Zutphen: bevolking en statistieken
Zutphen telt 49.292 inwoners (2026) op 40,9 km², oftewel 1.205 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 98 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,9% tussen 2016 en 2026.
- 49.292 inwoners
- 40,9 km²
- 1.205 inw./km²
- 7 m
Het belangrijkste
Van de 51 gemeenten in Gelderland staat Zutphen op rang 9 qua bevolking.
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar: 4,5% in Zutphen, tegenover gemiddeld 3,1% in Gelderland en 3,5% voor het hele land.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: 2.370 kWh in Zutphen, tegenover gemiddeld 2.769 kWh in Gelderland en 2.598 kWh voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 19,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.037 kWh per jaar.
Zutphen in cijfers
Zutphen op de kaart
De naburige gemeenten
- Brummen4,3 km · 21.562
- Bronckhorst12 km · 35.983
- Deventer13 km · 105.111
- Voorst14 km · 25.569
- Doesburg14 km · 11.173
- Lochem15 km · 34.213
- Doetinchem19 km · 60.466
- Apeldoorn19 km · 169.212
Alle gemeenten in Achterhoek (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Zutphen
Zutphen telde 46.997 inwoners in 2016 en 49.292 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 48.111 |
| 2022 | 48.330 |
| 2023 | 48.510 |
| 2024 | 48.752 |
| 2025 | 49.028 |
| 2026 | 49.292 |
Wist u dat?
- “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar”: hoger dan in 93% van de gemeenten.
- “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning”: lager dan in 91% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: lager dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 5.731 voetbalvelden.
- 2,2 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Brummen, op 4,3 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Deventer (105.111 inwoners), op 13 km.
Alle indicatoren van Zutphen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 25,8% | 22,4% | 23,6% | rang 87 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 13,3% | 14,9% | 14,8% | rang 288 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,5 ‰ | −0,9 ‰ | −1,3 ‰ | rang 219 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 8,2 ‰ | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | rang 122 van 342 |
Wonen
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 23.655 woningen | 958.419 | 8.274.510 | rang 89 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 20,7% | 15,1% | 13,1% | rang 69 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 20,7% | 21,5% | 19,9% | rang 145 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 65,9% | 73,5% | 79,5% | rang 280 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 56,9% | 61,6% | 66,7% | rang 289 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 29,7% | 26,3% | 23,7% | rang 60 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 383.000 € | 443.080 € | 438.000 € | rang 258 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 21,3 ‰ | 18,1 ‰ | 17,4 ‰ | rang 104 van 341 |
Energie
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 790 m³ | 858 m³ | 900 m³ | rang 259 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.370 kWh | 2.769 kWh | 2.810 kWh | rang 310 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 10% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 35% | 43% | 46% | rang 282 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 11% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 15 ha | 358 ha | 3.475 ha | rang 61 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,0% | 85,9% | 90,3% | rang 78 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 4,2% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 750 kWh | 1.103 kWh | 1.245 kWh | rang 290 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.377 Wp | 1.812 Wp | 1.707 Wp | rang 225 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 182,2 ‰ | 202,5 ‰ | 222,7 ‰ | rang 269 van 342 |
Economie
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 54.000 € | 61.678 € | 63.450 € | rang 307 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 6.510 | 298.620 | 2.612.530 | rang 104 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 132,1 ‰ | 137,4 ‰ | 135,6 ‰ | rang 194 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,7% | 1,4% | 1,5% | rang 58 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 4,5% | 3,1% | 2,3% | rang 23 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 464 ‰ | 485 ‰ | 508 ‰ | rang 259 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 2,7 km | 4,0 km | 4,6 km | rang 243 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,0 personen | 2,2 | 2,2 | rang 293 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 40,6% | 36,8% | 33,3% | rang 48 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 45,2 ‰ | 36,1 ‰ | 30,9 ‰ | rang 51 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 18,4 ‰ | 14,8 ‰ | 11,7 ‰ | rang 59 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 4,5 ‰ | 4,0 ‰ | 3,8 ‰ | rang 46 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 5,3 ‰ | 4,2 ‰ | 3,9 ‰ | rang 40 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 1,1 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 391 kg | 438 kg | 468 kg | rang 295 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 30,9% | 22,9% | 16,8% | rang 89 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 41,5% | 45,1% | 58,8% | rang 245 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 20,1% | 26,8% | 11,7% | rang 100 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,8 km | 1,2 km | 1,2 km | rang 288 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Zutphen | Gelderland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 33,0% | 31,9% | 28,5% | rang 96 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Zutphen
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,0% in 2022, tegenover 94,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.377 Wp in 2025, tegenover 336 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
182,2 ‰ in 2025, tegenover 60,1 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
45,2 ‰ in 2025, tegenover 55,7 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
18,4 ‰ in 2025, tegenover 27,3 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
4,5 ‰ in 2025, tegenover 5,4 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
5,3 ‰ in 2025, tegenover 6,1 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Zutphen
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 22 | 3,3 |
| februari | 38 | 3,6 |
| maart | 82 | 6,0 |
| april | 129 | 9,8 |
| mei | 157 | 13,7 |
| juni | 168 | 17,2 |
| juli | 164 | 18,7 |
| augustus | 137 | 18,0 |
| september | 98 | 15,3 |
| oktober | 57 | 11,6 |
| november | 28 | 7,0 |
| december | 17 | 4,4 |
Economische sectoren: Zutphen
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten19,9% ×1,0
- Gezondheids- en welzijnszorg15,6% ×1,5
- Handel14,0% ×1,1
- Onderwijs8,5% ×1,4
- Bouwnijverheid6,9% ×0,7
- Cultuur, sport en recreatie6,9% ×1,2
- Overige dienstverlening5,4% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Zutphen?
Zutphen telt 49.292 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 98 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Zutphen?
Zutphen beslaat 40,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.205 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Zutphen?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Zutphen van 46.997 naar 49.292, oftewel +4,9%.
Waar ligt Zutphen?
Zutphen ligt in Gelderland (provincie). Het maakt deel uit van Achterhoek (COROP-gebied). Breedtegraad 52,133, lengtegraad 6,200.
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar: wat is de waarde in Zutphen?
In Zutphen bedraagt de indicator “Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar” 4,5% (2026), rang 23 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2,3%.
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning: wat is de waarde in Zutphen?
In Zutphen bedraagt de indicator “Gemiddelde elektriciteitslevering per woning” 2.370 kWh (2025), rang 310 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 2.810 kWh.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Zutphen?
In Zutphen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.037 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Zutphen?
Het dichtst bij Zutphen liggen Brummen (4,3 km), Bronckhorst (12 km), Deventer (13 km), Voorst (14 km), Doesburg (14 km).