Vlieland: bevolking en statistieken
Vlieland telt 1.202 inwoners (2026) op 39,3 km², oftewel 30,6 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 341 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,2% tussen 2018 en 2026.
- 1.202 inwoners
- 39,3 km²
- 31 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 18 gemeenten in Fryslân staat Vlieland op rang 17 qua bevolking.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 8,6% in Vlieland, tegenover gemiddeld 14,6% in Fryslân en 14,8% voor het hele land.
Gemiddelde huishoudensgrootte: 1,6 personen in Vlieland, tegenover gemiddeld 2,1 personen in Fryslân en 2,1 personen voor het hele land.
Belangrijkste sector: Horeca, goed voor 15,4% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.078 kWh per jaar.
Vlieland in cijfers
Vlieland op de kaart
Bevolkingsontwikkeling van Vlieland
Vlieland telde 1.132 inwoners in 2018 en 1.202 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 1.194 |
| 2022 | 1.195 |
| 2023 | 1.291 |
| 2024 | 1.255 |
| 2025 | 1.217 |
| 2026 | 1.202 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Woningen gebouwd vanaf 2000”.
- Nr. 1 van Fryslân voor de indicator “Aardgasvrije woningen”.
- “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Gemiddelde huishoudensgrootte”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- “Woningvoorraad”: lager dan in 99% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.504 voetbalvelden.
- 17,6 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
Alle indicatoren van Vlieland
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,2% | 23,9% | 23,6% | rang 198 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 8,6% | 14,6% | 14,8% | rang 342 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −8,1 ‰ | −2,2 ‰ | −1,3 ‰ | rang 333 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | −22,7 ‰ | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | rang 342 van 342 |
Wonen
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 643 woningen | 312.294 | 8.274.510 | rang 341 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 21,9% | 21,7% | 13,1% | rang 56 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 24,2% | 17,1% | 19,9% | rang 67 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 68,2% | 80,0% | 79,5% | rang 266 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 38,0% | 62,6% | 66,7% | rang 339 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 31,8% | 26,2% | 23,7% | rang 36 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 443.000 € | 335.172 € | 438.000 € | rang 166 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 46,8 ‰ | 13,4 ‰ | 17,4 ‰ | rang 6 van 341 |
Energie
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 740 m³ | 910 m³ | 900 m³ | rang 291 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.310 kWh | 2.570 kWh | 2.810 kWh | rang 319 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 19% | 7% | 7% | rang 21 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 48% | 48% | 46% | rang 149 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 15% | 12% | 12% | rang 42 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 1 ha | 284 ha | 3.475 ha | rang 149 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 74,5% | 89,5% | 90,3% | rang 319 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 6,4% | 0,8% | 0,1% | rang 36 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.040 kWh | 1.289 kWh | 1.245 kWh | rang 230 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.806 Wp | 2.214 Wp | 1.707 Wp | rang 60 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 330,3 ‰ | 242,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 2 van 342 |
Economie
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 335 | 88.090 | 2.612.530 | rang 340 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 278,7 ‰ | 132,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 1 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 2,4% | 1,6% | 1,5% | rang 3 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,2% | 4,1% | 2,3% | rang 328 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 371 ‰ | 510 ‰ | 508 ‰ | rang 329 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 33,7 km | 8,8 km | 4,6 km | rang 7 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 1,6 personen | 2,1 | 2,2 | rang 340 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 57,7% | 38,2% | 33,3% | rang 6 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,6 km | 1,5 km | 1,0 km | rang 332 van 342 |
Milieu
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 990 kg | 595 kg | 468 kg | rang 4 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 1,7% | 11,6% | 16,8% | rang 340 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 0,1% | 77,6% | 58,8% | rang 340 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 96,2% | 8,6% | 11,7% | rang 1 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,7 km | 1,6 km | 1,2 km | rang 323 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Vlieland | Fryslân | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 32,2% | 26,5% | 28,5% | rang 108 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,9 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Vlieland
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
74,5% in 2022, tegenover 82,5% in 2017
Woningen met stadsverwarming
6,4% in 2022, tegenover 4,4% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.806 Wp in 2025, tegenover 1.542 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
330,3 ‰ in 2025, tegenover 114,2 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Vlieland
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 20 | 5,3 |
| februari | 36 | 4,7 |
| maart | 84 | 5,9 |
| april | 133 | 8,5 |
| mei | 164 | 11,8 |
| juni | 169 | 14,9 |
| juli | 168 | 17,3 |
| augustus | 140 | 17,7 |
| september | 92 | 16,2 |
| oktober | 52 | 13,1 |
| november | 24 | 9,4 |
| december | 15 | 6,8 |
Economische sectoren: Vlieland
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Horeca15,4% ×4,5
- Bouwnijverheid12,3% ×1,2
- Handel12,3% ×1,0
- Specialistische zakelijke diensten10,8% ×0,5
- Vervoer en opslag7,7% ×2,7
- Cultuur, sport en recreatie7,7% ×1,4
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,2% ×1,1
- Gezondheids- en welzijnszorg6,2% ×0,6
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Vlieland?
Vlieland telt 1.202 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 341 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Vlieland?
Vlieland beslaat 39,3 km², met een bevolkingsdichtheid van 31 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Vlieland?
Tussen 2018 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Vlieland van 1.132 naar 1.202, oftewel +6,2%.
Waar ligt Vlieland?
Vlieland ligt in Fryslân (provincie). Het maakt deel uit van Noord-Friesland (COROP-gebied). Breedtegraad 53,258, lengtegraad 4,956.
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Vlieland?
In Vlieland bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 8,6% (2026), rang 342 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.
Gemiddelde huishoudensgrootte: wat is de waarde in Vlieland?
In Vlieland bedraagt de indicator “Gemiddelde huishoudensgrootte” 1,6 personen (2025), rang 340 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,2 personen.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Vlieland?
In Vlieland produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.078 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Vlieland?
Het dichtst bij Vlieland liggen Texel (24 km), Terschelling (30 km), Harlingen (33 km), Den Helder (36 km), Waadhoeke (40 km).