Voerendaal: bevolking en statistieken
Voerendaal telt 12.432 inwoners (2026) op 31,5 km², oftewel 394 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 321 van de 342 gemeenten. De bevolking is stabiel: −0,4% tussen 2016 en 2026.
- 12.432 inwoners
- 31,5 km²
- 394 inw./km²
- 85 m
Het belangrijkste
Van de 31 gemeenten in Limburg staat Voerendaal op rang 28 qua bevolking.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): 20,8 ‰ in Voerendaal, tegenover gemiddeld 6,2 ‰ in Limburg en 6,0 ‰ voor het hele land.
Aardgasvrije woningen: 3% in Voerendaal, tegenover gemiddeld 6% in Limburg en 12% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Specialistische zakelijke diensten, goed voor 21,9% van de vestigingen van de gemeente.
Een zonnepanelensysteem van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.071 kWh per jaar.
Voerendaal in cijfers
Voerendaal op de kaart
De naburige gemeenten
- Heerlen4,7 km · 87.764
- Valkenburg aan de Geul6,4 km · 16.481
- Beekdaelen7,0 km · 35.903
- Simpelveld7,1 km · 10.459
- Gulpen-Wittem7,6 km · 13.945
- Brunssum8,2 km · 27.474
- Landgraaf8,4 km · 36.844
- Beek (L.)11 km · 16.141
Alle gemeenten in Zuid-Limburg (COROP-gebied)
Gemeenten van vergelijkbare grootte
Bevolkingsontwikkeling van Voerendaal
Voerendaal telde 12.482 inwoners in 2016 en 12.432 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 12.466 |
| 2022 | 12.426 |
| 2023 | 12.405 |
| 2024 | 12.375 |
| 2025 | 12.583 |
| 2026 | 12.432 |
Wist u dat?
- Nr. 1 van Limburg voor de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”.
- Nr. 1 van Limburg voor de indicator “Aandeel agrarisch terrein (excl. water)”.
- “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Aardgasvrije woningen”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- “Bedrijfsvestigingen”: lager dan in 96% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 4.413 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Heerlen (87.764 inwoners), op 4,7 km.
Alle indicatoren van Voerendaal
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 29,8% | 26,2% | 23,6% | rang 16 van 342 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 15 jaar (2026) | 14,1% | 12,6% | 14,8% | rang 230 van 342 | |
| Geboorteoverschot per 1.000 inwoners (2024) | −4,1 ‰ | −4,3 ‰ | −1,3 ‰ | rang 278 van 342 | |
| Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland) (2024) | 20,8 ‰ | 6,2 ‰ | 6,5 ‰ | rang 11 van 342 |
Wonen
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woningvoorraad (2025) | 5.883 woningen | 551.489 | 8.274.510 | rang 313 van 342 | |
| Woningen gebouwd voor 1946 (2024) | 15,5% | 15,4% | 13,1% | rang 137 van 338 | |
| Woningen gebouwd vanaf 2000 (2024) | 13,4% | 14,5% | 19,9% | rang 289 van 338 | |
| Eengezinswoningen (2024) | 86,9% | 72,3% | 79,5% | rang 50 van 342 | |
| Koopwoningen (2024) | 70,5% | 61,1% | 66,7% | rang 100 van 342 | |
| Woningen in bezit van woningcorporaties (2024) | 20,6% | 25,2% | 23,7% | rang 243 van 340 | |
| Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2026) | 388.000 € | 351.319 € | 438.000 € | rang 252 van 342 | |
| Nieuwbouwwoningen in de afgelopen vijf jaar per 1.000 inwoners (2025) | 5,1 ‰ | 13,8 ‰ | 17,4 ‰ | rang 322 van 341 |
Energie
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld aardgasverbruik per woning (2025) | 1.010 m³ | 887 m³ | 900 m³ | rang 36 van 342 | |
| Gemiddelde elektriciteitslevering per woning (2025) | 3.000 kWh | 2.783 kWh | 2.810 kWh | rang 94 van 342 | |
| Aardgasvrije woningen (2025) | 3% | 6% | 7% | rang 318 van 342 | |
| Woningen met zonnestroom (2025) | 46% | 44% | 46% | rang 168 van 342 | |
| Woningen die hoofdzakelijk elektrisch worden verwarmd (2025) | 11% | 11% | 12% | rang 178 van 342 | |
| Oppervlakte zonneparken (2022) | 0 ha | 112 ha | 3.475 ha | rang 159 van 341 | |
| Woningen met individuele cv-ketel (2022) | 92,9% | 88,3% | 90,3% | rang 40 van 341 | |
| Woningen met stadsverwarming (2022) | 0,0% | 1,1% | 0,1% | rang 191 van 341 | |
| Gemiddelde teruglevering van elektriciteit per woning aan het net (2025) | 1.520 kWh | 1.254 kWh | 1.245 kWh | rang 77 van 342 | |
| Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner (2025) | 1.288 Wp | 1.958 Wp | 1.707 Wp | rang 239 van 342 | |
| Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners (2025) | 231,4 ‰ | 225,6 ‰ | 222,7 ‰ | rang 146 van 342 |
Economie
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddeld besteedbaar inkomen per huishouden (2024) | 61.800 € | 56.081 € | 63.450 € | rang 199 van 336 | |
| Bedrijfsvestigingen (2026) | 1.420 | 133.200 | 2.612.530 | rang 327 van 342 | |
| Bedrijfsvestigingen per 1.000 inwoners (2026) | 114,2 ‰ | 117,0 ‰ | 135,6 ‰ | rang 302 van 342 |
Werkgelegenheid
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| WW-uitkeringen, % van de inwoners (15–65 jaar) (2026) | 1,4% | 1,9% | 1,5% | rang 185 van 342 | |
| Bijstandsuitkeringen tot AOW-leeftijd, % inwoners 15–65 jaar (2026) | 2,2% | 3,6% | 2,3% | rang 180 van 342 |
Mobiliteit
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Personenauto's van particulieren per 1.000 inwoners (2025) | 578 ‰ | 520 ‰ | 508 ‰ | rang 25 van 342 | |
| Gemiddelde afstand tot het dichtstbijzijnde treinstation (2025) | 1,8 km | 3,9 km | 4,6 km | rang 315 van 342 |
Samenleving
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde huishoudensgrootte (2025) | 2,2 personen | 2,0 | 2,2 | rang 134 van 342 | |
| Eenpersoonshuishoudens (2025) | 30,3% | 39,8% | 33,3% | rang 266 van 342 | |
| Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners (2025) | 23,9 ‰ | 45,6 ‰ | 30,9 ‰ | rang 269 van 338 | |
| Diefstal, verduistering en inbraak per 1.000 inwoners (2025) | 8,5 ‰ | 17,2 ‰ | 11,7 ‰ | rang 240 van 320 | |
| Gemiddelde afstand tot een grote supermarkt (2025) | 1,5 km | 1,0 km | 1,0 km | rang 53 van 342 |
Milieu
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Huishoudelijk afval per inwoner (2024) | 495 kg | 489 kg | 468 kg | rang 132 van 340 | |
| Aandeel bebouwd en verhard terrein (excl. water) (2022) | 13,5% | 32,1% | 16,8% | rang 203 van 341 | |
| Aandeel agrarisch terrein (excl. water) (2022) | 76,2% | 46,3% | 58,8% | rang 70 van 341 | |
| Aandeel natuurlijk terrein, o.a. bos (excl. water) (2022) | 7,2% | 15,4% | 11,7% | rang 226 van 341 |
Gezondheid
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde huisartsenpraktijk (2025) | 1,0 km | 1,1 km | 1,2 km | rang 206 van 342 |
Onderwijs
| Indicator | Voerendaal | Limburg | Land | Positie? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwoners met hbo of wo als hoogst behaalde opleiding (2024) | 37,1% | 28,5% | 28,5% | rang 60 van 341 | |
| Gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde school (2025) | 0,9 km | 0,8 km | 0,8 km | rang 69 van 342 |
Ontwikkeling van de indicatoren van Voerendaal
Indicatoren die voor meerdere jaren beschikbaar zijn. Beweeg over een grafiek of tik erop om de waarde van elk jaar te lezen.
Woningen met individuele cv-ketel
92,9% in 2022, tegenover 92,2% in 2017
Woningen met stadsverwarming
0,0% in 2022, tegenover 0,0% in 2017
Opgesteld vermogen zonnepanelen per inwoner
1.288 Wp in 2025, tegenover 470 Wp in 2019
Zonnestroominstallaties per 1.000 inwoners
231,4 ‰ in 2025, tegenover 103,7 ‰ in 2019
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners
23,9 ‰ in 2025, tegenover 26,6 ‰ in 2019
Zon en temperaturen: Voerendaal
| Maand | Zonnestraling | Temperatuur |
|---|---|---|
| januari | 25 | 2,7 |
| februari | 42 | 3,3 |
| maart | 84 | 5,8 |
| april | 130 | 9,6 |
| mei | 158 | 13,3 |
| juni | 168 | 17,0 |
| juli | 167 | 18,5 |
| augustus | 139 | 17,8 |
| september | 104 | 15,0 |
| oktober | 61 | 11,5 |
| november | 32 | 6,7 |
| december | 20 | 4,0 |
Economische sectoren: Voerendaal
Aandeel van elke sector in het totaal van de vestigingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Specialistische zakelijke diensten21,9% ×1,1
- Handel12,0% ×0,9
- Gezondheids- en welzijnszorg12,0% ×1,1
- Bouwnijverheid9,2% ×0,9
- Overige dienstverlening7,4% ×1,4
- Onderwijs6,0% ×1,0
- Landbouw, bosbouw en visserij5,3% ×1,7
- Cultuur, sport en recreatie5,3% ×1,0
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Voerendaal?
Voerendaal telt 12.432 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 321 van de 342 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Voerendaal?
Voerendaal beslaat 31,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 394 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Voerendaal?
Tussen 2016 en 2026 veranderde het aantal inwoners van Voerendaal van 12.482 naar 12.432, oftewel −0,4%.
Waar ligt Voerendaal?
Voerendaal ligt in Limburg (provincie). Het maakt deel uit van Zuid-Limburg (COROP-gebied). Breedtegraad 50,883, lengtegraad 5,917.
Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland): wat is de waarde in Voerendaal?
In Voerendaal bedraagt de indicator “Migratiesaldo per 1.000 inwoners (binnenlands en buitenland)” 20,8 ‰ (2024), rang 11 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 6,5 ‰.
Aardgasvrije woningen: wat is de waarde in Voerendaal?
In Voerendaal bedraagt de indicator “Aardgasvrije woningen” 3% (2025), rang 318 van de 342 gemeenten; de mediaan van het land is 7%.
Hoeveel stroom produceert een zonnepanelensysteem in Voerendaal?
In Voerendaal produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.071 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Voerendaal?
Het dichtst bij Voerendaal liggen Heerlen (4,7 km), Valkenburg aan de Geul (6,4 km), Beekdaelen (7,0 km), Simpelveld (7,1 km), Gulpen-Wittem (7,6 km).