Midden-Drenthe: bevolking en statistieken
Midden-Drenthe telt 34.402 inwoners (2026) op 340,6 km², oftewel 101 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 162 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +2,8% tussen 2016 en 2026.
- 34.402 inwoners
- 340,6 km²
- 101 inw./km²
- 11 m
Het belangrijkste
Van de 12 gemeenten in Drenthe staat Midden-Drenthe op rang 7 qua bevolking.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: 2,6 km in Midden-Drenthe, tegenover gemiddeld 1,6 km in Drenthe en 1,1 km voor het hele land.
Woningen met zonnestroom: 61% in Midden-Drenthe, tegenover gemiddeld 54% in Drenthe en 38% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,1% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.008 kWh per jaar.
Midden-Drenthe in cijfers
Midden-Drenthe op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Midden-Drenthe
Midden-Drenthe telde 33.450 inwoners in 2016 en 34.402 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 33.381 |
| 2022 | 33.689 |
| 2023 | 33.987 |
| 2024 | 34.092 |
| 2025 | 34.021 |
| 2026 | 34.402 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Drenthe voor de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk”: hoger dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningen met zonnestroom”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 47.707 voetbalvelden.
- 5,3 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Hoogeveen (56.781 inwoners), op 15 km.
Alle indicatoren van Midden-Drenthe
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,7% | 25,6% | 23,6% | rang 61 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,7% | 14,0% | 14,8% | rang 258 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,9 ‰ | −4,0 ‰ | −1,3 ‰ | rang 294 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 2,8 ‰ | 8,9 ‰ | 6,5 ‰ | rang 260 van 342 |
Wonen
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 14.849 woningen | 230.306 | 8.274.510 | rang 172 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 16,4% | 13,5% | 13,1% | rang 126 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 18,0% | 18,2% | 19,9% | rang 206 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 88,1% | 80,9% | 79,5% | rang 31 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 71,0% | 66,8% | 66,7% | rang 89 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 22,2% | 23,9% | 23,7% | rang 200 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 383.000 € | 359.206 € | 438.000 € | rang 258 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 18,9 ‰ | 14,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 143 van 341 |
Energie
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.000 m³ | 961 m³ | 900 m³ | rang 47 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.030 kWh | 2.818 kWh | 2.810 kWh | rang 80 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 6% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 61% | 54% | 46% | rang 5 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 16% | 13% | 12% | rang 25 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 27 ha | 531 ha | 3.475 ha | rang 39 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,5% | 90,8% | 90,3% | rang 55 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 0,3% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.710 kWh | 1.460 kWh | 1.245 kWh | rang 30 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 4.069 Wp | 3.582 Wp | 1.707 Wp | rang 25 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 298,4 ‰ | 268,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 12 van 342 |
Economie
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.900 € | 57.846 € | 63.450 € | rang 228 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 4.440 | 60.970 | 2.612.530 | rang 175 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 129,1 ‰ | 120,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 222 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,6% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,3% | 3,3% | 2,3% | rang 164 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 573 ‰ | 538 ‰ | 508 ‰ | rang 31 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 6,6 km | 7,1 km | 4,6 km | rang 124 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,2 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 30,9% | 34,8% | 33,3% | rang 249 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 19,9 ‰ | 30,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 310 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 6,5 ‰ | 11,1 ‰ | 11,7 ‰ | rang 285 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 2,2 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 8 van 342 |
Milieu
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 592 kg | 560 kg | 468 kg | rang 44 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 7,1% | 14,3% | 16,8% | rang 308 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 73,2% | 66,3% | 58,8% | rang 93 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 18,1% | 15,8% | 11,7% | rang 117 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 2,6 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 2 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Midden-Drenthe | Drenthe | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 26,9% | 26,9% | 28,5% | rang 212 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 1,2 km | 1,0 km | 0,8 km | rang 12 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Midden-Drenthe
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,5% in 2022, tegenover 96,6% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
4.069 Wp in 2025, tegenover 782 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
298,4 ‰ in 2025, tegenover 142,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
19,9 ‰ in 2025, tegenover 26,2 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
6,5 ‰ in 2025, tegenover 8,7 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Midden-Drenthe
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 3,1 |
| februari | 36 | 3,3 |
| maart | 80 | 5,6 |
| april | 127 | 9,4 |
| mei | 154 | 13,1 |
| juni | 163 | 16,5 |
| juli | 160 | 18,2 |
| augustus | 135 | 17,6 |
| september | 94 | 15,0 |
| oktober | 54 | 11,4 |
| november | 25 | 6,8 |
| december | 16 | 4,2 |
Economische sectoren: Midden-Drenthe
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,1% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij13,7% ×4,5
- Handel13,7% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg10,1% ×1,0
- Bouwnijverheid9,7% ×0,9
- Overige dienstverlening6,3% ×1,2
- Onderwijs4,9% ×0,8
- Cultuur, sport en recreatie4,3% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Midden-Drenthe?
Midden-Drenthe telt 34.402 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 162 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Midden-Drenthe?
Midden-Drenthe beslaat 340,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 101 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Midden-Drenthe?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Midden-Drenthe van 33.450 naar 34.402, oftewel +2,8%.
Waar ligt Midden-Drenthe?
Midden-Drenthe ligt in Drenthe (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Drenthe (COROP-gebied). Breedtegraad 52,850, lengtegraad 6,500.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk: wat is de waarde in Midden-Drenthe?
In Midden-Drenthe bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk” 2,6 km (2025), rang 2 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 1,2 km.
Woningen met zonnestroom: wat is de waarde in Midden-Drenthe?
In Midden-Drenthe bedraagt de indicator “Woningen met zonnestroom” 61% (2025), rang 5 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 46%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Midden-Drenthe?
In Midden-Drenthe produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.008 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Midden-Drenthe?
Het dichtst bij Midden-Drenthe liggen Hoogeveen (15 km), Assen (17 km), Westerveld (20 km), Ooststellingwerf (21 km), De Wolden (21 km).