Schagen: bevolking en statistieken
Schagen telt 48.778 inwoners (2026) op 167,8 km², oftewel 291 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 101 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +5,7% tussen 2016 en 2026.
- 48.778 inwoners
- 167,8 km²
- 291 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 44 gemeenten in Noord-Holland staat Schagen op rang 15 qua bevolking.
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd: 19% in Schagen, tegenover gemiddeld 8% in Noord-Holland en 10% voor het hele land.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): 16,5 ‰ in Schagen, tegenover gemiddeld 4,6 ‰ in Noord-Holland en 6,0 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 17,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.084 kWh per jaar.
Schagen in cijfers
Schagen op de kaart
De naburige gemeenten
- Hollands Kroon11 km · 50.592
- Dijk en Waard13 km · 91.411
- Opmeer13 km · 12.669
- Bergen (NH.)14 km · 29.653
- Alkmaar17 km · 113.196
- Koggenland19 km · 24.214
- Den Helder20 km · 56.678
- Medemblik20 km · 46.305
Alle gemeenten in Noord-Holland
Alle gemeenten in Kop van Noord-Holland (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Schagen
Schagen telde 46.159 inwoners in 2016 en 48.778 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 46.532 |
| 2022 | 46.833 |
| 2023 | 47.450 |
| 2024 | 47.744 |
| 2025 | 48.378 |
| 2026 | 48.778 |
Wist u dat?
- “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 23.497 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Hollands Kroon, op 11,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Dijk en Waard (91.411 inwoners), op 13 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.336 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Schagen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 26,3% | 19,4% | 23,6% | rang 76 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,4% | 14,5% | 14,8% | rang 281 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −3,3 ‰ | 0,7 ‰ | −1,3 ‰ | rang 247 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 16,5 ‰ | 4,6 ‰ | 6,5 ‰ | rang 20 van 342 |
Wonen
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 21.822 woningen | 1.420.067 | 8.274.510 | rang 100 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,9% | 25,0% | 13,1% | rang 172 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 22,4% | 20,8% | 19,9% | rang 104 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 82,1% | 50,2% | 79,5% | rang 141 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 69,7% | 51,8% | 66,7% | rang 122 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 21,4% | 30,5% | 23,7% | rang 221 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 429.000 € | 524.447 € | 438.000 € | rang 185 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 27,6 ‰ | 22,5 ‰ | 17,4 ‰ | rang 40 van 341 |
Energie
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 850 m³ | 746 m³ | 900 m³ | rang 215 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.760 kWh | 2.350 kWh | 2.810 kWh | rang 192 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 9% | 13% | 7% | rang 74 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 50% | 28% | 46% | rang 116 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 19% | 8% | 12% | rang 11 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 19 ha | 191 ha | 3.475 ha | rang 49 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,0% | 80,6% | 90,3% | rang 78 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,4% | 8,8% | 0,1% | rang 116 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.370 kWh | 600 kWh | 1.245 kWh | rang 126 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 2.682 Wp | 890 Wp | 1.707 Wp | rang 63 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 254,2 ‰ | 137,7 ‰ | 222,7 ‰ | rang 80 van 342 |
Economie
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 63.400 € | 65.353 € | 63.450 € | rang 169 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.175 | 533.195 | 2.612.530 | rang 92 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 147,1 ‰ | 177,2 ‰ | 135,6 ‰ | rang 104 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,1% | 1,7% | 1,5% | rang 296 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,0% | 3,5% | 2,3% | rang 224 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 529 ‰ | 385 ‰ | 508 ‰ | rang 135 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,6 km | 3,7 km | 4,6 km | rang 148 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 35,9% | 43,0% | 33,3% | rang 110 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 35,0 ‰ | 56,3 ‰ | 30,9 ‰ | rang 119 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 13,0 ‰ | 27,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 132 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,0 ‰ | 4,8 ‰ | 3,8 ‰ | rang 123 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,2 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 134 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,2 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 106 van 342 |
Milieu
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 581 kg | 445 kg | 468 kg | rang 53 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 11,6% | 44,6% | 16,8% | rang 235 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 76,3% | 33,6% | 58,8% | rang 69 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,8% | 11,0% | 11,7% | rang 219 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,2 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 143 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Schagen | Noord-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 27,4% | 39,0% | 28,5% | rang 198 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Schagen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,0% in 2022, tegenover 94,9% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,4% in 2022, tegenover 0,1% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
2.682 Wp in 2025, tegenover 817 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
254,2 ‰ in 2025, tegenover 81,5 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
35,0 ‰ in 2025, tegenover 33,6 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
13,0 ‰ in 2025, tegenover 11,2 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,0 ‰ in 2025, tegenover 5,0 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,2 ‰ in 2025, tegenover 2,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Schagen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 4,5 |
| februari | 38 | 4,4 |
| maart | 86 | 6,2 |
| april | 135 | 9,3 |
| mei | 166 | 12,8 |
| juni | 173 | 16,0 |
| juli | 170 | 17,9 |
| augustus | 141 | 17,8 |
| september | 96 | 15,8 |
| oktober | 55 | 12,5 |
| november | 26 | 8,3 |
| december | 16 | 5,7 |
Economische sectoren: Schagen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten17,7% ×0,8
- Bouwnijverheid14,2% ×1,3
- Handel13,0% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg8,5% ×0,8
- Landbouw, bosbouw en visserij7,3% ×2,4
- Overige dienstverlening6,0% ×1,1
- Onderwijs5,2% ×0,9
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Schagen?
Schagen telt 48.778 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 101 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Schagen?
Schagen beslaat 167,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 291 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Schagen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Schagen van 46.159 naar 48.778, oftewel +5,7%.
Waar ligt Schagen?
Schagen ligt in Noord-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Kop van Noord-Holland (COROP-gebied). Breedtegraad 52,780, lengtegraad 4,800.
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd: wat is de waarde in Schagen?
In Schagen bedraagt de indicator “Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd” 19% (2025), rang 11 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 12%.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Schagen?
In Schagen bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” 16,5 ‰ (2024), rang 20 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Schagen?
In Schagen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.084 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Schagen?
Het dichtst bij Schagen liggen Hollands Kroon (11 km), Dijk en Waard (13 km), Opmeer (13 km), Bergen (NH.) (14 km), Alkmaar (17 km).