.529
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Zaanstreek (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Wormerland
Wormerland telde 15.664 inwoners in 2016 en 16.328 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 16.333 |
| 2022 | 16.381 |
| 2023 | 16.612 |
| 2024 | 16.552 |
| 2025 | 16.421 |
| 2026 | 16.328 |
Wist u dat?
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.377 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Purmerend (96.182 inwoners), op 6,3 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.248 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Wormerland
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,7% | 19,4% | 23,6% | rang 129 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,1% | 14,5% | 14,8% | rang 230 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,3 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 247 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −4,4 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 336 van 342 |
Wonen
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 7.277 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 300 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 14,0% | 25,0% | 13,1% | rang 156 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,5% | 20,8% | 19,9% | rang 151 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 74,2% | 50,2% | 79,5% | rang 227 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 62,8% | 51,8% | 66,7% | rang 238 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,7% | 30,5% | 23,7% | rang 60 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 479.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 115 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 17,1 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 177 van 341 |
Energie
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 830 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 230 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.560 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 269 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 47% | 28% | 46% | rang 158 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 8% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 88,3% | 80,6% | 90,3% | rang 238 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,9% | 8,8% | 0,1% | rang 87 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.010 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 233 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.171 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 260 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 222,5 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 172 van 342 |
Economie
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 63.900 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 160 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.220 | 533.195 | 2.612.530 | rang 306 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 136,0 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 165 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,7% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,2% | 3,5% | 2,3% | rang 180 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 492 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 208 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,5 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 267 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 34,0% | 43,0% | 33,3% | rang 152 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 25,0 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 260 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 7,1 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 268 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,4 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 68 van 342 |
Milieu
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 504 kg | 445 kg | 468 kg | rang 114 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 10,8% | 44,6% | 16,8% | rang 248 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 50,5% | 33,6% | 58,8% | rang 213 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 34,5% | 11,0% | 11,7% | rang 45 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,1 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 173 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Wormerland | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 27,9% | 39,0% | 28,5% | rang 185 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Wormerland
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
88,3% in 2022, tegenover 88,1% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,9% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.171 Wp in 2025, tegenover 303 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
222,5 ‰ in 2025, tegenover 82,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
25,0 ‰ in 2025, tegenover 24,9 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
7,1 ‰ in 2025, tegenover 7,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Wormerland
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,3 |
| februari | 39 | 4,2 |
| maart | 84 | 6,2 |
| april | 132 | 9,5 |
| mei | 163 | 13,0 |
| juni | 170 | 16,2 |
| juli | 167 | 18,0 |
| augustus | 137 | 17,7 |
| september | 96 | 15,6 |
| oktober | 55 | 12,2 |
| november | 26 | 8,0 |
| december | 17 | 5,4 |
Economische sectoren: Wormerland
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,4% ×1,0
- Bouwnijverheid15,3% ×1,5
- Handel10,4% ×0,8
- Gezondheids- en welzijnszorg7,9% ×0,7
- Cultuur, sport en recreatie6,3% ×1,1
- Overige dienstverlening6,1% ×1,1
- Onderwijs5,4% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Wormerland?
Wormerland telt 16.328 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 301 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Wormerland?
Wormerland beslaat 38,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 425 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Wormerland?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Wormerland van 15.664 naar 16.328, oftewel +4,2%.
Waar ligt Wormerland?
Wormerland ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Zaanstreek (COROP-gebied). Breedtegraad 52,509, lengtegraad 4,871.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Wormerland?
In Wormerland bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” −4,4 ‰ (2024), rang 336 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Wormerland?
In Wormerland bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 2.220 (2026), rang 306 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Wormerland?
In Wormerland produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.062 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Wormerland?
Het dichtst bij Wormerland liggen Purmerend (6,3 km), Oostzaan (7,6 km), Zaanstad (7,7 km), Landsmeer (9,3 km), Uitgeest (11 km).