Eemsdelta: bevolking en statistieken
Eemsdelta telt 44.846 inwoners (2026) op 268,2 km², oftewel 167 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 124 van de 342 gemeenten. De bevolking krimpt: −1,6% tussen 2021 en 2026.
- 44.846 inwoners
- 268,2 km²
- 167 inw./km²
- −2 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Eemsdelta op rang 5 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 63,0 ‰ in Eemsdelta, tegenover gemiddeld 21,1 ‰ in Groningen en 19,7 ‰ voor het hele land.
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners: 311,9 ‰ in Eemsdelta, tegenover gemiddeld 243,4 ‰ in Groningen en 183,6 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 13,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.016 kWh per jaar.
Eemsdelta in cijfers
Eemsdelta op de kaart
De naburige gemeenten
- Midden-Groningen21 km · 61.346
- Groningen22 km · 244.427
- Het Hogeland22 km · 48.073
- Oldambt24 km · 39.746
- Veendam26 km · 27.825
- Pekela30 km · 12.579
- Tynaarlo32 km · 35.116
- Westerwolde33 km · 25.267
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Eemsdelta
Eemsdelta telde 45.587 inwoners in 2021 en 44.846 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 45.587 |
| 2022 | 45.389 |
| 2023 | 45.394 |
| 2024 | 45.106 |
| 2025 | 44.795 |
| 2026 | 44.846 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000”.
- Nr. 1 van Groningen voor de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”.
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: lager dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 37.563 voetbalvelden.
- 3,2 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Eemsdelta
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,9% | 21,7% | 23,6% | rang 58 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,4% | 13,0% | 14,8% | rang 281 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,5 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 286 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −2,5 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 328 van 342 |
Wonen
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 23.649 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 90 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 22,7% | 25,6% | 13,1% | rang 48 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 21,8% | 18,1% | 19,9% | rang 117 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 79,4% | 65,2% | 79,5% | rang 174 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 56,5% | 55,1% | 66,7% | rang 294 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 31,2% | 27,9% | 23,7% | rang 44 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 278.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 336 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 63,0 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 2 van 341 |
Energie
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 910 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 153 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.730 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 207 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 13% | 8% | 7% | rang 38 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 52% | 46% | 46% | rang 91 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 18% | 13% | 12% | rang 14 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 52 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 17 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 84,9% | 86,6% | 90,3% | rang 274 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 1,6% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.390 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 118 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 3.678 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 32 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 311,9 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 7 van 342 |
Economie
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 51.000 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 326 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.430 | 71.990 | 2.612.530 | rang 176 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 98,8 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 332 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,5% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,9% | 4,6% | 2,3% | rang 17 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 531 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 128 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,2 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 219 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 38,6% | 45,9% | 33,3% | rang 67 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 29,5 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 192 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,2 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 245 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 95 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,8 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 58 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,9 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 19 van 342 |
Milieu
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 569 kg | 463 kg | 468 kg | rang 62 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,6% | 18,7% | 16,8% | rang 235 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 84,1% | 71,2% | 58,8% | rang 16 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,5% | 6,2% | 11,7% | rang 298 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,7 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 40 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Eemsdelta | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 19,7% | 31,4% | 28,5% | rang 323 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,3 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 9 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Eemsdelta
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
3.678 Wp in 2025, tegenover 2.285 Wp in 2021
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
311,9 ‰ in 2025, tegenover 170,7 ‰ in 2021
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
29,5 ‰ in 2025, tegenover 38,1 ‰ in 2021
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
8,2 ‰ in 2025, tegenover 10,9 ‰ in 2021
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 5,8 ‰ in 2021
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,8 ‰ in 2025, tegenover 5,1 ‰ in 2021
Zon en temperaturen: Eemsdelta
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,2 |
| februari | 36 | 3,4 |
| maart | 80 | 5,5 |
| april | 128 | 9,1 |
| mei | 156 | 12,8 |
| juni | 163 | 16,1 |
| juli | 159 | 18,0 |
| augustus | 134 | 17,6 |
| september | 94 | 15,2 |
| oktober | 53 | 11,5 |
| november | 24 | 7,1 |
| december | 15 | 4,5 |
Economische sectoren: Eemsdelta
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel13,7% ×1,1
- Specialistische zakelijke diensten12,6% ×0,6
- Bouwnijverheid11,4% ×1,1
- Landbouw, bosbouw en visserij10,1% ×3,3
- Gezondheids- en welzijnszorg9,3% ×0,9
- Overige dienstverlening7,5% ×1,4
- Vervoer en opslag6,1% ×2,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Eemsdelta?
Eemsdelta telt 44.846 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 124 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Eemsdelta?
Eemsdelta beslaat 268,2 km², met een bevolkingsdichtheid van 167 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Eemsdelta?
Tussen 2021 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Eemsdelta van 45.587 naar 44.846, oftewel −1,6%.
Waar ligt Eemsdelta?
Eemsdelta ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Delfzijl en omgeving (COROP-gebied). Breedtegraad 53,333, lengtegraad 6,833.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Eemsdelta?
In Eemsdelta bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 63,0 ‰ (2025), rang 2 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Eemsdelta?
In Eemsdelta bedraagt de indicator “Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners” 311,9 ‰ (2025), rang 7 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 222,7 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Eemsdelta?
In Eemsdelta produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.016 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Eemsdelta?
Het dichtst bij Eemsdelta liggen Midden-Groningen (21 km), Groningen (22 km), Het Hogeland (22 km), Oldambt (24 km), Veendam (26 km).