Locatiekaart: Vaals
Gemeente · Zuid-Limburg · Limburg

Vaals: bevolking en statistieken

Vaals telt 10.106 inwoners (2026) op 23,9 km², oftewel 423 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 331 van de 342 gemeenten. De bevolking groeit: +4,9% tussen 2016 en 2026.

  • 10.106 inwoners
  • 23,9 km²
  • 423 inw./km²
  • 223 m

Het belangrijkste

Van de 31 gemeenten in Limburg staat Vaals op rang 30 qua bevolking.

Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: 10,4% in Vaals, tegenover gemiddeld 12,6% in Limburg en 14,8% voor het hele land.

Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: 266.000 € in Vaals, tegenover gemiddeld 351.319 € in Limburg en 440.410 € voor het hele land.

Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 16,3% van de vestigingen van de gemeente.

Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.048 kWh per jaar.

Vaals in cijfers

Bevolking
10.106
rang 331 van 342
+4,9%in 10 jaar
2016–2026
Bevolkingsdichtheid
423inw./km²
rang 191 van 342
Oppervlakte
23,9km²
rang 285 van 342
Hoogte
223m
rang 1 van 339
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar
10,4%
rang 339 van 342
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen
266.000€
rang 338 van 342
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden
46.900€
rang 334 van 336
Gemiddelde huishoudensgrootte
1,8personen
rang 332 van 342

Vaals op de kaart

Bevolkingsontwikkeling van Vaals

9.6009.80010.00010.200201620182020202220242026
Bevolking, 2016–2026

Vaals telde 9.632 inwoners in 2016 en 10.106 in 2026.

JaarBevolking
202110.084
202210.135
202310.190
202410.121
202510.007
202610.106

Wist u dat?

Alle indicatoren van Vaals

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

VaalsLandelijke mediaanBeweeg over een balk of tik erop om te zien wat hij toont.

Bevolking

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)30,2%26,2%23,6%rang 11 van 342
Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026)10,4%12,6%14,8%rang 339 van 342
Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024)−10,7 ‰−4,3 ‰−1,3 ‰rang 340 van 342
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024)−0,6 ‰6,2 ‰6,5 ‰rang 312 van 342

Wonen

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Woningvoorraad (2025)5.875 woningen551.4898.274.510rang 314 van 342
Woningen gebouwd voor 1946 (2024)17,6%15,4%13,1%rang 108 van 338
Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024)17,6%14,5%19,9%rang 218 van 338
Eengezinswoningen (2024)52,2%72,3%79,5%rang 322 van 342
Koopwoningen (2024)44,5%61,1%66,7%rang 329 van 342
Woningen in bezit van woningcorporaties (2024)27,0%25,2%23,7%rang 117 van 340
Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026)266.000 €351.319 €438.000 €rang 338 van 342
Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025)2,4 ‰13,8 ‰17,4 ‰rang 337 van 341

Energie

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025)970 m³887 m³900 m³rang 78 van 342
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025)2.320 kWh2.783 kWh2.810 kWhrang 318 van 342
Aardgasvrije woningen (2025)3%6%7%rang 318 van 342
Woningen met zonnestroom (2025)29%44%46%rang 315 van 342
Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025)7%11%12%rang 306 van 342
Oppervlakte zonneparken (2022)0 ha112 ha3.475 harang 159 van 341
Woningen met individuele cv-ketel (2022)70,9%88,3%90,3%rang 325 van 341
Woningen met stadsverwarming (2022)0,0%1,1%0,1%rang 191 van 341
Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025)760 kWh1.254 kWh1.245 kWhrang 288 van 342
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025)828 Wp1.958 Wp1.707 Wprang 303 van 342
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025)178,8 ‰225,6 ‰222,7 ‰rang 273 van 342

Economie

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024)46.900 €56.081 €63.450 €rang 334 van 336
Bedrijfsvestigingen (2026)925133.2002.612.530rang 338 van 342
Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026)91,5 ‰117,0 ‰135,6 ‰rang 337 van 342

Werkgelegenheid

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026)1,2%1,9%1,5%rang 265 van 342
Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026)4,7%3,6%2,3%rang 20 van 342

Mobiliteit

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025)478 ‰520 ‰508 ‰rang 234 van 342
Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025)14,6 km3,9 km4,6 kmrang 33 van 342

Samenleving

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Gemiddelde huishoudensgrootte (2025)1,8 personen2,02,2rang 332 van 342
Eenpersoonshuishoudens (2025)50,4%39,8%33,3%rang 11 van 342
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025)39,1 ‰45,6 ‰30,9 ‰rang 85 van 338
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025)20,1 ‰17,2 ‰11,7 ‰rang 42 van 320
Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025)1,6 km1,0 km1,0 kmrang 42 van 342

Milieu

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Huishoudelijk afval per inwoner (2024)467 kg489 kg468 kgrang 172 van 340
Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022)10,4%32,1%16,8%rang 258 van 341
Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022)55,2%46,3%58,8%rang 192 van 341
Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022)31,0%15,4%11,7%rang 54 van 341

Gezondheid

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025)1,5 km1,1 km1,2 kmrang 73 van 342

Onderwijs

IndicatorVaalsLimburgLandPositie?Rang
Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024)30,7%28,5%28,5%rang 130 van 341
Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025)1,0 km0,8 km0,8 kmrang 36 van 342

Ontwikkeling van de indicatoren van Vaals

Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.

Woningen met individuele cv-ketel

−2,3 procentpunt

70,9% in 2022, tegenover 73,2% in 2017

7071727374202220212020201920182017
Woningen met individuele cv-ketel (%), 2017–2022

Woningen met stadsverwarming

0,0 procentpunt

0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017

0,00,51,0202220212020201920182017
Woningen met stadsverwarming (%), 2017–2022

Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner

+536 Wp+183,6%

828 Wp in 2025, tegenover 292 Wp in 2019

2004006008001.0002025202420232022202120202019
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (Wp), 2019–2025

Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners

+99,0 ‰+124,1%

178,8 ‰ in 2025, tegenover 79,8 ‰ in 2019

501001502002025202420232022202120202019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners

−4,6 ‰−10,5%

39,1 ‰ in 2025, tegenover 43,7 ‰ in 2019

303540452025202420232022202120202019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners

−1,6 ‰−7,4%

20,1 ‰ in 2025, tegenover 21,7 ‰ in 2019

101520252025202420232022202120202019
Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (‰), 2019–2025

Zon en temperaturen: Vaals

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.048kWh
voor 1 kWp met een helling van 39°
Warmste maand
17,8°C
juli
Koudste maand
2,0°C
januari
Productiefste maand
124kWh
mei

0100200300−10°0°10°20°30°jan.feb.mrt.apr.meijun.jul.aug.sep.okt.nov.dec.
Zonnestraling per maand (kWh/m²)Gemiddelde temperatuur (°C)
Zonnestraling per maand (kWh/m²) · Gemiddelde temperatuur (°C)
MaandZonnestralingTemperatuur
januari242,0
februari422,6
maart835,2
april1268,9
mei15312,7
juni16416,3
juli16317,8
augustus13617,1
september10214,4
oktober6110,9
november316,1
december203,3

Economische sectoren: Vaals

Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Vaals?

Vaals telt 10.106 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 331 van de 342 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Vaals?

Vaals beslaat 23,9 km², met een bevolkingsdichtheid van 423 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Vaals?

Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Vaals van 9.632 naar 10.106, oftewel +4,9%.

Waar ligt Vaals?

Vaals ligt in Limburg (provincie). Het maakt deel uit van Zuid-Limburg (COROP-gebied). Breedtegraad 50,769, lengtegraad 6,018.

Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar: wat is de waarde in Vaals?

In Vaals bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar” 10,4% (2026), rang 339 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 14,8%.

Gemiddelde WOZ-waarde van woningen: wat is de waarde in Vaals?

In Vaals bedraagt de indicator “Gemiddelde WOZ-waarde van woningen” 266.000 € (2026), rang 338 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 438.000 €.

Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Vaals?

In Vaals produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.048 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Vaals?

Het dichtst bij Vaals liggen Simpelveld (7,7 km), Gulpen-Wittem (9,9 km), Kerkrade (11 km), Heerlen (13 km), Voerendaal (15 km).