Alphen aan den Rijn: bevolking en statistieken
Alphen aan den Rijn telt 117.284 inwoners (2026) op 126,4 km², oftewel 928 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 27 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,6% tussen 2016 en 2026.
- 117.284 inwoners
- 126,4 km²
- 928 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Alphen aan den Rijn op rang 7 qua bevolking.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,8% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.057 kWh per jaar.
Alphen aan den Rijn in cijfers
Alphen aan den Rijn op de kaart
De naburige gemeenten
- Kaag en Braassem7,8 km · 29.467
- Nieuwkoop8,2 km · 29.728
- Leiderdorp8,9 km · 27.973
- Bodegraven-Reeuwijk9,5 km · 37.291
- Zoeterwoude10 km · 10.355
- Waddinxveen11 km · 35.542
- Leiden11 km · 130.328
- Oegstgeest13 km · 26.095
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Alphen aan den Rijn
Alphen aan den Rijn telde 107.960 inwoners in 2016 en 117.284 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 112.587 |
| 2022 | 112.926 |
| 2023 | 114.182 |
| 2024 | 114.966 |
| 2025 | 115.773 |
| 2026 | 117.284 |
Wist u dat?
- “Woningvoorraad”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: hoger dan in 92% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 17.702 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Kaag en Braassem, op 7,8 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is 's-Gravenhage (569.468 inwoners), op 24 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.228 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Alphen aan den Rijn
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 20,8% | 19,5% | 23,6% | rang 270 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,6% | 15,5% | 14,8% | rang 104 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | 2,0 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 41 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 5,0 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 205 van 342 |
Wonen
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 51.069 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 28 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 9,3% | 19,8% | 13,1% | rang 250 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 19,6% | 20,3% | 19,9% | rang 175 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 63,7% | 49,2% | 79,5% | rang 291 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 63,8% | 53,3% | 66,7% | rang 226 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 25,1% | 31,1% | 23,7% | rang 141 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 448.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 160 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 24,8 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 67 van 341 |
Energie
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 780 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 271 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.600 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 255 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 13% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 39% | 28% | 46% | rang 251 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 8% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 1 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 149 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 87,2% | 78,8% | 90,3% | rang 250 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,1% | 7,7% | 0,1% | rang 164 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 970 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 243 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.176 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 259 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 186,5 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 261 van 342 |
Economie
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 64.600 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 140 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 15.785 | 563.040 | 2.612.530 | rang 27 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 134,6 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 177 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,2% | 1,5% | 1,5% | rang 265 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,4% | 4,1% | 2,3% | rang 151 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 469 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 249 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 3,3 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 210 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 33,9% | 40,7% | 33,3% | rang 155 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 34,3 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 125 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,6 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 121 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,2 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 111 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 4,1 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 82 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,0 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 161 van 342 |
Milieu
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 463 kg | 421 kg | 468 kg | rang 188 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 19,6% | 52,0% | 16,8% | rang 141 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 71,9% | 28,5% | 58,8% | rang 101 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 2,8% | 7,6% | 11,7% | rang 291 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Alphen aan den Rijn | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,1% | 33,2% | 28,5% | rang 111 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,7 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 219 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Alphen aan den Rijn
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
87,2% in 2022, tegenover 85,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,1% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.176 Wp in 2025, tegenover 330 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
186,5 ‰ in 2025, tegenover 63,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
34,3 ‰ in 2025, tegenover 36,5 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,6 ‰ in 2025, tegenover 14,4 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,2 ‰ in 2025, tegenover 3,8 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
4,1 ‰ in 2025, tegenover 3,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Alphen aan den Rijn
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,1 |
| februari | 39 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,3 |
| april | 133 | 9,7 |
| mei | 161 | 13,2 |
| juni | 169 | 16,5 |
| juli | 165 | 18,3 |
| augustus | 138 | 17,8 |
| september | 97 | 15,5 |
| oktober | 56 | 12,0 |
| november | 27 | 7,7 |
| december | 17 | 5,1 |
Economische sectoren: Alphen aan den Rijn
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,8% ×0,9
- Handel13,7% ×1,1
- Bouwnijverheid12,2% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg9,5% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,0% ×1,1
- Onderwijs5,7% ×1,0
- Informatie en communicatie5,6% ×1,1
- Overige dienstverlening5,4% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Alphen aan den Rijn?
Alphen aan den Rijn telt 117.284 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 27 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Alphen aan den Rijn?
Alphen aan den Rijn beslaat 126,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 928 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Alphen aan den Rijn?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Alphen aan den Rijn van 107.960 naar 117.284, oftewel +8,6%.
Waar ligt Alphen aan den Rijn?
Alphen aan den Rijn ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Oost-Zuid-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,133, lengtegraad 4,650.
Woningvoorraad: wat is de waarde in Alphen aan den Rijn?
In Alphen aan den Rijn bedraagt de indicator “Woningvoorraad” 51.069 woningen (2025), rang 28 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14.880 woningen.
Bedrijfsvestigingen: wat is de waarde in Alphen aan den Rijn?
In Alphen aan den Rijn bedraagt de indicator “Bedrijfsvestigingen” 15.785 (2026), rang 27 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 4.478.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Alphen aan den Rijn?
In Alphen aan den Rijn produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.057 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Alphen aan den Rijn?
Het dichtst bij Alphen aan den Rijn liggen Kaag en Braassem (7,8 km), Nieuwkoop (8,2 km), Leiderdorp (8,9 km), Bodegraven-Reeuwijk (9,5 km), Zoeterwoude (10 km).