Ridderkerk: bevolking en statistieken
Ridderkerk telt 48.084 inwoners (2026) op 23,5 km², oftewel 2.046 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 103 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +6,6% tussen 2016 en 2026.
- 48.084 inwoners
- 23,5 km²
- 2.046 inw./km²
- 0 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Ridderkerk op rang 25 qua bevolking.
Woningen in bezit van woningcorporaties: 37,6% in Ridderkerk, tegenover gemiddeld 31,1% in Zuid-Holland en 27,9% voor het hele land.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: 0,6 km in Ridderkerk, tegenover gemiddeld 0,7 km in Zuid-Holland en 0,8 km voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 18,7% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.046 kWh per jaar.
Ridderkerk in cijfers
Ridderkerk op de kaart
De naburige gemeenten
- Hendrik-Ido-Ambacht2,8 km · 33.100
- Alblasserdam4,6 km · 20.250
- Zwijndrecht4,8 km · 44.819
- Barendrecht4,9 km · 48.701
- Krimpen aan den IJssel5,9 km · 29.864
- Papendrecht6,8 km · 32.267
- Capelle aan den IJssel7,8 km · 69.698
- Dordrecht9,5 km · 122.991
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Groot-Rijnmond (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Ridderkerk
Ridderkerk telde 45.097 inwoners in 2016 en 48.084 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 46.671 |
| 2022 | 47.099 |
| 2023 | 47.477 |
| 2024 | 47.721 |
| 2025 | 47.999 |
| 2026 | 48.084 |
Wist u dat?
- “Woningen in bezit van woningcorporaties”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- “Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water)”: hoger dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 3.291 voetbalvelden.
- 3,8 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Hendrik-Ido-Ambacht, op 2,8 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Dordrecht (122.991 inwoners), op 9,5 km.
Alle indicatoren van Ridderkerk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,7% | 19,5% | 23,6% | rang 129 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 15,9% | 15,5% | 14,8% | rang 90 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −1,7 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 190 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 7,6 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 139 van 342 |
Wonen
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 21.966 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 99 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 10,8% | 19,8% | 13,1% | rang 216 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 17,5% | 20,3% | 19,9% | rang 220 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 55,7% | 49,2% | 79,5% | rang 317 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 57,7% | 53,3% | 66,7% | rang 286 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 37,6% | 31,1% | 23,7% | rang 9 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 386.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 254 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 14,5 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 227 van 341 |
Energie
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 730 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 294 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.580 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 259 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 5% | 13% | 7% | rang 236 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 31% | 28% | 46% | rang 302 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 10% | 8% | 12% | rang 223 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 83,2% | 78,8% | 90,3% | rang 284 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 7,7% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 670 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 311 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.470 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 204 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 154,4 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 302 van 342 |
Economie
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 59.900 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 228 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.080 | 563.040 | 2.612.530 | rang 114 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 126,4 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 242 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,5% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 3,9% | 4,1% | 2,3% | rang 51 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 463 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 262 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,3 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 155 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,1 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 35,1% | 40,7% | 33,3% | rang 123 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 37,8 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 92 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 15,9 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 83 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 3,5 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 95 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,9 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 89 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 453 kg | 421 kg | 468 kg | rang 208 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 54,1% | 52,0% | 16,8% | rang 32 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 31,2% | 28,5% | 58,8% | rang 276 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 3,6% | 7,6% | 11,7% | rang 276 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Ridderkerk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 23,9% | 33,2% | 28,5% | rang 279 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,6 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 304 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Ridderkerk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
83,2% in 2022, tegenover 85,4% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.470 Wp in 2025, tegenover 248 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
154,4 ‰ in 2025, tegenover 50,0 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
37,8 ‰ in 2025, tegenover 41,0 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
15,9 ‰ in 2025, tegenover 18,8 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
3,5 ‰ in 2025, tegenover 3,9 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,9 ‰ in 2025, tegenover 3,5 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Ridderkerk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 3,9 |
| februari | 40 | 4,1 |
| maart | 84 | 6,5 |
| april | 131 | 9,9 |
| mei | 159 | 13,5 |
| juni | 167 | 16,9 |
| juli | 162 | 18,5 |
| augustus | 137 | 17,9 |
| september | 98 | 15,5 |
| oktober | 57 | 12,0 |
| november | 28 | 7,5 |
| december | 18 | 4,9 |
Economische sectoren: Ridderkerk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten18,7% ×0,9
- Handel16,9% ×1,3
- Bouwnijverheid12,8% ×1,2
- Gezondheids- en welzijnszorg9,2% ×0,9
- Vervoer en opslag6,3% ×2,2
- Verhuur en overige zakelijke diensten6,2% ×1,1
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
- Onderwijs4,6% ×0,8
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Ridderkerk?
Ridderkerk telt 48.084 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 103 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Ridderkerk?
Ridderkerk beslaat 23,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 2.046 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Ridderkerk?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Ridderkerk van 45.097 naar 48.084, oftewel +6,6%.
Waar ligt Ridderkerk?
Ridderkerk ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Groot-Rijnmond (COROP-gebied). Breedtegraad 51,867, lengtegraad 4,600.
Woningen in bezit van woningcorporaties: wat is de waarde in Ridderkerk?
In Ridderkerk bedraagt de indicator “Woningen in bezit van woningcorporaties” 37,6% (2024), rang 9 van de 340 gemeenten; de mediaan van het land is 23,7%.
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school: wat is de waarde in Ridderkerk?
In Ridderkerk bedraagt de indicator “Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school” 0,6 km (2025), rang 304 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 0,8 km.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Ridderkerk?
In Ridderkerk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.046 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Ridderkerk?
Het dichtst bij Ridderkerk liggen Hendrik-Ido-Ambacht (2,8 km), Alblasserdam (4,6 km), Zwijndrecht (4,8 km), Barendrecht (4,9 km), Krimpen aan den IJssel (5,9 km).