Het Hogeland: bevolking en statistieken
Het Hogeland telt 48.073 inwoners (2026) op 474,3 km², oftewel 101 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 104 van de 342 gemeenten. De bevolking is stabiel: +0,4% tussen 2019 en 2026.
- 48.073 inwoners
- 474,3 km²
- 101 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Het Hogeland op rang 4 qua bevolking.
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners: 315,5 ‰ in Het Hogeland, tegenover gemiddeld 243,4 ‰ in Groningen en 183,6 ‰ voor het hele land.
Woningen gebouwd voor 1946: 30,4% in Het Hogeland, tegenover gemiddeld 25,6% in Groningen en 18,0% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 15,2% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.034 kWh per jaar.
Het Hogeland in cijfers
Het Hogeland op de kaart
De naburige gemeenten
- Schiermonnikoog22 km · 972
- Groningen22 km · 244.427
- Eemsdelta22 km · 44.846
- Westerkwartier24 km · 65.067
- Noordenveld32 km · 31.737
- Midden-Groningen33 km · 61.346
- Noardeast-Fryslân33 km · 45.935
- Achtkarspelen34 km · 28.254
Alle gemeenten in Overig Groningen (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Het Hogeland
Het Hogeland telde 47.888 inwoners in 2019 en 48.073 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 47.834 |
| 2022 | 48.022 |
| 2023 | 48.298 |
| 2024 | 48.224 |
| 2025 | 48.178 |
| 2026 | 48.073 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Woningen gebouwd voor 1946”.
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Woningen met zonnestroom”.
- “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen gebouwd voor 1946”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 66.429 voetbalvelden.
- 5,3 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Het Hogeland
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,7% | 21,7% | 23,6% | rang 61 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,6% | 13,0% | 14,8% | rang 188 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,1 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 278 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 3,2 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 243 van 342 |
Wonen
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 22.964 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 94 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 30,4% | 25,6% | 13,1% | rang 11 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 15,4% | 18,1% | 19,9% | rang 259 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 89,5% | 65,2% | 79,5% | rang 21 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 67,0% | 55,1% | 66,7% | rang 164 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 24,1% | 27,9% | 23,7% | rang 159 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 310.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 324 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 22,6 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 94 van 341 |
Energie
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.020 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 31 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.690 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 220 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 8% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 61% | 46% | 46% | rang 5 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 14% | 13% | 12% | rang 62 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 45 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 21 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,4% | 86,6% | 90,3% | rang 61 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 1,6% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.510 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 81 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.184 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 50 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 315,5 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 5 van 342 |
Economie
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 53.500 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 310 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 5.770 | 71.990 | 2.612.530 | rang 119 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 120,0 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 281 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,5% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,8% | 4,6% | 2,3% | rang 56 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 528 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 137 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,4 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 204 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 36,1% | 45,9% | 33,3% | rang 105 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 23,9 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 269 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 5,2 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 306 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,9 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 130 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,6 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 111 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,5 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 53 van 342 |
Milieu
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 498 kg | 463 kg | 468 kg | rang 127 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 8,3% | 18,7% | 16,8% | rang 288 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 80,5% | 71,2% | 58,8% | rang 44 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 10,0% | 6,2% | 11,7% | rang 193 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,4 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 93 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Het Hogeland | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 24,8% | 31,4% | 28,5% | rang 261 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Het Hogeland
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,4% in 2022, tegenover 94,7% in 2019
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.184 Wp in 2025, tegenover 887 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
315,5 ‰ in 2025, tegenover 137,6 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
23,9 ‰ in 2025, tegenover 23,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
5,2 ‰ in 2025, tegenover 6,9 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,9 ‰ in 2025, tegenover 4,2 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,6 ‰ in 2025, tegenover 3,4 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Het Hogeland
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,7 |
| februari | 36 | 3,7 |
| maart | 81 | 5,6 |
| april | 130 | 8,9 |
| mei | 157 | 12,4 |
| juni | 164 | 15,7 |
| juli | 160 | 17,7 |
| augustus | 135 | 17,6 |
| september | 94 | 15,4 |
| oktober | 53 | 11,9 |
| november | 24 | 7,6 |
| december | 15 | 5,0 |
Economische sectoren: Het Hogeland
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten15,2% ×0,7
- Landbouw, bosbouw en visserij12,6% ×4,1
- Handel11,6% ×0,9
- Bouwnijverheid11,5% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg9,4% ×0,9
- Cultuur, sport en recreatie6,7% ×1,2
- Overige dienstverlening5,6% ×1,0
- Onderwijs4,9% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Het Hogeland?
Het Hogeland telt 48.073 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 104 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Het Hogeland?
Het Hogeland beslaat 474,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 101 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Het Hogeland?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Het Hogeland van 47.888 naar 48.073, oftewel +0,4%.
Waar ligt Het Hogeland?
Het Hogeland ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Overig Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 53,414, lengtegraad 6,527.
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Het Hogeland?
In Het Hogeland bedraagt de indicator “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners” 315,5 ‰ (2025), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 222,7 ‰.
Woningen gebouwd voor 1946: wat is de waarde in Het Hogeland?
In Het Hogeland bedraagt de indicator “Woningen gebouwd voor 1946” 30,4% (2024), rang 11 van de 338 gemeenten; de mediaan van het land is 13,1%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Het Hogeland?
In Het Hogeland produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.034 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Het Hogeland?
Het dichtst bij Het Hogeland liggen Schiermonnikoog (22 km), Groningen (22 km), Eemsdelta (22 km), Westerkwartier (24 km), Noordenveld (32 km).