Veendam: bevolking en statistieken
Veendam telt 27.825 inwoners (2026) op 76,0 km², oftewel 366 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 207 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +1,3% tussen 2016 en 2026.
- 27.825 inwoners
- 76,0 km²
- 366 inw./km²
- 1 m
Het belangrijkste
Van de 10 gemeenten in Groningen staat Veendam op rang 8 qua bevolking.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: 268.000 € in Veendam, tegenover gemiddeld 327.549 € in Groningen en 440.410 € voor het hele land.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: 97,8 ‰ in Veendam, tegenover gemiddeld 119,7 ‰ in Groningen en 144,1 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Handel, goed voor 17,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.002 kWh per jaar.
Veendam in cijfers
Veendam op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Veendam
Veendam telde 27.467 inwoners in 2016 en 27.825 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 27.417 |
| 2022 | 27.466 |
| 2023 | 27.616 |
| 2024 | 27.520 |
| 2025 | 27.687 |
| 2026 | 27.825 |
Wist u dat?
- “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners”: lager dan in 98% van de gemeenten.
- “Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water)”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 10.640 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Pekela, op 8,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Midden-Groningen (61.346 inwoners), op 9,6 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.008 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Veendam
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,5% | 21,7% | 23,6% | rang 140 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,6% | 13,0% | 14,8% | rang 266 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,7 ‰ | −2,4 ‰ | −1,3 ‰ | rang 266 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 9,7 ‰ | 4,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 81 van 342 |
Wonen
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 13.169 woningen | 294.247 | 8.274.510 | rang 195 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 21,3% | 25,6% | 13,1% | rang 62 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 13,2% | 18,1% | 19,9% | rang 295 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 78,2% | 65,2% | 79,5% | rang 190 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 65,1% | 55,1% | 66,7% | rang 202 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 23,9% | 27,9% | 23,7% | rang 165 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 268.000 € | 327.549 € | 438.000 € | rang 337 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 15,5 ‰ | 21,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 213 van 341 |
Energie
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 980 m³ | 895 m³ | 900 m³ | rang 67 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.680 kWh | 2.496 kWh | 2.810 kWh | rang 225 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 4% | 8% | 7% | rang 287 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 53% | 46% | 46% | rang 72 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 13% | 13% | 12% | rang 96 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 31 ha | 642 ha | 3.475 ha | rang 31 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 93,0% | 86,6% | 90,3% | rang 36 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 1,6% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.330 kWh | 1.136 kWh | 1.245 kWh | rang 138 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.737 Wp | 3.264 Wp | 1.707 Wp | rang 62 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 270,2 ‰ | 243,4 ‰ | 222,7 ‰ | rang 47 van 342 |
Economie
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 51.900 € | 51.751 € | 63.450 € | rang 323 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 2.720 | 71.990 | 2.612.530 | rang 277 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 97,8 ‰ | 119,7 ‰ | 135,6 ‰ | rang 334 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,6% | 1,5% | 1,5% | rang 91 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,8% | 4,6% | 2,3% | rang 18 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 551 ‰ | 459 ‰ | 508 ‰ | rang 66 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,1 km | 5,0 km | 4,6 km | rang 227 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,0 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 35,9% | 45,9% | 33,3% | rang 110 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 34,9 ‰ | 43,2 ‰ | 30,9 ‰ | rang 120 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 10,6 ‰ | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | rang 187 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 4,2 ‰ | 3,8 ‰ | rang 46 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,3 ‰ | 4,7 ‰ | 3,9 ‰ | rang 75 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,3 km | 1,2 km | 1,0 km | rang 85 van 342 |
Milieu
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 623 kg | 463 kg | 468 kg | rang 31 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 19,1% | 18,7% | 16,8% | rang 147 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 75,4% | 71,2% | 58,8% | rang 78 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 0,9% | 6,2% | 11,7% | rang 327 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,3 km | 1,3 km | 1,2 km | rang 118 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Veendam | Groningen | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 20,8% | 31,4% | 28,5% | rang 318 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Veendam
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
93,0% in 2022, tegenover 94,7% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.737 Wp in 2025, tegenover 1.183 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
270,2 ‰ in 2025, tegenover 51,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
34,9 ‰ in 2025, tegenover 39,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
10,6 ‰ in 2025, tegenover 12,4 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,5 ‰ in 2025, tegenover 5,7 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,3 ‰ in 2025, tegenover 6,0 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Veendam
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 19 | 3,0 |
| februari | 35 | 3,3 |
| maart | 79 | 5,6 |
| april | 127 | 9,3 |
| mei | 154 | 13,0 |
| juni | 162 | 16,3 |
| juli | 160 | 18,0 |
| augustus | 134 | 17,5 |
| september | 94 | 15,0 |
| oktober | 53 | 11,3 |
| november | 24 | 6,8 |
| december | 15 | 4,2 |
Economische sectoren: Veendam
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Handel17,0% ×1,3
- Specialistische zakelijke diensten16,8% ×0,8
- Bouwnijverheid13,2% ×1,3
- Gezondheids- en welzijnszorg10,1% ×1,0
- Overige dienstverlening6,9% ×1,3
- Onderwijs5,5% ×0,9
- Industrie4,6% ×1,3
- Cultuur, sport en recreatie4,6% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Veendam?
Veendam telt 27.825 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 207 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Veendam?
Veendam beslaat 76,0 km², met een bevolkingsdichtheid van 366 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Veendam?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Veendam van 27.467 naar 27.825, oftewel +1,3%.
Waar ligt Veendam?
Veendam ligt in Groningen (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Groningen (COROP-gebied). Breedtegraad 53,100, lengtegraad 6,867.
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: wat is de waarde in Veendam?
In Veendam bedraagt de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen” 268.000 € (2026), rang 337 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 438.000 €.
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Veendam?
In Veendam bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners” 97,8 ‰ (2026), rang 334 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 135,6 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Veendam?
In Veendam produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.002 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Veendam?
Het dichtst bij Veendam liggen Pekela (8,0 km), Midden-Groningen (9,6 km), Oldambt (12 km), Aa en Hunze (14 km), Stadskanaal (14 km).