Noordwijk: bevolking en statistieken
Noordwijk telt 46.453 inwoners (2026) op 58,4 km², oftewel 795 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 110 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +8,4% tussen 2019 en 2026.
- 46.453 inwoners
- 58,4 km²
- 795 inw./km²
- −1 m
Het belangrijkste
Van de 50 gemeenten in Zuid-Holland staat Noordwijk op rang 26 qua bevolking.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: 33,5 ‰ in Noordwijk, tegenover gemiddeld 19,0 ‰ in Zuid-Holland en 19,7 ‰ voor het hele land.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: 75.100 € in Noordwijk, tegenover gemiddeld 62.019 € in Zuid-Holland en 61.843 € voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 24,0% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.087 kWh per jaar.
Noordwijk in cijfers
Noordwijk op de kaart
De naburige gemeenten
- Katwijk3,8 km · 67.149
- Teylingen5,6 km · 38.739
- Oegstgeest7,8 km · 26.095
- Leiden9,0 km · 130.328
- Lisse9,2 km · 23.842
- Wassenaar10 km · 27.975
- Leiderdorp10 km · 27.973
- Hillegom12 km · 23.078
Alle gemeenten in Zuid-Holland
Alle gemeenten in Agglomeratie Leiden en Bollenstreek (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Noordwijk
Noordwijk telde 42.859 inwoners in 2019 en 46.453 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 44.062 |
| 2022 | 44.365 |
| 2023 | 45.179 |
| 2024 | 45.734 |
| 2025 | 45.929 |
| 2026 | 46.453 |
Wist u dat?
- “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners”: hoger dan in 95% van de gemeenten.
- “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden”: hoger dan in 91% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 8.182 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Katwijk, op 3,8 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Leiden (130.328 inwoners), op 9,0 km.
- Een zonnepanelensysteem van 4 kWp zou hier ongeveer 4.348 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gemiddeld huishouden.
Alle indicatoren van Noordwijk
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,8% | 19,5% | 23,6% | rang 161 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,4% | 15,5% | 14,8% | rang 207 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −2,6 ‰ | 0,8 ‰ | −1,3 ‰ | rang 224 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 6,9 ‰ | 5,3 ‰ | 6,5 ‰ | rang 155 van 342 |
Wonen
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 21.279 woningen | 1.773.459 | 8.274.510 | rang 108 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 12,7% | 19,8% | 13,1% | rang 174 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 26,1% | 20,3% | 19,9% | rang 45 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 64,7% | 49,2% | 79,5% | rang 285 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 63,5% | 53,3% | 66,7% | rang 230 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 20,8% | 31,1% | 23,7% | rang 236 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 560.000 € | 431.489 € | 438.000 € | rang 37 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 33,5 ‰ | 19,0 ‰ | 17,4 ‰ | rang 17 van 341 |
Energie
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 840 m³ | 709 m³ | 900 m³ | rang 224 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 2.600 kWh | 2.422 kWh | 2.810 kWh | rang 255 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 6% | 13% | 7% | rang 184 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 39% | 28% | 46% | rang 251 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 9% | 8% | 12% | rang 256 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 174 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 86,1% | 78,8% | 90,3% | rang 262 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 7,7% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 920 kWh | 641 kWh | 1.245 kWh | rang 256 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.259 Wp | 898 Wp | 1.707 Wp | rang 243 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 200,6 ‰ | 134,2 ‰ | 222,7 ‰ | rang 227 van 342 |
Economie
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 75.100 € | 62.019 € | 63.450 € | rang 30 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 7.350 | 563.040 | 2.612.530 | rang 85 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 158,2 ‰ | 145,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 54 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,5% | 1,5% | 1,5% | rang 133 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 1,9% | 4,1% | 2,3% | rang 241 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 490 ‰ | 400 ‰ | 508 ‰ | rang 210 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 5,4 km | 5,6 km | 4,6 km | rang 152 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,1 personen | 2,1 | 2,2 | rang 235 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 38,1% | 40,7% | 33,3% | rang 72 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 31,1 ‰ | 50,7 ‰ | 30,9 ‰ | rang 165 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 12,5 ‰ | 21,4 ‰ | 11,7 ‰ | rang 142 van 320 | |
| Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners (2025) | 2,5 ‰ | 4,5 ‰ | 3,8 ‰ | rang 150 van 171 | |
| Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 3,1 ‰ | 5,9 ‰ | 3,9 ‰ | rang 141 van 178 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 0,8 km | 0,8 km | 1,0 km | rang 242 van 342 |
Milieu
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 434 kg | 421 kg | 468 kg | rang 239 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 19,6% | 52,0% | 16,8% | rang 141 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 37,1% | 28,5% | 58,8% | rang 261 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 36,2% | 7,6% | 11,7% | rang 42 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 0,9 km | 0,9 km | 1,2 km | rang 247 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Noordwijk | Zuid-Holland | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 33,5% | 33,2% | 28,5% | rang 84 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,8 km | 0,7 km | 0,8 km | rang 124 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Noordwijk
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
86,1% in 2022, tegenover 85,0% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.259 Wp in 2025, tegenover 351 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
200,6 ‰ in 2025, tegenover 55,9 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
31,1 ‰ in 2025, tegenover 39,4 ‰ in 2019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners
12,5 ‰ in 2025, tegenover 14,3 ‰ in 2019
Vernieling en beschadiging per 1.000 inwoners
2,5 ‰ in 2025, tegenover 4,4 ‰ in 2019
Gewelds- en seksuele misdrijven per 1.000 inwoners
3,1 ‰ in 2025, tegenover 3,8 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Noordwijk
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 23 | 4,5 |
| februari | 40 | 4,4 |
| maart | 86 | 6,4 |
| april | 135 | 9,5 |
| mei | 165 | 12,9 |
| juni | 173 | 16,2 |
| juli | 170 | 18,1 |
| augustus | 140 | 17,9 |
| september | 96 | 15,8 |
| oktober | 55 | 12,4 |
| november | 27 | 8,2 |
| december | 17 | 5,6 |
Economische sectoren: Noordwijk
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten24,0% ×1,2
- Handel12,9% ×1,0
- Bouwnijverheid9,6% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg9,5% ×0,9
- Onderwijs5,7% ×1,0
- Overige dienstverlening5,5% ×1,0
- Verhuur en overige zakelijke diensten5,2% ×1,0
- Informatie en communicatie4,8% ×0,9
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Noordwijk?
Noordwijk telt 46.453 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 110 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Noordwijk?
Noordwijk beslaat 58,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 795 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Noordwijk?
Tussen 2019 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Noordwijk van 42.859 naar 46.453, oftewel +8,4%.
Waar ligt Noordwijk?
Noordwijk ligt in Zuid-Holland (provincie). Het maakt deel uit van Agglomeratie Leiden en Bollenstreek (COROP-gebied). Breedtegraad 52,233, lengtegraad 4,433.
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners: wat is de waarde in Noordwijk?
In Noordwijk bedraagt de indicator “Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners” 33,5 ‰ (2025), rang 17 van de 341 gemeenten; de mediaan van het land is 17,4 ‰.
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden: wat is de waarde in Noordwijk?
In Noordwijk bedraagt de indicator “Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden” 75.100 € (2024), rang 30 van de 336 gemeenten; de mediaan van het land is 63.450 €.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Noordwijk?
In Noordwijk produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.087 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Noordwijk?
Het dichtst bij Noordwijk liggen Katwijk (3,8 km), Teylingen (5,6 km), Oegstgeest (7,8 km), Leiden (9,0 km), Lisse (9,2 km).