Edam-Volendam: bevolking en statistieken
Edam-Volendam telt 37.126 inwoners (2026) op 54,6 km², oftewel 680 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 146 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,7% tussen 2016 en 2026.
- 37.126 inwoners
- 54,6 km²
- 680 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Edam-Volendam op rang 20 qua bevolking.
Koopwoningen: 77,3% in Edam-Volendam, tegenover gemiddeld 51,8% in Noord-Holland en 58,1% voor het hele land.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): 0,9% in Edam-Volendam, tegenover gemiddeld 1,7% in Noord-Holland en 1,6% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 25,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.001 kWh per jaar.
Edam-Volendam in cijfers
Edam-Volendam op de kaart
De naburige gemeenten
- Waterland6,3 km · 17.721
- Purmerend6,6 km · 96.182
- Landsmeer13 km · 11.685
- Wormerland13 km · 16.328
- Oostzaan14 km · 9.778
- Koggenland16 km · 24.214
- Hoorn17 km · 76.202
- Almere18 km · 232.619
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Groot-Amsterdam (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Edam-Volendam
Edam-Volendam telde 35.465 inwoners in 2016 en 37.126 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 36.268 |
| 2022 | 36.471 |
| 2023 | 36.760 |
| 2024 | 36.917 |
| 2025 | 37.140 |
| 2026 | 37.126 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Noord-Holland voor de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte”.
- “Koopwoningen”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- “Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners”: lager dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 7.647 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Waterland, op 6,3 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Purmerend (96.182 inwoners), op 6,6 km.
Alle indicatoren van Edam-Volendam
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,4% | 19,4% | 23,6% | rang 181 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,6% | 14,5% | 14,8% | rang 188 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,0 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 41 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 4,0 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 227 van 342 |
Wonen
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 16.009 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 155 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 11,4% | 25,0% | 13,1% | rang 201 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,4% | 20,8% | 19,9% | rang 154 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 85,4% | 50,2% | 79,5% | rang 79 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 77,3% | 51,8% | 66,7% | rang 8 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 17,1% | 30,5% | 23,7% | rang 293 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 478.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 119 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 18,1 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 158 van 341 |
Energie
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 990 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 58 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.960 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 112 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 7% | 13% | 7% | rang 133 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 40% | 28% | 46% | rang 242 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 8% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,7% | 80,6% | 90,3% | rang 48 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 8,8% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.000 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 237 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.078 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 272 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 186,7 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 258 van 342 |
Economie
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 72.800 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 52 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.220 | 533.195 | 2.612.530 | rang 110 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 167,5 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 36 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 0,9% | 1,7% | 1,5% | rang 327 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,5% | 3,5% | 2,3% | rang 311 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 412 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 314 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 9,2 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 77 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,4 personen | 2,0 | 2,2 | rang 21 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 29,8% | 43,0% | 33,3% | rang 279 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 22,0 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 293 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,5 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 285 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 604 kg | 445 kg | 468 kg | rang 38 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 17,1% | 44,6% | 16,8% | rang 162 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 49,5% | 33,6% | 58,8% | rang 217 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 30,4% | 11,0% | 11,7% | rang 59 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Edam-Volendam | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 27,6% | 39,0% | 28,5% | rang 197 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Edam-Volendam
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,7% in 2022, tegenover 95,8% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.078 Wp in 2025, tegenover 234 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
186,7 ‰ in 2025, tegenover 48,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
22,0 ‰ in 2025, tegenover 24,3 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,5 ‰ in 2025, tegenover 9,1 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,6 ‰ in 2023, tegenover 2,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Edam-Volendam
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 21 | 4,2 |
| februari | 36 | 4,2 |
| maart | 80 | 6,3 |
| april | 128 | 9,7 |
| mei | 156 | 13,1 |
| juni | 165 | 16,3 |
| juli | 160 | 18,0 |
| augustus | 133 | 17,6 |
| september | 94 | 15,2 |
| oktober | 53 | 11,8 |
| november | 25 | 7,7 |
| december | 16 | 5,3 |
Economische sectoren: Edam-Volendam
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid25,4% ×2,4
- Specialistische zakelijke diensten18,7% ×0,9
- Handel12,4% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg7,0% ×0,7
- Overige dienstverlening5,1% ×1,0
- Cultuur, sport en recreatie4,7% ×0,8
- Onderwijs4,6% ×0,8
- Informatie en communicatie3,9% ×0,7
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Edam-Volendam?
Edam-Volendam telt 37.126 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 146 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Edam-Volendam?
Edam-Volendam beslaat 54,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 680 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Edam-Volendam?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Edam-Volendam van 35.465 naar 37.126, oftewel +4,7%.
Waar ligt Edam-Volendam?
Edam-Volendam ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Groot-Amsterdam (COROP-gebied). Breedtegraad 52,502, lengtegraad 5,061.
Koopwoningen: wat is de waarde in Edam-Volendam?
In Edam-Volendam bedraagt de indicator “Koopwoningen” 77,3% (2024), rang 8 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 66,7%.
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar): wat is de waarde in Edam-Volendam?
In Edam-Volendam bedraagt de indicator “WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar)” 0,9% (2026), rang 327 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,5%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Edam-Volendam?
In Edam-Volendam produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.001 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Edam-Volendam?
Het dichtst bij Edam-Volendam liggen Waterland (6,3 km), Purmerend (6,6 km), Landsmeer (13 km), Wormerland (13 km), Oostzaan (14 km).