Gooise Meren: bevolking en statistieken
Gooise Meren telt 61.213 inwoners (2026) op 41,5 km², oftewel 1.477 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 73 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,0% tussen 2016 en 2026.
- 61.213 inwoners
- 41,5 km²
- 1.477 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Gooise Meren op rang 12 qua bevolking.
Woningen gebouwd voor 1946: 36,0% in Gooise Meren, tegenover gemiddeld 25,0% in Noord-Holland en 18,0% voor het hele land.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: 86.300 € in Gooise Meren, tegenover gemiddeld 65.353 € in Noord-Holland en 61.843 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 31,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.015 kWh per jaar.
Gooise Meren in cijfers
Gooise Meren op de kaart
De naburige gemeenten
- Blaricum5,3 km · 12.938
- Laren (NH.)5,5 km · 11.547
- Hilversum6,0 km · 94.595
- Huizen6,1 km · 41.287
- Wijdemeren6,7 km · 24.672
- Eemnes7,0 km · 10.065
- Almere11 km · 232.619
- Baarn11 km · 25.435
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Het Gooi en Vechtstreek (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Gooise Meren
Gooise Meren telde 56.696 inwoners in 2016 en 61.213 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 58.524 |
| 2022 | 58.846 |
| 2023 | 60.341 |
| 2024 | 60.370 |
| 2025 | 61.003 |
| 2026 | 61.213 |
Wist u dat?
- “Woningen gebouwd voor 1946”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.805 voetbalvelden.
- 2,7 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Blaricum, op 5,3 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Hilversum (94.595 inwoners), op 6,0 km.
Alle indicatoren van Gooise Meren
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 21,3% | 19,4% | 23,6% | rang 256 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 18,3% | 14,5% | 14,8% | rang 17 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,5 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 178 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 12,0 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 51 van 342 |
Wonen
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 27.944 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 69 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 36,0% | 25,0% | 13,1% | rang 9 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 10,2% | 20,8% | 19,9% | rang 326 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 67,4% | 50,2% | 79,5% | rang 273 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 64,4% | 51,8% | 66,7% | rang 216 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,3% | 30,5% | 23,7% | rang 223 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 642.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 11 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 16,2 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 197 van 341 |
Energie
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.040 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 26 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.820 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 163 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 13% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 27% | 28% | 46% | rang 321 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 8% | 8% | 12% | rang 285 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 85,8% | 80,6% | 90,3% | rang 264 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 8,8% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 610 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 316 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 690 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 318 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 131,6 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 321 van 342 |
Economie
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 86.300 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 8 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 13.005 | 533.195 | 2.612.530 | rang 33 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 212,5 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 7 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,9% | 1,7% | 1,5% | rang 14 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,4% | 3,5% | 2,3% | rang 151 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 461 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 266 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,1 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 292 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 39,2% | 43,0% | 33,3% | rang 62 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 44,2 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 58 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 17,0 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 70 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,6 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 91 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,0 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 149 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,7 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 298 van 342 |
Milieu
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 465 kg | 445 kg | 468 kg | rang 179 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 36,1% | 44,6% | 16,8% | rang 73 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 30,1% | 33,6% | 58,8% | rang 279 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 27,7% | 11,0% | 11,7% | rang 71 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Gooise Meren | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 49,4% | 39,0% | 28,5% | rang 12 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Gooise Meren
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
85,8% in 2022, tegenover 85,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
690 Wp in 2025, tegenover 138 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
131,6 ‰ in 2025, tegenover 31,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
44,2 ‰ in 2025, tegenover 53,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
17,0 ‰ in 2025, tegenover 29,5 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,6 ‰ in 2025, tegenover 4,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,0 ‰ in 2025, tegenover 2,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Gooise Meren
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,7 |
| februari | 38 | 3,9 |
| maart | 80 | 6,2 |
| april | 127 | 9,7 |
| mei | 154 | 13,4 |
| juni | 163 | 16,7 |
| juli | 160 | 18,4 |
| augustus | 133 | 17,8 |
| september | 95 | 15,3 |
| oktober | 55 | 11,8 |
| november | 27 | 7,4 |
| december | 17 | 4,7 |
Economische sectoren: Gooise Meren
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten31,7% ×1,5
- Handel10,8% ×0,8
- Gezondheids- en welzijnszorg10,3% ×1,0
- Bouwnijverheid6,6% ×0,6
- Informatie en communicatie6,5% ×1,2
- Onderwijs6,3% ×1,1
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,7% ×1,1
- Cultuur, sport en recreatie5,2% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Gooise Meren?
Gooise Meren telt 61.213 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 73 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Gooise Meren?
Gooise Meren beslaat 41,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.477 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Gooise Meren?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Gooise Meren van 56.696 naar 61.213, oftewel +8,0%.
Waar ligt Gooise Meren?
Gooise Meren ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Het Gooi en Vechtstreek (COROP-gebied). Breedtegraad 52,283, lengtegraad 5,167.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Gooise Meren?
In Gooise Meren bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 36,0% (2024), rang 9 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: wat is de waarde in Gooise Meren?
In Gooise Meren bedraagt de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden” 86.300 € (2024), rang 8 van de 336 gemeenten; de mediaan van het land is 63.450 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Gooise Meren?
In Gooise Meren produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.015 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Gooise Meren?
Het dichtst bij Gooise Meren liggen Blaricum (5,3 km), Laren (NH.) (5,5 km), Hilversum (6,0 km), Huizen (6,1 km), Wijdemeren (6,7 km).